کتابخانه پیشرفته دبی؛ اینجا ربات کتاب امانت می دهد

مبلغ/ شیخ محمد بن راشد آل مکتوم معاون رئیس امارات متحده عربی و حاکم دبی کتابخانه ای به نام خود را در این شهر افتتاح کرد.

به گزارش «مبلغ» به نقل از شفقنا به نقل از العین، محمد بن راشد آل مکتوم در مراسم افتتاح این کتابخانه گفت: هدف ما از احداث این کتابخانه، افزایش سرانه مطالعه، گسترش دانش و حمایت از محققان، مبتکران و دانشمندان است.

وی با اشاره به اینکه هدف از احداث این کتابخانه همچنین روشن کردن اندیشه انسان است، افزود: اولین  توصیه الهی «بخوان» بود و امروز این کاخ فرهنگی و فکری را برای نسل هایمان و در راستای عینیت بخشیدن به این توصیه الهی افتتاح می کنیم.

این کتابخانه که مشرف بر رودخانه خور دبی است، در زمینی به مساحت بیش از نیم میلیون  فوت مربع درهفت طبقه با هزینه ای بالغ بر یک میلیاد درهم ساخته شده است.

کتابخانه در هفت طبقه خود دارای بیش از یک میلیون و یکصد هزار کتاب ورقی و دیجیتالی به زبان های عربی و خارجی و بیش از شش میلیون پایان نامه، حدود ۷۳ هزار قطعه موسیقی، ۵۷ هزار ویدئو و ۱۳ هزار مقاله است.

این کتابخانه همچنین شامل بیش از ۵ هزار نشریه ورقی و دیجیتالی به عنوان آرشیو برای ۳۲۵ سال، حدود ۳۵ هزار روزنامه کاغذی و الکترونیکی از سراسر جهان ونزدیک به ۵۰۰ کلکسیون کمیاب است.

کتابخانه محمد بن راشد آل مکتوم که قرار است روز پنج شنبه به روی بازدیدکنندگان باز شود، با تکیه بر هوش مصنوعی طراحی شده  است.

«مخزن خودکار» در طبقه اول این کتابخانه یکی از بزرگترین بخش های کتابخانه به شمار می رود که حاوی بیش از یک میلیون عنوان کتاب است و سیستم کار هوشمند آن در نوع خود در خاورمیانه و خلیج فارس بی سابقه است. این مخزن با هوش مصنوعی و از طریق یک سیستم کار هوشمند کار می کند که با درخواست آدرس به صورت الکترونیکی و سپس ارسال دستوری به ربات ها برای جستجوی خودکار کتاب در میان بیش از یک میلیون عنوان کار می کند و منابع از طریق این ربات ها به بازدیدکنندگان در کتابخانه هایی که در هفت طبقه احداث شده، ارائه می شود و سیستم بازگردانی منابع نیز به صورت الکترونیکی و از طریق ربات ها انجام می گیرد.

در زیر تصاویری از این کتابخانه را می بینید:

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.