ممنوعیت حجاب در مدارس ازبکستان لغو شد

مبلغ/ دولت در ازبکستان سرانجام بعد از سال‌ها ممنوعیت استفاده از حجاب در مدارس را لغو کرد اقدامی که برخی آن را تمایل دولت فعلی برای کاهش فشار‌های مذهبی بر مردم و جلوگیری از تأثیر حکومت اسلامی در کشور همسایه که توسط طالبان در افغانستان ایجاد شده است، بر ازبکستان می‌دانند.

به گزارش «مبلغ» به نقل از ایکنا به نقل از تی ار تی عربی، شیرزاد شیرمانوف، وزیر آموزش‌وپرورش ازبکستان با اعلام این خبر تصریح کرد که مقامات ازبکستان به شرطی که حجاب مورد استفاده سفید یا روشن باشد، استفاده از آن را در مدارس مجاز می‌دانند.

لغو ممنوعیت حجاب که در سال ۱۹۹۴ میلادی استفاده از آن ممنوع شده بود تحولی بزرگ در کشوری است که برای ده‌ها سال تحت کنترل اتحاد جماهیر شوروی بوده و در آن جلوه‌های اسلام سرکوب شده است. در عین حال ازبکستان و به ویژه بخارا و سمرقند در دوره‌های مختلف تاریخی همواره یکی از کانون‌های مهم تمدن و علوم اسلامی بوده است.

پس از استقلال ازبکستان از اتحاد جماهیر شوروی، رهبر این کشور، اسلام کریموف، به مردم قول داد که به خواسته‌های آن‌ها برای پایبندی به باورهای اسلامی خود احترام خواهد گذاشت، اما کریموف به وعده‌های خود عمل نکرد و با حمایت روسیه رژیم خود را به یک رژیم سرکوبگر تبدیل کرد.

در نتیجه اقدامات کریموف فشار بر زندگی اسلامی در ازبکستان حتی بیشتر از دوران اتحاد جماهیر شوروی افزایش یافت و استفاده از حجاب در تمام مدارس و مؤسسات دولتی ممنوع شد.

تحلیلگران معتقدند که سیطره طالبان بر قدرت در همسایه جنوبی ازبکستان در عزم دولت این کشور برای کاهش فشار بر مسلمانان نقش دارد، چرا که دولت ازبکستان نگران افرادی است که تحت تأثیر جنبش طالبان قرار گرفته‌اند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.