همکاری امارات و رژیم صهیونیستی در آفریقا

مبلغ/ برخی منابع خبری گزارش دادند که امارات پس از گذشت تقریبا دو سال از عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی گام دیگری در جهت تقویت منافع این رژیم اما این بار در آفریقا برداشت و بر همین اساس در صدد تشکیل پایگاه مشترک اطلاعات با این رژیم در آفریقا برآمده است.

به گزارش «مبلغ» به نقل از ایرنا به نقل از تارنمای عربی ۲۱، اطلاعاات انتشار یافته نشان می دهد که وزارتخانه های خارجه دو طرف سعی دارند برای ایجاد ارتباط میان شرکت های دو طرف در آفریقا پایگاه مشترک اطلاعات در این قاره راه اندازی نمایند.

بر اساس این گزارش، طرح های مشترک دو طرف حول محور کشاورزی، آبرسانی، مخابرات و جهان دیجیتال تمرکز خواهد یافت به ویژه با توجه به اینکه رژیم اشغالگر قدس طی سال های گذشته تحت عناوین اقتصادی به طور فزاینده نفوذ و حضور خود را در این قاره گسترش داده است.

این توفق جدید مرحله دیگری از پیشرفت سریع روابط اقتصادی میان ابوظبی و تل آویو به شمار می رود. با توجه به اینکه از زمان امضای توافقنامه عادی سازی میزان مبادلات تجاری میان دو طرف ظرف فقط یک سال به میزان ۴۳۸% افزایش یافته است و به ۳.۷ میلیارد شیکل معادل ۱.۱ میلیارد دلار بالغ گردید که بیش از میزان مبادلات تجاری میان مصر و رژیم صهیونیستی است.

بر مبنای ارزیابی های به عمل آمده پیش بینی می شود که تبادل تجاری میان دو طرف طی سال های آتی سالانه به میلیاردها دلار بالغ گردد.

لازم به یادآوری است توافق ابوظبی و تل آویو جهت همکاری در قاره آفریقا در وهله اول به نفع رژیم اشغالگر قدس است زیرا این رژیم در ارتباط با نیازهای قاره آفریقا در مقایسه با امارات اطلاعات بیشتری در اختیار دارد با توجه به اینکه وزارت اقتصاد رژیم صهیونیستی چندی پیش فاش کرد که با توسعه یافتن صادراتش در آفریقا ۷۰۰ میلیون دلار در انتظار شرکت های ذیربط اصهیونیستی بسر می برد.

رژیم صهیونیستی با در پیش گرفتن رویکرد اقتصادی در آفریقا در صدد گسترش بخشیدن به اقتصاد و فراهم کردن فرصت های شغلی بیشتر برای اسراییلی ها است.

بر اساس آمار انتشار یافته میزان سرمایه گذاری و صادرات رژیم صهیونیستی در کشورهای آفریقایی عبارت است از: کنیا ۱۵۰ میلیون دلار، نیجریه ۱۰۵ میلیون دلار، اوگاندا ۷۰ میلیون دلار، اتیوپی ۳۳ میلیون دلار، کامرون ۶۰ میلیون دلار.

رژیم صهیونیستی با تعیین هیات های تجاری جدید در برخی از کشورهای آفریقایی در صدد نفوذ به بازار این قاره است و همین امر باعث می شود تا استفاده اسراییل از سرمایه اماراتی ها در این قاره با سود بیشتری برای تل آویو همراه شود.

راهبرد رژیم صهیونیستی در آفریقا بر ابعاد امنیتی و دفاعی تعریف شده است. در قالب این راهبرد رژیم صهیونیستی نسبت به منطقه دریای سرخ حساسیت راهبردی و حیاتی دارد. برخی از نظریه‌پردازان استراتژیک و نظامی معتقدند دریای سرخ شاهرگ امنیت اعراب است. بنابراین صهیونسیت‌ها از آغاز تأسیس رژیم خود با استفاده از روش‌های سیاسی و به کارگیری ابزارهای مختلف مانع از تبدیل شدن این دریا به یک دریاچه عربی شده‌اند. این رژیم با تأسیس شرکت‌هایی در زمینه‌های صنایع، کشاورزی، پرورش ماکیان و دام، آموزش کشاورزی و حمل و نقل دریایی، شرکت‌های هواپیمایی و… در قاره افریقا نفوذ نموده است. تل‌آویو مبارزه با اسلام را یکی از اصول و سرفصل‌های راهبرد کلان خود در آفریقا می‌داند و از اقلیت‌های یهودی در کشورهای آفریقا حمایت می‌کند و سعی دارد آنها را به هرم قدرت نزدیک کند. خلاصه آن‌که فعالیت رژیم صهیونیستی در قاره‌ی سبز عمدتاً ماهیت نظامی و استراتژیکی دارد و کارشناسان صهیونیست که تحت پوشش‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به کشورهای این قاره اعزام می‌شوند اهداف جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات را تعقیب می‌کنند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.