تفاوت «عزت نفس» و «اعتماد به نفس» چیست؟

مبلغ/ یک روانشناس درباره تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس توضیح داد.

به گزارش «مبلغ»، مصطفی تبریزی، روانشناس در گفت‌ وگو با فارس در پاسخ به این پرسش که «تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟»، اظهار داشت: اعتماد به نفس یعنی اینکه من در یک موضوعی توانمند بوده و به خودم اعتماد دارم؛مثلاً در رانندگی اعتماد به نفس دارم اما در خیاطی اعتماد به نفس ندارم. یا در یاد گرفتن درسی اعتماد به نفس داشته اما در یاد گرفتن شطرنج اعتماد به نفس ندارم.

وی افزود: در نتیجه اعتماد به نفس یعنی میزان توانمندی که من به خودم داشته و اعتماد دارم؛ حالا ممکن است در موردی چنین حالتی را داشته و در مورد اعتماد به نفس نداشته باشم. اما عزت نفس یعنی فردی دو ویژگی را در خود داشته باشد اول اینکه خود را ارزشمند و دوست‌داشتنی می‌دانم و این را عزت نفس می‌گوییم.

این روانشناس تصریح کرد: این موضوع ربطی به میزان توانمندی فرد ندارد؛ برای اینکه فرد از خودش راضی است و می‌گوید ارزشمند هستم؛ یعنی اگر بگوییم ارزشمند و دوست‌داشتنی هستم؛ در نتیجه عزت نفس داریم.

تبریزی در پاسخ به این پرسش که «چه عواملی باعث خدشه‌دار شدن عزت نفس می‌شود؟»، گفت: بیشتر به عوامل محیطی بستگی دارد؛ یعنی از زمان تولد وقتی که افراد را تشویق می‌کنند که تو خوب هستی یا خوب نیستی یا دوست داشتنی بوده یا نیستی، این افراد همان چیزها را باور می‌کنند.

وی درباره رفع کمبود عزت نفس، اضافه کرد: روان‌درمانی باید صورت گیرد تا القائات منفی را از ذهن فرد پاک شود و برای حل مشکل اعتماد به نفس نیز باید از راه‌های ساده شروع کنیم؛ یعنی در آن چیزی که فرد موفقیت ندارد هرچه موفقیت کسب کند به تدریج با افزایش موفقیت‌ها اعتماد به نفس نیز بالا می‌رود.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.