«همه خبرها اینجاست» از چاپ در آمد/ این دختر می‌توانست در آمریکا جراح شود

مبلغ/ کتاب «همه خبرها اینجاست» به قلم نجمه جوادی پنجمین اثر از آثار واحد ادبیات پایداری انتشارات کتاب جمکران است که با همکاری ستاد ملی کنگره شهدای استان قم چاپ و روانه بازار نشر شده است.

به گزارش «مبلغ» به نقل از فارس، آغاز جنگ تحمیلی در سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی ایران مجال شناخت نخبه‌ها و دانشمندان جوان ایرانی را نداد و حالا که سال‌ها از جنگ تحمیلی می‌گذرد، این افراد به مرور زمان با همت و تلاش نویسندگان و مراکز مختلف انقلابی و فرهنگی معرفی و شناخته می‌شوند.

«همه خبرها اینجاست» به معرفی یکی از نخبه‌های پزشکی کشور می‌پردازد. این کتاب زندگینامه داستانی اولین بانوی جراح ایرانی، «شهیده پروین ناصحی» است؛ بانویی که با اراده قوی و مدیریت احساسات در شرایط بحرانی، توجه اساتید پزشکی را در جلسه مصاحبه پذیرش جراحی جلب کرد و توانست به عنوان اولین بانوی جراح ایرانی تخصص بگیرد و مشغول به کار شود. تا پیش از پذیرش پروین ناصحی در این رشته، قانون نانوشته‌ای در کشور وجود داشت که هیچ بانوی ایرانی به عنوان جراح به دوره تخصص پزشکی راه پیدا نمی‌‎کرد.

پروین در روستایی به اسم کیلان در دامنه دماوند متولد شد. پدرش ناصر ناصحی افسر ژاندارمری شیفته اهل بیت مخصوصا امام رضا (ع) بود. این شهیده عزیز، زمانی که می‌توانست ایران را ترک کند و در بهترین بیمارستان‌های آمریکا و اروپا مشغول به کار شود، بین رفتن و ماندن از ایران، ماندن را انتخاب کرد و با تلاش بی‌وقفه رکورد عمل جراحی عمومی در زمان جنگ را به نام خودش به ثبت رساند.

او بعد از اتمام دوره تخصص، برای گذراندن دوره رزیدنتی خود به خاطر علاقه زیادش به حضرت معصومه(ع) شهر مقدس قم را انتخاب و مشغول خدمت شد. این سال‌ها مصادف شد با جنگ تحمیلی و او علاوه بر خدمت به مردم قم، از خدمت و مداوای مجروحین جنگی نیز دریغ نکرد و در بیمارستان‎ها تمام تلاش و همتش را صرف جراحی و مداوای رزمندگان دفاع مقدس نمود. اما پایان رزیدنتی او در شهرقم به شکلی متفاوت رقم خورد.

این کتاب حاصل ساعت‌ها مصاحبه و تلاش نویسنده، «نجمه جوادی» برای گردآوری خاطرات و نگارش زندگینامه شهیده دکتر پروین ناصحی است.

برشی از کتاب

پروین نگاهی به اطراف انداخت. چقدر برای راه‌اندازی بیمارستان با همکارانش تلاش کرد. بیمارستانی که تا قبل از انقلاب شده بود محل رفت و آمد آمریکایی‌ها و به هزار تخت خوابی معروف شده بود. بعد از انقلاب هم تا چند سال بلااستفاده ماند، که با همت او و چند همکار دیگرش راه اندازی شد.

نگاهی به عکس شهید بهشتی انداخت که درست بالای میز خدمت نصب شده بود. با خودش فکر کرد چقد تجهیز اینجا کار سختی بود، اما ارزشش را داشت، لبخندی از روی رضایت زد و به اتاقی که در آن استراحت می‌کرد، رفت. دلش می‌خواست به جای سه روز در هفته، زمان بیشتری را در قم می‌ماند؛ هرچند این امکان نداشت، ولی یکی از آرزوهایش بود…

کتاب «همه خبرها اینجاست» زندگینامه داستانی شهیده دکتر پروین ناصحی، به قلم «نجمه جوادی» توسط انتشارات کتاب جمکران در ۱۸۲ صفحه و با قیمت ۷۰ هزارتومان وارد بازار نشر شده است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.