واکنش‌ها به تخریب بخش زیادی از مسجد ۷۰۰ ساله در یمن

مبلغ/ اداره اوقاف یمن با اعلام تخریب بخش زیادی از مسجد تاریخی النور در حمله روز گذشته عناصر تکفیری، از نهادهای بین‌المللی خواست با تلاش مزدوران ائتلاف سعودی-اماراتی برای نابودی میراث تاریخی و فرهنگی یمن برخورد کنند.

به گزارش «مبلغ» به نقل از ایکنا به نقل از العهد، اداره کل اوقاف یمن، تخریب بخش زیادی از مسجد النور در منطقه القطابا در شمال شهر الخوخه در استان الحدیده را توسط گروهک تروریستی القاعده محکوم کرد.

این نهاد در بیانیه‌ای اعلام کرد: عناصر القاعده تحت سرکردگی ابوزرعه المحرمی و طارق عفاش که مزدوران ائتلاف سعودی-اماراتی هستند، دیروز شنبه بخش‌های زیادی از مسجد جامع النور را که قدمت آن به ۷۰۰ سال پیش برمی‌گردد، تخریب کردند.

بر اساس این بیانیه، عناصر تکفیری مدعی شدند که مسجد را به دلیل وجود قبور اولیای الهی در آنجا تخریب کردند؛ اما بنا به تأیید اهالی منطقه در این مسجد هیچ زمانی قبری وجود نداشته است.

در این بیانیه با اشاره به اینکه یک ماه و نیم پیش نیز تعرض مشابهی به این مسجد تاریخی صورت گرفته و بخش‌هایی از آن تخریب شده بود، آمده است: این جنایات به سوابق جنایی ائتلاف سعودی و مزدوران تروریست آن افزوده می‌شود که صدها مسجد تاریخی و آرامگاه اولیای الهی را با هدف از بین بردن میراث فرهنگی و تاریخی یمن نابود کردند.

اداره اوقاف یمن از سازمان‌های بین‌المللی مرتبط با حفظ میراث انسانی و مردم آزاده جهان خواست تا برای حفاظت از آثار و بناهای تاریخی یمن و شهرهای تاریخی آن که توسط ائتلاف متجاوز و مزدوران در حال نابودی و تحریف هستند، تلاش کنند.

سازمان حقوقی، توسعه و میراث انسانی «تهامه» یمن نیز در واکنش به تخریب مسجد تاریخی النور تأکید کرد که هدف ائتلاف متجاوز سعودی از حمله به آثار تاریخی و اماکن باستانی از بین بردن میراث فرهنگی و اسلامی و هویت دینی مردم یمن است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.