تظاهرات در تونس علیه حذف اسلام از قانون اساسی

مبلغ/ با تداوم تظاهرات خیابانی در تونس علیه اقدامات رئیس‌جمهور این کشور، اعتراض‌ها بر سر حذف اسلام از قانون اساسی به عنوان دین رسمی تونس، افزایش یافته است.

به گزارش «مبلغ» به نقل از ایکنا به نقل از الجزیره، هزاران معترض به خیابان آمدند و مخالفت خود را با همه‌پرسی قانون اساسی جدید که توسط قیس سعید، رئیس‌جمهور این کشور مطرح شده، اعلام و وی را به ربایش دولت و تلاش برای تحکیم حکومت فردی متهم کردند.

سعید برای مقابله با مخالفان خود، به دنبال تدوین قانون اساسی جدیدی است که در آن رئیس‌جمهور کشور از قدرت بیشتری برخوردار شود، درحالی‌که اقتصاد این کشور آسیب دیده در بحران شدیدی قرار دارد و در آستانه ورشکستگی است.

با این حال جنجال عمده بر سرجایگاه اسلام در قانون اساسی جدید است. رئیس جمهور مصر، صادق بلعید، استاد حقوق را موظف کرده است تا پیشنویس قانون جدید را با مشارکت کارشناسان و احزاب کوچک، به استثنای احزاب اصلی کشور، تهیه کند.

بلعید در خصوص جنجال بر سر جایگاه اسلام در تونس با توجه به قانون اساسی جدید تصریح کرده است: تونس کشوری اسلامی است و ما با میراث و تمدن اسلامی خود پیوند داریم با این حال شرایط در کشور و جهان تغییر کرده است؛ و اگر این روند را دنبال نکنیم و همگام با تحولات نباشیم، کشور ورشکست خواهد شد.

با وجود این اظهارات به نظر می‌رسد حذف اسلام به عنوان دین رسمی از قانون اساسی تونس، اعتراضات بسیاری را در پی داشته باشد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.