بررسی علل گرایش به آثار دکتر شریعتی در جهان اسلام

به گزارش «مبلغ» به نقل از شعوبا، از میان نخبگان شیعی معاصر شخصیت هایی یافت میشوند که کتب، مقالات و مباحث آنها در میان بدنه نخبگانی و یا حتی توده های جهان اسلام نفوذ کرده و آنان را متاثر ساخته است. اشخاصی چون دکتر علی شریعتی، شهید مطهری، شهید محمدباقر صدر، امام خمینی و… دارای چنین ویژگی ای هستند.

در میان اندیشمندان شیعه، افکار و کتب دکتر علی شریعتی به شهادت تمامی مطلعینِ اوضاع جهان اسلام بیشترین نفوذ را در جهان اسلام داشته است. و این درحالی است که نه تنها اراده ای از جانب جمهوری اسلامی برای نشر افکار و آثار او در جهان اسلام وجود نداشته که حتی بعضا به شکلی عامدانه از این مسئله جلوگیری نیز به عمل آمده است. کتب شریعتی عمدتا به صورت خودجوش توسط خود نخبگان اهل سنت ترجمه و منتشر شده است و این نشان دهنده عمق نفوذ افکار شریعتی در میان آنهاست.

در این جزوه ابتدا به توصیف میزان نفوذ افکار شریعتی در مناطق مختلف جهان اسلام و جریانات مختلف فکری و سیاسی پرداخته و پس از آن به تحلیل چرایی این نفوذ می پردازیم و درنهایت ظرفیت های اندیشه شریعتی برای گسترش اندیشه انقلاب اسلامی در شرایط کنونی را بررسی خواهیم کرد.

برای دانلود این جزوه اینجا کلیک کنید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.