پرداخت حق ثبت مهریه، مشوق یا سد راه ازدواج؟

مبلغ/ آخرین تغییرات طرح «اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و مهریه» در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس ایجاد شد.

به گزارش «مبلغ» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مطابق با آخرین تغییرات طرح «اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و مهریه» در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، نمایندگان مجلس به منظور جلوگیری از ثبت مهریه‌های سنگین برای مهریه‌های بالای ۱۴ سکه «حق ثبت» در نظر گرفته‌اند.

بر این اساس مهریه تا سقف ۱۴ سکه شامل پرداخت «حق ثبت» نمی‌شود، اما مهریه‌های بین ۱۴ تا ۱۰۰ سکه چهار دهم درصد قیمت سکه‌ها، مهریه‌های بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه ۲ درصد قیمت سکه‌ها و مهریه‌های ۲۰۰ سکه به بالا ۱۵درصد قیمت سکه‌ها مشمول پرداخت حق ثبت می‌شوند.

بنا به گفته رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق قرار دادن حق ثبت برای مهریه‌های بالای۱۴ سکه خلاف عرف، شرع و قانون است. این مسئله باعث می‌شود برای ۱۱۰ سکه سی و دومیلیون حق ثبت پرداخت شود. از سوی دیگر براساس این قانون باید هر یک از زوجین ۵۰ درصد هزینه حق ثبت را بپردازند.

علی مظفری رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق می‌گوید: تعیین حق ثبت برای مهریه، هزینه‌های ازدواج را زیاد می‌کند. این هزینه به هزینه‌های ازدواج اضافه می‌شود. در مواردی ممکن است بخشی از وام ازدواجشان را برای پرداخت حق ثبت هزینه کنند.تعیین حق ثبت برای مهریه‌های بالای ۱۴ سکه مُسکن مقطعی در برابر مهریه‌های سنگین است. مشکل بزرگی مشابه این تصمیم در چند دوره پیش مجلس نیز وجود داشت و آن تصویب تبصره دو ماده ۷۵ قانون برنامه ششم بود که مطابق با ان زنانی که می‌خواهند طلاق بگیرند باید ۱۰ درصد حق التحریر را به حساب دولت بریزند. این در حالی است که آن خانم درمانده‌ای که می‌خواهد طلاق بگیرد نیاز به کمک دارد و این مبالغ مشکل مضاعف بر سر راهش است. طرح فعلی همانند تصویب این تبصره مشکلات زیادی برای زوجین و به ویژه برای زنان ایجاد می‌کند.

زهراشرف الدین، فعال زنان می‌گوید:  تعیین حق ثبت برای مهریه‌های بالای ۱۴ سکه می‌تواند عاملی بازدارنده برای ازدواج‌هایی با مهریه های سنگین باشد. باید در زمینه مهریه فرهنگسازی شود و از این حالت حقوقی درآید. بدین معنا که مرد خود را مکلف بداند که مهریه را به زن پرداخت کند نه اینکه زن مهریه اش را از مرد بگیرد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.