کتاب «سیره امام رضا(ع) در رویارویی با تعارض های خاندان علوی» منتشر شد

مبلغ/ کتاب «سیره امام رضا(ع) در رویارویی با تعارض های خاندان علوی» در ۱۵۲ صفحه روانه بازار نشر شد.

به گزارش «مبلغ» به نقل از ایسنا، کتاب «سیره امام رضا(ع) در رویارویی با تعارض های خاندان علوی» اثر فاطمه ایزد شناس در ۱۵۲ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

وجود تعارض در میان جوامع و اعصار مختلف اجتناب‌ناپذیر است. امام رضا(ع) همواره در پی پیشگیری از بروز هر گونه تعارض در جامعه و خاندانشان از طریق تبیین مسئله امامت و اعلام عدم مشروعیت حکومت و عدم همکاری با آن بودند.

ضرورت توجه به نقش الگویی معصومان(ع) و نیاز جامعه امروزی ما به الگوهای عملی و کاربردی در مشکلات نوپدید در جامعه، نویسنده این اثر را بر آن داشت تا با روش کتابخانه ای و اتکا بر منابع دست اول و با شیوه ای تحلیلی، به این پرسش پاسخ دهد که شیوه رویارویی حضرت با تعارض های درون خاندانی و منسوبین به علویان چگونه بوده است؟

حضرت در زمان بروز تعارض های سیاسی و اجتماعی، با شرکت نکردن در قیام ها و هم چنین رفق و مدارا با افراد خاندان و گره گشایی از مشکلات آنها به رویارویی با تعارضات پرداختند و راهکارهایشان در مواجهه با تعارض های فرهنگی و اعتقادی، معرفی شیعه واقعی، امر به معروف و نهی از منکر، نخبه پروری، مبارزه با مبنای فکری نادرست و در پی آن تصحیح عقاید، گفت و گو و مذاکره با طرد افراد فرقه های منحرف بود. اثر پیش رو، سیره حضرت امام رضا(ع) برای برطرف کردن این تعارض هاست.

ساختار اثر:

این اثر در دو فصل تألیف شده است؛ نویسنده در فصل اول که با عنوان «امام رضا(ع) در رویارویی با تعارض های سیاسی – اجتماعی خاندان علوی» تدوین شده، به تعارض های پیش روی حضرت پیش از ولایتعهدی و پس از ولایتعهدی و همچنین رویارویی امام(ع) با تعارض ها (راهکارهای امام برای پیشگیری از بروز تعارض ها و راه های آن حضرت برای رویارویی با تعارض ها) پرداخته است.

«سیره امام رضا(ع) در رویارویی با تعارض های فرهنگی – اعتقادی درون خاندانی» عنوان دومین فصل از این اثر است که مشتمل بر نگاهی کلی به اوضاع فرهنگی – اعتقادی زمان امامت امام رضا(ع)، گزارشی از تعارض های فرهنگی و اعتقادی زمان امامت امام(ع) و راهکارهای امام رضا(ع) در رویارویی با تعارض های علمی – فرهنگی است.

برشی از اثر:

 راهکارهای امام رضا(ع) برای رویارویی با تعارض ها

علی رغم کوشش ها و تدابیر ائمه(ع)، بروز تعارض ها در جامعه اجتناب ناپذیر بوده است. وجود شرایط نامساعد سیاسی – اجتماعی، انحراف های عقیدتی و اخلاقی، مشکلات گوناگونی را رقم می زد که ایجاد تعارض ها از جمله پیامدهای آن بوده است.

با توجه به سیره امام رضا(ع) نوع تعامل ایشان با قیام هایی که توسط خاندان خودش صورت گرفته و یا نوع برخورد حضرت با حکومت عباسی و در رأس آن مأمون، چگونگی برخورد حضرت با خویشاندان و حتی گره گشایی از کار آنان، می تواند گوشه هایی از چگونگی رویارویی امام را با تعارض های موجود درون خاندانی به نمایش بگذارد که از جمله رویارویی های حضرت با تعارض ها می توان به نحوه برخورد امام(ع) با قیام های زمان خود، عدم همکاری با حکومت، مدارا با برادران و عموها، و گره گشایی از مشکلات خاندان اشاره کرد.

علاقه مندان جهت خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه نمایند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.