جنگی علیه مقدسات شکل گرفته است

مبلغ/ یک کارشناس مسائل مذهبی و اجتماعی با بیان اینکه عمق فاجعه‌ای که در فیلم عنکبوت مقدس اتفاق افتاده چنین است که فیلم ساز تلاش کرده که جنایات سعید حنایی را به ایران و اسلام تعمیم دهد،گفت: در تیزر فیلم مشاهده می کنیم که قاتل عنکبوتی به زیارت حرم امام رضا علیه السلام رفته و به او متوسل می‌شود و در پایان تیزر نیز یک تصویر تیره از فضای کلی حرم مطهر امام رضا(ع) پدیدار و نوشته‌ی “عنکبوت مقدس” با رسم الخط قرآنی نسخ بر روی آن دیده می‌شود.

به گزارش «مبلغ»، حجت‌الاسلام حسین شعبانی – کارشناس مسائل مذهبی و اجتماعی – در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد موضوع فیلم «عنکبوت مقدس» که در جشنواره فیلم کن اکران شد، گفت:فیلم عنکبوت مقدس که اخیرا در جشنواره کن به روی پرده رفته و مورد قضاوت داوران آن جشنواره قرار گرفته است، حواشی بسیار زیادی را به دنبال داشته که عمده ترین آن را می توان نسبت دادن قتل‌های سعید حنایی به مقام شامخ امام هشتم علیه السلام دانست. در دورانی که استعمار سخت، جای خود را به استعار نرم و فرهنگی داده است، کشورهای استعمارگر در تمامی ابعاد به دنبال آن هستند که ذهن دیگر ملت‌ها را به سمت اهداف خود سوق داده و از آنان نهایت انتفاع را ببرند.

وی ادامه داد: جشنواره‌های سینمایی یکی از میدان‌های اصلی مبارزه برای تسخیر فرهنگی و بسط تفکرات غربی است. همین جشنواره «کن» فرانسه نیز به خط مقدم استعمار فرهنگی تبدیل شده است که رویکرد عمده این جشنواره استقبال از محصولاتی است که شأن و جایگاه یک کشور را در بین اروپاییان «خود متمدن پندار»، پایین بیاورد، به گونه‌ای که با مشاهده وضعیت اجتماعی سخیف یک کشور که توسط یکی از شهروندان خودش ساخته شده، حس برتری خود را ارضا کنند.

این کارشناس مذهبی تاکید کرد: مشابه این مسئله در سابق به وسیله باغ وحش‌های انسانی صورت می گرفته است. نکته دیگر این است که حس برتری جویی اختصاص به فیلم‌های سیاه اجتماعی ایرانی ندارد؛ بلکه هر فیلمسازی که با محصولش کشور خود را تحقیر کند در این نوع از جشنواره‌ها خریدار دارد، مانند فیلم «سرویس۲۰۰۸ » که یک فیلم‌ساز فیلیپینی کشور خودش را به صورت فجیعی تحقیر کرده بود که در نهایت با استقبال قابل توجه داوران جشنوراه مواجه شد. فیلم برنده جایزه اسکار “کفرناهوم” Capernaum ۲۰۱۸ نیز در همین موضوع بود که لبنان را تخریب می‌کرد. در ادامه یکی از جالب‌ترین اتفاقاتی که بعد از اکران این فیلم در جشنواره کن افتاد این بود که یک شرکت فیلم‌سازی آمریکایی تحت نام اتوپیا (Utopia) این فیلم را خرید تا مهر تایید دیگری باشد بر روحیه استعمارطلبی تمدن غرب.

کپی برداری از عنکبوت ابراهیم ایرج زاد

شعبانی در ادامه تصریح کرد: به گفته کارگردان فیلم «عنکبوت»، علی عباسی کارگردان فیلم «عنکبوت مقدس»، به دنبال این بوده است که با پول‌پاشی‌های فراوان و لابی‌گری، فیلم خودش را قبل از فیلم عنکبوت منتشر و پس از ساخت آن از ایران فرار کند که موفق نشد.

وی افزود: ابراهیم ایرج زاد در صفحه شخصی خود نوشته بود «علی عباسی با زدوبند توانست فیلم من را قبل از اکران دیده و محصول خودش را از روی آن تولید کند، به صورتی که حتی دکوپاژ و نام فیلم‌اش را از روی فیلم من کپی کرده است. علاوه بر آن، بنا بر گزارش یک خبرنگار ایرانی حاضر در جشنواره کن، عوامل فیلم عنکبوت مقدس با وجود اعلام اینکه فیلم را بر اساس واقعیت ساخته‌اند هیچ وفاداری نسبت به واقعیت نداشته و تغییرات غیرواقعی زیادی را انجام داده‌اند؛ به این صورت که شهر مشهد را که یکی از کلان شهرهای ایران است، بسیار قدیمی نشان داده و مردم را کاملا متحجر و نادان به نمایش گذاشته‌اند که تصویر بسیار نادرستی از ایران و ایرانی را در اذهان جهانیان منقوش می‌کند.

وی در پایان گفت: در نتیجه می‌توان گمان بر این مطلب برد که عوامل سازنده این فیلم در پی تخریب و ضربه زدن به اسلام و تشیع و تغییر بینش جهانیان نسبت به باورهای مسلمانان هستند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.