تحلیلگر عراقی: اشغالگران صهیونیستی در عراق مقبولیت نخواهند یافت

مبلغ/ تحلیلگر عراقی درباره دلایل حضور رژیم صهیونیستی در عراق گفت: اشغالگران هیچ‌گاه در عراق به مقبولیت نخواهند رسید.

به‌ گزارش «مبلغ» به نقل از فارس، «صباح العکیلی» تحلیلگر ارشد عراقی و عضو شبکه تحلیل سیاسی و رسانه‌ای «الهدف» در مصاحبه‌ای اختصاصی توضیحاتی درباره فعالیت‌های مخرب رژیم صهیونیستی در منطقه کردستان عراق ارائه کرد. متن کامل این مصاحبه در زیر آمده است.

حضور رژیم صهیونیستی در کردستان عراق، موضوع مهم این روزهای منطقه است. شما مهم‌ترین نمودهای این حضور را چه می‌دانید؟ 

حضور رژیم صهیونیستی در منطقه به طور کلی و وجود پایگاه‌هایی برای آن در شمال عراق، تلاش‌هایی به منظور قرار گرفتن در نزدیکی عراق و مجاورت با مرزهای ایران است. دلیل پیگیری چنین هدفی نیز آن‌ است که رژیم اشغالگر، ایران را تهدیدی وجودی برای خود می‌داند؛ بنابراین با هم‌دستی منطقه کردستان سعی می‌کند تا به این حضور شکل دهد. حضور و وجودی که نه تنها برای ایران، بلکه برای عراق نیز یک تهدید واقعی محسوب می‌شود. به‌ویژه اگر این مسئله را به نسبت مواضع تاریخی عراق بررسی کنیم؛ و به طور خاص، نقشی که دولت بغداد همیشه در مناقشه اعراب و رژیم صهیونیستی داشته و حمایت قاطعی که از آرمان فلسطین به عمل آورده است.

هم‌اکنون نیز عراق بخشی از محور مقاومت است و شاخه‌ی مهمی از آن محسوب می‌شود که باقدرت در برابر حضور این رژیم اشغالگر در قلب امت اسلامی و ملل عربی ایستاده و خواهد ایستاد. علاوه بر این‌ها، قانون اساسی عراق نیز به صراحت مخالفت خود با استفاده از سرزمین‌های ملی برای هدف قرار دادن کشورهای همسایه را اعلام می‌دارد و تبدیل شدن آن‌ها به سکویی برای تهاجم را رد می‌کند. به تازگی نیز عراق شاهد تلاش‌های سیاسی و حقوقی‌ای است تا طبق قانون اساسی، تلاش افراد و نهادها برای برقراری هر گونه رابطه با رژیم صهیونیستی جرم انگاشته شود.

گفته می‌شود موساد در منطقه کردستان عراق فعالیت گسترده‌ای دارد؛ این فعالیت چگونه و در قالب چه پوشش‌هایی انجام می‌شود؟ 

واضح است که منطقه کردستان عراق و به ویژه خانواده بارزانی‌ها رابطه‌ای با رژیم صهیونیستی دارند که از دوران مصطفی بارزانی آغاز شده و تاکنون نیز ادامه دارد؛ بنابراین چنین رابطه‌ای بین اربیل و تل‌آویو تازگی ندارد. اما تفاوت برهه زمانی کنونی آن‌است که بارزانی به راحتی می‌تواند این رابطه را مطرح کند و امری مانع از برقراری رابطه او با صهیونیست‌ها نمی‌شود؛ مسئله‌ای که یک موضع و موقعیت رسمی را از سوی تمام کُردها ایجاد می‌کند. بارزانی‌ها اگر فرصتی برای اعلام این رابطه فراهم ببینند، خواهند توانست در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی فراتر رفته و رسماً حضور موساد در شمال عراق را اعلام کنند. مسئله‌ای که ممکن است موجب ایجاد گام‌های عملی بیشتر و رفتن به مرحله‌ای جلوتر شود؛ خدمت کردستان به تل‌آویو می‌تواند به حمایت رژیم صهیونیستی از جدایی اربیل و اعلام دولت کردستان و پس از آن نیز اعلام روابط دیپلماتیک بین اربیل و رژیم صهیونیستی منجر شود.

به نظر شما مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های رژیم موقت صهیونیستی در عراق کدامند؟ آیا رژیم اشغالگر تاکنون توانسته نقشه‌های خود را در عراق پیش ببرد؟ 

تحرکات رژیم صهیونیستی در نشان‌دادن حضورش در شمال عراق نشانه‌های واضحی از میزان احساس خطر واقعی موجود برای این رژیم در هنگام جستجوی امنیت است. رژیم صهیونیستی به خوبی می‌داند که عراق یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که در تامین امنیت و ثبات پوشالی خود با آن مواجه است. این همان دلیلی است که تل‌آویو را وادار می‌کند تا برای ایجاد نفوذی زیاد در عراق، از طریق گسترش روابط با اقلیم کردستان اقدام نماید. در این جا باید به نقش طرف آمریکایی نیز اشاره کنیم که درهای عراق را به روی حضور رژیم صهیونیستی در همه عرصه‌ها باز کرده، تا در مسیر ضمانت‌های امنیتی برای اشغالگران، نظامیان آن‌ها را به مرز ایران نزدیک کند.

واکنش‌های دولتی و مردمی به حضور رژیم صهیونیستی در عراق را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا این حضور تداوم خواهد یافت و یا پایان؟ 

نوع حضور و وجودی از رژیم صهیونیستی در سطح عمومی و نزد مردم غیر قابل پذیرش است؛ به‌طوری که این موضوع  قابل بحث نیست و حضور تل‌آویو با مقامات و مقاصد سیاسی مرتبط است، نه مردم. بنابراین مرحله‌ی کنونی با مرگ شخصیت‌های طرفدار اشغالگران صهیونیست، به زوال خواهد رفت. افرادی که فقط براساس منافع‌شان، دیدگاه‌هایی شخصی را بیان می‌کنند؛ این نظرات هیچ‌گاه حمایت ملی نداشته‌اند. حالا علی‌رغم تلاش مذبوحانه این افراد برای یافتن هر راهی و یا ترویج و کسب مقبولیت برای هرگونه رابطه‌ای با رژیم صهیونیستی، در تمام عرصه‌ها با شکست مواجه خواهد شد. تلاش‌هایی که تاکنون نیز در عراق با اراده مردمی رد شده‌اند؛ زیرا مردم عراق همواره که خواهان آزادی تمام سرزمین‌های فلسطین و اماکن مقدس آن هستند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.