لزوم ایجاد دسترسی اختصاصی کودکان به فضای مجازی/ خانواده‌ها کودکان را از سنین پایین برای نقش‌آفرینی مؤثر آموزش دهند

مبلغ/ یک کارشناس فضای مجازی گفت: دسترسی کودکان به اینترنت باید با والدین تفاوت داشته باشد و آموزش صحیح می‌تواند میزان آسیب‌های فضای مجازی به فرزندان را کاهش دهد.

به گزارش «مبلغ» به نقل از آنا، فضای مجازی مملو از محتوای مخرب و آسیب‌زننده به روان اقشار مختلف جامعه است. از همین رو سازمان‌های متولی نظارت بر محتوای تولیدی در اینترنت می‌کوشند با قانون‌گذاری و استفاده از ابزارهای کیفیت‌سنجی فضایی امن و عاری از تصاویر و متون غیراخلاقی و مستهجن را برای کاربران فراهم سازند.

در حقیقت امروز فضای مجازی به دلیل نفوذ در ابعاد مختلف زندگی بشر به رسانه‌ای قدرتمند تبدیل شده و هر نوع محتوایی با موضوعات مختلف در شبکه جهانی وب منتشر و به راحتی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. اگرچه دسترسی به اینترنت در جهان امروز اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد ولی به دلیل عدم نظارت بر محتوای تولید شده در این فضا ایجاد محدودیت دسترسی برای دسته‌های گوناگون کاربران در اولویت بسیاری از دولت‌های جهان است. هم اکنون در ده‌ها کشور قوانین سختگیرانه‌ای برای دسترسی و فعالیت در فضای مجازی وجود دارد و کاربران در هر سن و وضعیتی نمی‌توانند به تمامی اطلاعات موجود در اینترنت دست پیدا کنند.

نظارت و مدیریت فضای مجازی زمانی اهمیت دو چندان پیدا می‌کند که کودکان برای انجام فعالیت‌های گوناگون آموزشی و سرگرمی باید در این فضا حضور پیدا کنند. قطعاً تأثیر روانی و جسمانی تصاویر نامناسب بر کودکان بسیار بیشتر و عمیق‌تر از تأثیری است که داده‌های موجود در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بر بزرگسالان می‌گذارد. در چنین شرایطی قانون‌گذاری در حوزه فضای مجازی و ایجاد امکانات ویژه برای دسترسی کودکان و نوجوانان به اینترنت ضروری است. در همین رابطه با سینا تفنگچی، کارشناس فضای مجازی گفت‌وگو کردیم. در ادامه مشروح این گفت‌وگو را مشاهده می‌کنید:

دسترسی به اینترنت برای والدین نسبت به کودکان متفاوت باشد

تفنگچی در خصوص عرضه اینترنت مخصوص تمام اعضای خانواده می‌گوید «در اتحادیه اروپا قانونی تحت عنوان ICO وجود دارد که بر اساس آن سن مناسب برای کودک به جهت ورود به اینترنت مشخص می‌شود و این قانون از سال ۲۰۱۸ میلادی ابلاغ شده است. وقتی از اینترنت پاک صحبت می‌کنیم کلمه «پاک» کمی ابهام دارد. چون افرادی که بیش از ۱۸ سال سن دارند دغدغه و نیازهای کاملاً متفاوتی نسبت به افراد زیر هجده سال دارند. یعنی وقتی بخواهیم اینترنت یکسان برای همه اعضای خانواده عرضه کنیم احتمالاً والدین محدود می‌شوند. دسترسی بدون محدودیت در سینما نیز وجود دارد و افراد بزرگسال ترجیح می‌دهند فیلم‌هایی را تماشا کنند که مناسب سنشان باشد.»

وی درباره قانون‌گذاری برای کنترل فضای مجازی در ایران بیان می‌کند «دسترسی به برخی از محتواهای موجود وب در سراسر دنیا محدود است و باید از ابزارهایی مانند پروکسی برای مشاهده آن‌ها استفاده کرد. همانند فیلم‌های مستهجن که در اغلب کشورهای دنیا دولت‌ها اجازه دسترسی به چنین محتوایی را نمی‌دهند. یعنی در همه جای دنیا معتقدند نباید دسترسی آزاد به فیلم‌های غیراخلاقی وجود داشته باشد. متأسفانه طی چند سال گذشته طرح‌هایی از سوی دستگاه قانون‌گذار ارائه شده است که مردم نسبت به آینده نگران و ذهنیت نامطلوبی را ایجاد می‌کند. مثل دسته‌بندی اینترنت که مطابق آن برای هر کدام از اعضای و خانواده با توجه به سنشان شبکه اختصاصی در نظر گرفته می‌شود. اتخاذ چنین تصمیماتی از سوی نمایندگان مجلس باعث می‌شود فضای مجازی محدود شود.»

به گفته این کارشناس فضای مجازی «از طرفی باتوجه به اینکه بسیاری از مردم در دسته‌بندی اعلام شده از سوی دستگاه قانون‌گذار قرار ندارند ارائه اینترنت طبقه‌بندی شده مورد استقبال همه اعضای خانواده قرار نمی‌گیرد.»

وی در خصوص دسترسی کودکان به فضای مجازی تصریح می‌کند «موضوع دسترسی کودکان و نوجوانان باتوجه به اینکه این گروه از کودکان هنوز به بلوغ فکری نرسیده‌اند با سایر حوزه‌ها متفاوت است. در حقیقت کودکان به فضایی سالم و مطمئن نیاز دارند که در آن رشد کنند و در آینده به افرادی مفید برای جامعه تبدیل شوند. دستگاه‌های اجرایی و قانون‌گذار باید به مردم اطمینان دهند دسترسی آن‌ها به اینترنت محدود نمی‌شود. والدین باید فرزندان را از همان دوران کودکی برای نقش آفرینی موثر در جامعه آماده و در مورد مسائل مختلف با آن‌ها صحبت کنند. چنین رویکردی موجب می‌شود والدین راحت‌تر حضور کودکان در فضای مجازی را مدیریت کنند.»

به اذعان تفنگچی «کودکان و نوجوانان باید پیش از حضور در فضای جهانی وب آموزش‌های لازم را ببینند. برای مثال پدر و مادر وقتی در دست کودک کمتر از ۱۰ سال خود چاقو می‌بیند با حرف زدن سعی می‌کنند آن وسیله را از او بگیرند. آیا گرفتن این چاقو به معنای محدودیت است برای کودک است؟! اینترنت پاک باید در کنار سایر آموزه‌های مهم کودکان در اختیار آن‌ها قرار گیرد. در واقع دسترسی کودکان به شبکه‌ای امن و عاری از مشکلات اخلاقی موضوعی کاملاً جامعه‌شناسانه و غیرسیاسی است. مادامی که سواد ابزاری به کودکان و همچنین والدین افزایش نیابد اصلاً متوجه نمی‌شوند از فضای مجازی چگونه باید استفاده کنند. وقتی والدین سواد ابزاری داشته باشند ناخودآگاه مدیریت بهتری را برای کنترل حضور کودکان در اینترنت اعمال می‌کنند.»

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.