نحوه تشخیص شایعات در فضای مجازی به چه صورت است+فیلم

مبلغ/ شایعات یکی از اتفاقاتی که مدام در فضای مجازی دست به دست می‌شود، اما به نظر شما در این فضای چگونه می‌توانیم واقعیت را از شایعه تشخیص دهیم؟

به گزارش «مبلغ» به نقل از ایکنا، شایعه در فضای مجازی همانند اتفاقی است که در زندگی واقعی رخ می‌دهد فقط با این تفاوت که در فضای مجازی سرعت انتشار شایعه بیشتر است. شایعه مطلب یا خبری است که با وجود تأیید نشدن قطعی آن در بین مردم به عنوان یک حقیقت دست به دست می‌شود و در فضای مجازی با وجود نامعلوم بودن هویت افراد موجب شده تا شایعه که امری مبهم بوده نیز با تحریک این افراد و دامن زدن مغرضانه به این خبر ابهام بیشتری از آن واقعه کذب را در بین کاربران انتشار دهد.

پرسیدن سؤال‌هایی از قبیل واقعاً چه کسی این حرف را زده است؟ آیا فرد معتبر است یا نه؟ منبع اصلی پیام چه شخصی و کجا بوده است؟ اولین قدم در برخورد با مطالبی است که در فضای مجازی با آن‌ها برخورد می‌کنید. در صورت مبهم بودن خبر یا مطلب ارتباط با شایعه را قطع کرده و منتظر تأیید قطعی از مراجع مطمئن باشید.

باید بدانیم که هر مطلبی که در فضای مجازی مشاهده می‌کنیم و می‌شنویم مهر تأییدی بر صحت آن نیست. باید همیشه هوشیار و با نگاهی انتقادی مطالب را بخوانیم و با خبر‌ها برخورد کنیم.

در همین راستا فرهنگسرای رسانه با مشارکت خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) اقدام به تهیه کلیپ‌هایی با عنوان «باهم یاد بگیریم» کرده است که در ادامه می‌بینید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.