فضیلت و اعمال ماه شعبان/ چرا ماه شعبان پراهمیت است؟

به گزارش «مبلغ» به نقل از شفقنا، ماه شعبان یکی از سه ماه پرفضیلت ماه قمری است که روایات متعددی از پیامبر اکرم(ص) در باب اهمیت آن وارد شده است از جمله اینکه ماه شعبان به رسول اکرم منسوب شده است.

رسول خدا (ص) فرمودند: «رجب شهر اللّه و شعبان شهری و رمضان شهر امّتی؛ رجب ماه خدا و شعبان ماه من و رمضان ماه امت من است». یا در روایت دیگر می فرماید:«شعبان ماه من است هر کس یک روز از این ماه را روزه بدارد بهشت بر او واجب می شود، و در برخی احادیث از شعبان به سید و سرور ماه ها تعبیر شده است».

در روایتی از حضرت صادق(ع) گزارش شده که هنگامی ماه شعبان فرا می رسید، پدرم امام سجادع اصحاب و یاران خود را جمع می کرد و چنین می فرمود: ای اصحاب من، می دانید این چه ماهی است؟ این ماه شعبان است و حضرت رسول (ص) می فرمود: شعبان ماه من است پس روزه بدارید برای دوستی و محبت پیامبر خود و برای تقرّب و نزدیک شدن به پروردگار، به حق آن خدایی که جان علی بن الحسین به دست قدرت اوست، سوگند یاد می کنم که از پدرم حسین بن علی (ع) شنیدم که او نیز از پدرش امیرالمؤمنین (ع) شنیده است که می فرماید: هر کس روزه بدارد ماه شعبان را برای محبّت پیامبر (ص) و تقرّب به سوی خدا، خدا او را دوست دارد و او را به کرامت و بزرگواری خود در قیامت نزدیک گرداند و بهشت را بر او واجب نماید.

روایت شده که رسول خدا فرمود:  روزه دو ماه شعبان و رمضان توبه و مغفرت از خداست. اسماعیل بن عبدالخالق روایت می کند: روزی در نزد امام صادق(ع)، ذکر روزه ماه شعبان به میان آمد. حضرت فرمود که در فضیلت روزه شعبان چنین و چنان است. حتّی آنکه مردی مرتکب خون حرام می شود پس در ماه شعبان روزه می گیرد. به او نفع بخشیده و او آمرزیده می شود.

اعمال ماه شعبان

اعمال زیادی در ماه شعبان وارد شده و دارای دو قسم اعمال مشترکه و مختصّه است ولی آنچه از روایات استفاده می شود این است که بهترین دعاها و ذکرها در این ماه استغفار است.

و اما اعمال مشترکه:

اول: هر روز هفتاد مرتبه بگوید:«استغفرالله و اسئله التوبه»

دوم: هرروز هفتاد مرتبه بگوید: «استغفرالله الذی لا اله الا هو الرحمن الرحیم الحیّ القیّوم و اتوب الیه».

سوم: صدقه دادن

چهارم: هزار مرتبه بگوید:«لا اله الا الله، ولانعبد الّا ایّاه مخلصین له الدین و لو کره المشرکون».ثواب بسیار برای آن شمرده شده است از جمله اینکه عبادت هزارساله در نامه عملش بنویسند.

پنجم: نماز روزهای پنجشنبه که کیفیت آن در مفاتیح الجنان آمده است.

ششم: صلوات زیاد بفرستید

هفتم: صلوات امام زین العابدین(ع) که کیفیت آن در مفاتیح الجنان آمده است.

اعمال اختصاصی:

اول: مناجات شعبانیه (مناجاتی که امیرالمؤمنین و فرزندان او است که در ماه شعبان می خواندند)

دوم: صلوات شعبانیه (از امام سجاد (ع) صلواتی وارد شده است که در هر روز ماه مبارک شعبان، در وقت زوال باید خواند)

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.