حواس پرتی مجازی روابط اجتماعی را تضعیف می‌کند

مبلغ/ پژوهش‌ها نشان می‌دهد که روابط خانوادگی به دلیل مشغله‌های مجازی در دورهمی‌ها خدشه دار می‌شود و در نتیجه به مرور زمان ارتباطات اجتماعی تضعیف می‌شود.

به گزارش «مبلغ» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، تحقیقات منتشرشده از برنامه Rescue time نشان می‌دهد که بیشتر مردم دنیا حداقل ۵۸ بار در روز تلفن‌های هوشمند خود را چک می‌کنند و هر بار بیش از یک دقیقه وقت می‌گذارند و وقت آن‌ها برای بررسی شبکه‌های اجتماعی یا بازی‌های موبایلی صرف می‌شود.

حواس پرتی‌های مجازی، می‌تواند بر عملکرد در محل کار تاثیرگذار باشد. تحقیقات نشان می‌دهد زمانی که هنگام کار مشغول تلفن همراه خود بشویم ارتباط ذهنی ما با کار قطع خواهد شد و برای جبران زمان از دست رفته سرعت کار خود را بیشتر می‌کنیم؛ در نتیجه سطح استرس و ناامیدی افزایش و تمرکز کاهش خواهد یافت.

حواس پرتی ظرفیت تفکر عمیق را کاهش می‌دهد، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد فراگیر شدن رسانه‌های اجتماعی تمرکز را از بین برده است. در مطالعه‌ی تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر دانش‌آموزان، محققان دریافتند دانش‌آموزانی که بیشتر وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند، زمان بسیار بیشتری برای تمرکز بر روند تحصیلی خود می‌گذاشتند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.