مخالفان اردوغان، همگی در یک پیمان

مبلغ/ ناظران بر این باورند که شش حزب، از جمله بزرگترین حزب اپوزیسیون CHP و حزب محافظه‌کار ملی Iyi، یک ائتلاف ضد اردوغان تشکیل خواهند داد و یک نامزد مشترک را برای انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی که برای سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده، معرفی خواهند کرد.

به گزارش «مبلغ» به نقل از دیپلماسی ایرانی، در ترکیه، شش حزب مخالف حزب حاکم به رهبری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری فعلی این کشور، بر سر راهبردی برای جایگزینی رئیس جمهور رجب طیب اردوغان به توافق رسیده اند. رهبران حزب پس از نشست گفتند، هدف مشترک آنها لغو نظام ریاست جمهوری ایجاد شده توسط اردوغان و تقویت مجدد پارلمان است.

ترکیه در یکی از عمیق ترین بحران های سیاسی و اقتصادی تاریخ خود قرار دارد. دلیل اصلی این امر، رهبری «خودسرانه» در نظام ریاست جمهوری است. قرار است جزئیات این توافق در پایان فوریه منتشر شود.

ناظران بر این باورند که شش حزب، از جمله بزرگترین حزب اپوزیسیون CHP و حزب محافظه‌کار ملی Iyi، یک ائتلاف ضد اردوغان تشکیل خواهند داد و یک نامزد مشترک را برای انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی که برای سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده، معرفی خواهند کرد.

سران حزب اسلامگرای سعادت، حزب دموکرات، حزب دموکراسی و پیشرفت (دیوا) و حزب آینده نیز در این نشست شرکت کردند. حزب اپوزیسیون حامی کردها HDP که در ترکیه به دلیل ارتباط های تروریستی تحت فشار سیاسی گسترده قرار دارد، در این جلسه حضور نداشت.

در آوریل ۲۰۱۷، ترکیه در یک همه پرسی بحث برانگیز به انتقال از سیستم پارلمانی به ریاست جمهوری رأی داد. اردوغان از زمان انتخاب مجدد خود در سال ۲۰۱۸ هم رئیس جمهور و هم رئیس دولت بوده و دارای اختیارات گسترده ای است. حزب محافظه‌کار اسلامی عدالت و توسعه و حزب ملی‌گرای افراطی MHP اکثریت کرسی ها را در پارلمان تضعیف شده در دست دارند.

ترکیه هم اکنون با یک بحران عظیم ارزی دست و پنجه نرم می کند. لیر همچنان ارزش خود را از دست می دهد و باعث گران شدن کالاهای وارداتی می شود. قیمت برق برای خانوارها حدود ۵۰ درصد افزایش یافته و هزینه غذا و حمل و نقل نیز اخیرا گران شده است.

با توجه به وضعیت کشور، نارضایتی مردم نیز رو به افزایش است. رئیس جمهوری روز یکشنبه اعلام کرد که مالیات بر ارزش افزوده مواد غذایی اصلی به دلیل افزایش قیمت ها از هشت به یک درصد کاهش می یابد.

وضعیت اقتصادی ترکیه در مقایسه با ماه های گذشته بسیار سخت شده است. آیا این اتفاق به پاشنه آشیلی علیه رجب طیب اردوغان تبدیل خواهد شد؟ آیا این اتفاق سبب می شود تا وی کرسی ریاست جمهوری آینده ترکیه را از دست بدهد؟

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.