سهم مردان در جمعیت ایران

مبلغ/ کارشناس تحولات جمعیت با اشاره به سهم ۴۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفری مردان در جمعیت کشور، اظهار کرد: از میان جمعیت مردان در کشور حدود ۳۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مردان بالای ۱۵ سال است که از این تعداد ۲۱ میلیون و ۳۱۰ هزار مرد دارای همسر هستند.

به گزارش «مبلغ»، دبیر مرکز مطالعات جمعیت در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در سال جاری جمعیت کل کشور ۸۴ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر شده است، گفت: از این تعداد در مجموع حدود ۴۲ میلیون نفر را جمعیت زنان و ۴۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر را جمعیت مردان تشکیل می‌دهند.

به گفته وی، از میان جمعیت مردان در کشور حدود ۳۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مردان بالای ۱۵ سال است.

سهم مردان هرگز ازدواج نکرده بالای ۱۵ سال

وی ادامه داد: از میان ۳۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مردان بالای ۱۵ سال، ۲۱ میلیون و ۳۱۰ هزار مرد دارای همسر، حدود ۴۰۷ هزار مرد براثر فوت همسر، مجرد و ۳۶۳ هزار مرد به واسطه طلاق، بدون همسر هستند. همچنین ۹ میلیون و ۹۰ هزار مرد هرگز ازدواج نکرده بالای ۱۵ سال نیز وجود دارد.

نسبت جنسی در ایران

قاسمی در بخش دیگری از سخنان خود به این نکته هم اشاره کرد که نسبت جنسی در کشور ما حدود ۱۰۳ است؛ به این معنی که به ازای تولد هر ۱۰۰ دختر، ۱۰۳ پسر متولد می‌شود و به طور میانگین نسبت جنسی ۱۰۳ اعلام شده است که این موضوع مطلوب و قابل قبول است و از این منظر مشکلی در نسبت جنسی وجود ندارد.

این جمعیت‌شناس در ادامه با بیان اینکه اگر امروز به شکل کلی نگاه کنیم، زنان در مضیقه ازدواج نیستند، تاکید کرد: به لحاظ آماری، در نسبت مردان به زنان در معرض ازدواج با گروه‌های سنی متناسب، تناسبی وجود دارد و اینطور نیست که بگوییم تعداد زنان در گروه‌های سنی که شانس ازدواج با گروه سنی متناسب خودشان را دارند، کمتر یا بیشتر باشد یا مضیقه ازدواج وجود دارد. این جمعیت تقریبا متناسب است و مضیقه ازدواج در کشور نه برای آقایان و نه برای خانم‌ها وجود ندارد.

وی در ادامه به موضوع امید به زندگی در میان مردان اشاره کرد و افزود: متوسط سن امید به زندگی در ایران حدود ۷۶.۵ سال است که این برای مردان ۷۶ و برای زنان ۷۷ سال است. باتوجه به سالخوردگی جمعیت کشور که در سال‌های آتی به طور جدی تجربه می‌کنیم، سالمندی زنانه‌ای را تجربه می‌کنیم و نسبت جنسی در افراد بالای ۶۰ سال به طور محسوسی به نفع زنان تغییر پیدا می‌کند.

قاسمی اظهار کرد: باتوجه به آماری که از مردان ازدواج کرده وجود دارد، می‌توان گفت مردان ایرانی به نسبت مردان در جهان، بسیار خانواده خواه و خانواده دوست هستند و این تعبیر براساس فرهنگ رایج در ایران و آمارهای موجود کاملا دقیق و قابل اثبات است که قریب به اتفاق مردان ایرانی یک پدر هستند، یا بالفعل یا بالقوه.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.