نمایشگاه نسخ خطی قرآن در پاکستان آغاز به کار کرد

نمایشگاه نسخ خطی قرآن کریم به مناسبت ماه مبارک رمضان به اهتمام رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان برگزار شد.

همزمان با ماه مهمانی خدا نمایشگاه آثار تاریخی قرآن روز پنجشنبه توسط رایزن فرهنگی ایران در اسلام‌آباد و با مشارکت خانه فرهنگ ایران در راولپندی، مرکز تحقیقات فارسی ایران-پاکستان و شورای هنری راولپندی در این نهاد فرهنگی افتتاح شد.

مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با حضور «احسان خزاعی» رایزن فرهنگی سفارت ایران و «وقار احمد» رئیس شورای هنری راولپندی صورت پذیرفت و جمعی از هنرمندان خطاطی پاکستانی، فعالان فرهنگی و علاقمندان به آثار قرآنی نیز در این مراسم شرکت کردند.

رئیس شورای هنری راولپندی طی سخنانی در این مراسم، ضمن قدردانی از رایزن فرهنگی و خانه فرهنگ ایران برای برپایی این نمایشگاه که جلوه‌ای از فرهنگ و هنر قرآنی است گفت: محبت و علاقه دست‌اندرکاران به قرآن کریم از کار و هنر باشکوه آنان در برپایی نمایشگاه آشکار است.

وی افزود: این آثار هنری و قرآنی نماد عشق به خدا است. ما به درگاه خداوند متعال دعا می‌کنیم که شیوع کرونا خاتمه یابد و ما از این آفت نجات یابیم تا همه مردم بتوانند از نمایشگاه این کلام مقدس دیدار کنند.

وقار احمد در ادامه سخنان خود، برپایی نمایشگاه نسخ خطی قرآن کریم را برای دانشجویان و هنرمندان علاقه مند مفید دانست و بر ضرورت توسعه و گسترش همکاری‌های فرهنگی و هنری میان ایران و پاکستان تأکید کرد.

احسان خزاعی رایزن فرهنگی کشورمان طی سخنرانی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه نسخ خطی قرآن کریم از همکاری شورای هنری شهر راولپندی تشکر و قدردانی کرد و گفت: اکنون بیش از یکسال از شیوع بیماری کوبید ۱۹ می‌گذرد و تعداد زیادی از مردم به خاطر ابتلاء به این ویروس منحوس جان خود را از دست داده‌اند، لذا از درگاه الهی برای همه درگذشتگان رحمت و مغفرت الهی و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می‌نمایم.

وی درباره اهداف برگزاری نمایشگاه مذکور گفت: این نمایشگاه به مناسبت ماه مبارک رمضان و با همکاری مشترک شورای هنری راولپندی و خانه فرهنگ ایران و مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان برپا شده است. هدف ما از برگزاری این نمایشگاه تکریم قرآن کریم و ترویج و توسعه مفاهیم و فرهنگ قرآن کریم، ایجاد فضای معنوی برای برقراری انس و الفت با قرآن، همچنین آگاهی مردم با نسخه‌های نفیس، منحصر به فرد و خطی قرآن کریم به علاقه مندان فرهنگ قرآنی است.

خزاعی افزود: امروز نیز مسلمانان بیش از هر زمان دیگری به همدلی و همراهی نیازمند هستند تا بتوانند به کمک هم بر مشکلات موجود فائق آیند و بهترین راه تمسک و چراغ راه ما قرآن است که محور وحدت مسلمانان است. امروز ما در اینجا جمع شدیم تا نمایشگاهی از نسخ خطی قرآن کریم را افتتاح کنیم. همچنین در این نمایشگاه شاهد نمایش تابلوهای خطاطی و آثار هنری هستیم.

وی گفت: وجود نسخ خطی قرآن در این نمایشگاه که بیش از ۷۵۰ سال سابقه کتابت دارند، نشان دهنده عمق توجه و مأنوس بودن گذشتگان ما با قرآن کریم است. دیدن این نسخ قرآنی نفیس به ما نشان می‌دهد که معنویات و هنر در کنار همدیگر بوده‌اند. این قرآن‌ها با خطاطی‌های زیبا نوشته شده و برخی از آن‌ها با آب طلا و با سایر رنگ‌ها و نقش و نگاره‌های گل و بوته مزین و تذهیب کاری شده‌اند و برخی دیگر از آن‌ها ترجمه فارسی دارند و برخی دیگر کاغذهای اصیل و نفیس دارند و در یک کلام می‌توان گفت به قدری زیبا و چشم‌نواز هستند که دیدن آن‌ها واقعاً باعث ایجاد لذت معنوی می‌شود.

لازم به ذکر است بعد از مراسم افتتاحیه، مسؤولان فرهنگی ایران و پاکستان از نمایشگاه نسخ خطی قرآن کریم و همچنین از آثار هنری عظیم اقبال بازدید کردند.

در این نمایشگاه ۴۱ نسخه خطی قرآنی نفیس و منحصر به فرد برای نمایش ارائه شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است. این نمایشگاه قرآنی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای مدت یک هفته برپا است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.