درخواست مسلمانان برای ممنوعیت حمل اسلحه در کانادا

مبلغ/ در آستانه پنجمین سالگرد تیراندازی در مسجد کبک سیتی در سال ۲۰۱۷ در کانادا، مدیران مرکز اسلامی که این فاجعه در آن رخ داد خواستار ممنوعیت استفاده از اسلحه در سراسر کانادا شدند.

به گزارش «مبلغ» به نقل از ایکنا؛ به نقل از مونترال سی تی وی نیوز، مسلمانان نامه هایی به دولت های فدرال و کبک ارسال کردند و از همه طرف ها خواستند اقداماتی انجام دهند تا مطمئن شوند که هر گونه قانون جدید کنترل اسلحه در سراسر کشور اعمال می شود.

اتاوا اعلام کرده است که می‌خواهد به استان‌های مختلف این امکان را بدهد که ممنوعیت سلاح‌های دستی را اعمال کنند، اما رهبران مسجد می‌گویند مشکل خشونت با اسلحه، یک مسئله ملی است.

رهبران مرکز فرهنگی اسلامی در نامه‌ای خطاب به نخست‌وزیر جاستین ترودو و وزیر امنیت عمومی مارکو مندیچینو از دولت خواستند که از ایده خود مبنی بر ممنوعیت سلاح‌های دستی در استان‌ها دست بردارند و آن را به مسئله ای ملی تبدیل کنند.

بوفلجا بن عبدالله و محمد خبر نوشتند: اگر امروز برای شما نامه می‌نویسیم، از شما التماس می‌کنیم که تلاش‌های خود را برای سلب مسئولیت دولت فدرال در قبال موضوع اسلحه دستی متوقف کنید.» و به دولت ترودو یادآوری کردند که دولت فدرال در این راستا قانونی وضع کند تا این فرآیند اجرا شود.

نمایندگان مسجد در نامه‌ای جداگانه به فرانسوا لگو، نخست‌وزیر کبک و ژنویو گیلبولت، وزیر امنیت عمومی، گفتند که این استان نباید به دولت فدرال اجازه دهد از مسئولیت موضوع اسلحه‌های دستی شانه خالی کند.

دولت لیبرال فدرال در ابتدا برنامه ریزی کرده بود که به شهرداری ها امکان ممنوعیت اسلحه در قلمرو خود را بدهد، اما این لایحه هرگز تصویب نشد. در ماه نوامبر، مسئولان دولت فدرال در یک سخنرانی اعلام کردند که از استان‌ها و مناطقی که می‌خواهند سلاح‌های دستی را در حوزه‌های قضایی خود ممنوع کنند، حمایت خواهد کرد.

در نامه اشاره شده است که هیچ استانی، از جمله کبک، علاقه ای به نظارت بر ممنوعیت سلاح های دستی نشان نداده است.

در نامه به این استان آمده است: «حتی اگر دولت کبک تصمیم به ممنوعیت سلاح های دستی در قلمرو خود بگیرد، تکثیر آن ها در بقیه مناطق کانادا ادامه خواهد داشت: در نهایت، این ممنوعیت تنها برای یکی از سیزده حوزه قضایی کانادا خواهد بود.

این نامه ها در یک وبینار کنترل اسلحه که عصر چهارشنبه برگزار شد، علنی شد. این رویداد یکی از مجموعه مراسمی بود که توسط مرکز فرهنگی اسلامی و گروه های اجتماعی در آستانه سالگرد حادثه مسجد کبک در روز شنبه برگزار شد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.