مادری که عصبی نمی شود، چه ویژگی هایی دارد/عادت های خوب مادران آگاه

مبلغ/ بچه ها به دلیل عدم خودکنترلی و مدیریت احساسات، گاه رفتارها و کارهایی می کنند که والدین را به مرز انفجار می رسانند، اما مادر اهل مطالعه ویژگی هایی دارد که در برابر فرزندش عصبی نمی شود و می تواند بر خود مسلط باشد.

به گزارش «مبلغ» به نقل از فارس، موارد متعددی وجود دارد که بچه ها باعث عصبانیت مادران می شوند به طوریکه خیلی از مادرها اختیار از کف می دهند و برخوردهای تند با بچه ها می کنند. مادران در این شرایط می گویند که اصلا بچه قابل کنترل نیست و یا به حد انفجار آنها را عصبی می کند.

این اصلا خوب نیست که مادران موقع عصبانیت خود را نتوانند کنترل کنند و رفتارهایی از خود نشان دهند که بعدا باعث پشیمانی و عذاب وجدانشان شود یا حرف هایی بزنند که بعدا بر ذهن بچه اثر بگذارد. مادرهای اهل مطالعه می دانند که در خیلی از این شرایط می بایست چطور خشم و عصبانیت خود را کنترل کنند.

برخی از این شرایط که باعث به هم ریختن مدیریت روانی مادران در خانه می شود را با هم مرور می کنیم و می گوییم که چطور یک مادر مدیر و اهل مطالعه می تواند در این شرایط خود را کنترل کند.

تو بدترین مامان دنیایی! ازت متنفرم!

یک مادر آگاه خوب می داند که بچه ها مدیریت احساس و کنترل صحبت هایشان را خوب بلد نیستند و می داند که وقتی از بچه همچنین حرفی مثل «تو بدترین مامان دنیا هستی» را می شنود، معنی اش این است که «از فلان کارت متنفرم» نه اینکه از خود مادر متنفر باشد!

غذا نخوردن بچه ها

یک مادر آگاه (با اینکه خیلی سخت است در برابر بدغذایی بچه ها خود را کنترل کرد) ولی بشقاب به دست دنبال بچه راه نمی افتد، به او اصرار و التماس برای غذا خوردن نمی کند که بیا غذا بخور، به او باج نمی دهد که اگر غذاتو بخوری، بستنی داری! بلکه می داند که تا جایی بچه سالم و مریض نمی شود یعنی مواد غذایی کافی به بدن او رسیده است!

احساس گناه مادران

یک مادر آگاه می داند که مردم همیشه قضاوت می کنند و نمیشود همه را راضی نگه داشت و خوب می داند که معیار سلامت بدنی کودک به کیلو و قد و بالای او نیست پس از اینکه به بچه او بگویید چقدر لاغری و ضعیفی احساس گناه نمی کند!

مهارت «نه گفتن»

یک مادر آگاه برعکس اطرافیان که به کودک برچسب نادرست خجالتی و غیر اجتماعی بودن می زنند، به بچه خود افتخار می کند که مهارت «نه گفتن» را به خوبی یاد گرفته است پس از اینکه بچه او به آغوش هرکسی نمی رود، اصلا ناراحت نمی شود!

پرت کردن وسایل

یک مادر آگاه با مطالعه کافی یاد گرفته است که پرتاب اشیا یک فرایند طبیعی برای فرزند زیر سه سال او است و اینطور است که کودک معنی عمل و عکس العمل را یاد می گیرد. پس حساسیت بیجا نشان نمی دهد تا این رفتار گذرا در وجود کودکش نهادینه نشود. بنابراین مادر از اینکه فرزند زیر سه سالش اشیا و وسایل را پرت می کند، عصبی نمی شود.

بچه بغلی

یک مادر آگاه می داند که اکثر بچه های گروه سنی زیر یک سال و نیم دچار اضطراب جدایی می شوند و تا آنقدری که خود بچه تمایل داشته باشد، به نیاز بغل کردن و چسبیدن او پاسخ مثبت می دهد و فرزندش را در آغوش می گیرد، صرف نظر از اینکه اطرافیان می گویند که «بغلش نکن، بغلی میشه ها»! پس مادر ازاینکه فرزند زیر یک سال و نیمش همش بغل می خواهد وبه او می چسبد، عصبی نمی شود.

یک مادر آگاه می داند که اکثر مادرها دغدغه هایش کمابیش یکسانی دارند و همه بااین چالش های بچه داری دست و پنجه نرم می کنند. پس مادران می بایست زنجیره آگاهی شان را از مراحل مختلف رشد کودک بالا ببرند.

عادت های خوب مادران آگاه

۱ایجاد احساس امنیت روانی

یک مادر آگاه هر روز به کودکش می گوید که دوستت دارم، منو بابا خیلی خوشحالیم که تو رو داریم.. و روزی چند بار بچه خود را در آغوش می کشد.

۲ایجاد حس مسئولیت پذیری

یک مادر آگاه هر روز متناسب با سن و قدرت کودکش مسئولیت های کوچک به فرزندش می دهد تا هم احساس مفید بودن داشته باشد هم از اینکه توانسته موفقیت های هر چند کوچک داشته باشد، اعتماد به نفسش بالا برود.

۳صبوری و مدیریت خشم

یک مادر آگاه نافرمانی و لجبازی فرزندش را که احتمال زیاد به خاطر سنش است، با خشم و فریاد جواب نمی دهد و به اعصاب خودش مسلط است.

۴شفاف سازی انتظارات

یک مادر آگاه با بازی، نمایش و قصه خوانی انتظاراتش را به زبان ساده برای بچه بیان می کند و به مغز کم توان کودکش این حق را می دهد که برای درک این انتظارات به صبوری، تکرار و تمرین نیاز داشته باشد.

۵هشدارهای آگاهانه

یک مادر آگاه دو نوع هشدار با دو لحن متفاوت می دهد: نوع یک: تعیین برناهم بعدی کودک با لحن ملایم مثل اینکه بریم آماده شیم مهمون داره میاد. دو گوشزد کردن رفتار نامناسب کودک با لحن جدی و قاطع.

۶تحسین و پاداش

یک مادر آگاه می داند که با تشویق به موقع فرزندش می تواند عادت های خوب را در وجود بچه نهادینه کند مثل داشتن تابلو درج ستاره برای کودک بالای سه سال.

۷ثبات قدم در قانون و استمرار

یک مادر آگاه یاقانون نمی گذارد یا اگر قانون گذاشت انعطاف و دلسوزی ندارد. مثلا یک روز قانون بگذارد که بچه یک ساعت تلویزیون ببیند بعد روز دیگر که سرش شلوغ است صبح تا شب تلویزیون روشن باشد. این قانون خانه را از بین می برد.

۸برقراری نظم و روال روزانه

یک مامان آگاه سعی می کند برای برنامه روزمره مثل ساعت خواب، غذا، میان وعده و… برنامه روزانه و روتین داشته باشد مگر در مواقع سفر یا بیماری.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.