افزایش حافظان قرآن در ترکیه

مبلغ/ رئیس سازمان دیانت ترکیه از دریافت حدود ۲۰۰ هزار اجازه حفظ قرآن و همچنین شرکت ۸۰ هزار نفر در دوره‌های آموزشی برای حفظ قرآن در این کشور خبر داده است.

به گزارش «مبلغ» به نقل از ایکنا به نقل از تی ار تی عربی، تابستان سال گذشته رئیس سازمان اوقاف دینی ترکیه از آغاز دوره‌های حضوری و بدون وقفه برای حفظ قرآن کریم در ۸۱ استان این کشور خبر داد.

در این برنامه  ۱۶۷۹ دوره قرآنی با حضور ۶۸۳۹ معلم و حدود ۷۱۴۳۷ داوطلب برگزار شد. سازمان اوقاف دینی ترکیه اعلام کرده است: در ماه‌های نخست سال گذشته ۱۲ هزار نفر حفظ قرآن کریم را به پایان رساندند و موفق به دریافت اجازه حفظ شدند.

در همین حال، قادر دینج، مدیرکل خدمات آموزشی اداره امور مذهبی ترکیه، تصریح کرد: آموزش حفظ قرآن کریم علاوه بر مدارس شبانه‌روزی در طول سال در مدارس و دوره‌های روزانه نیز ادامه دارد.

دینج با بیان اینکه مدت‌زمان دریافت اجازه حفظ قرآن از سوی داوطلبان با توجه به توانایی آن‌ها متفاوت است، گفت: ۷۷ هزار و ۱۹۰ نفر در برنامه آموزشی حفظ قرآن کریم حضور دارند، این دوره تقریباً سه‌ ساله است و شامل یک سال دوره آمادگی و دو سال دوره حفظ قران می‌شود.

دینج با اشاره به اینکه ۹ هزار کودک نیز به مدارس مذهبی می‌روند و در دوره‌های حفظ قرآن شرکت می‌کنند، تصریح کرد: این آموزش‌ها توسط استادانی ارائه می‌شود که خود نیز حافظ قرآن هستند.

وی خاطرنشان کرد: داوطلبان در این مرحله علاوه بر حفظ قرآن با مفاهیم قرآن نیز آشنا می‌شوند.

به گفته علی ارباش، رئیس  سازمان دیانت ترکیه، حدود ۲۰۰ هزار نفر در سراسر ترکیه از این سازمان اجازه حفظ قرآن دریافت کرده‌اند و حدود ۸۰ هزار نفر نیز در دوره‌های آموزشی برای حفظ قرآن شرکت می‌کنند.

وی تأکید کرد: دوره‌های آموزش قرآن کریم در ترکیه برای گروه‌های سنی مختلف، زنان، مردان و افراد بی‌سواد برگزار می‌شود و شامل آموزش قرائت  حفظ، تفسیر، و دیگر علوم قرآنی است.

ارباش تصریح کرده است: اداره امور دینی ترکیه به دنبال افزایش تعداد حافظان قرآن کریم از ۰,۰۲ درصد و به ۱ درصد کل جمعیت ترکیه، یعنی رسیدن به ۸۴۰ هزار حافظ قرآن در کل کشور است. ارباش همچنین با اشاره به اینکه آمار افرادی که می‌توانند قرآن را بخوانند ۴۱ درصد است، تأکید کرد: باید تلاش شود تا این رقم افزایش یابد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.