راز پیدایش عرفان‌های جدید/ فرقه‌هایی که افکار و آینده کودکان را نشانه گرفته اند

مبلغ/ بسیاری از فرقه‌های جدیدی که تشکیل می‌شود به دنبال تخریب ادیان الهی هستند.

به گزارش «مبلغ» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، فرقه ها و عرفان های جدید با این ادعا که آنها  راه اصلی را شناخته اند و می‌توانند مردم را هدایت کنند تشکیل می شود. روسای این فرقه ها برای آموزش اقدام به دریافت پول می‌کنند تا جایی که بعضی از این افراد بعد از اعتماد کامل به فرقه تمام سرمایه خود را از دست داده اند. بعضی از این فرقه‌ها به جز پول، اعتقاد مردم را هم نشانه گرفته اند و به مخالفت با احکام می‌پردازند. این فرقه‌ها درچند سال اخیر با قدرت در شبکه‌های مجازی حضور پیدا کرده اند و با رشد قارچ گونه خود اقدام به عضو گیری می‌کنند.

احمدی کاشانی استاد دانشگاه درگفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درمورد علت تشکیل فرقه ها و عرفان های جدید گفت: این گروه ها و عرفان های کاذب با هدف تخریب اصول راستین اعتقادی شکل گرفته اند. جمله شاخص این عرفان ها، ایجاد آداب و رسومی جدیدی که مخالف احکام اسلامی و عقلی است. بسیاری از این مکاتب بر این سخن اتفاق نظر دارند که باید با علمای دین قطع رابطه کنند. این مکاتب با استدلال‌های عقلی مخالفت می‌کنند و عقل و احساسات را حاکم برهمه چیز می‌دانند.

علت پیدایش عرفان های جدید

وی ادامه داد: در این دوره عرفان و معنویات نادرست شیوع پیدا کرده است می‌توانیم به چند مورد اشاره کنیم،انسان عصر جدید از مدرنیته و عقلانیت ابزاری سرخوده شده است، یعنی اینکه از عقل  فقط  برای برآورده شدن نیازهای جنسی و جسمی استفاده می‌کند.همچنین علم مدرن نتوانسته انسان را آرام کند و به سمت دارو‌های مسکن یا مخدر روانه کرده و مردم آرامش گذشته خود را از دست داده اند و در پی راه حلی افتادند تا به معنویت پناه ببرند. بعضی از مکتب‌هایی که دین را کنار می‌گذاشته بودند از بین رفتند و مردم متوجه شدند که این گروه مبانی منطقی درستی ندارند مثل مارکس و هابز و فروید و بعضی از نظام‌ها مانند کمونیست محدود شدند.

کاشانی گفت: دنیای کنجکاو و هشیار غرب که از علاقه مردم به معنویت اگاهی داشتند در صدد جهت دهی افکار مردم در آمدند اقدام به ساخت معنویت براساس مبانی فکری خودشان کردند زیرا معنویت راستین را مخالف اهداف و برنامه‌های خود می‌دیدند و منافع خود را در خطر، تصمیم به کنترل آن گرفتند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: معنویت و عرفانی را که از مبانی فکری غرب شکل گرفته بود ترویج و حمایت کردند و حتی این معنویت از کشور هند بود.

نقشه برای نسل های آینده

وی ادامه داد: غربی‌ها بر روی کودکان برنامه ریزی کردند تا ذهن کودکان جهان را با معنویت مورد نظر خود آشنا کنند، توسط کارتون‌ها، فیلم‌ها و حتی بازی‌های رایانه‌ای افکار خود را روانه بازار کردند. فیلم‌های عرفانی درست کردند تا معنویت و عرفان خود را به جهان القا کنند. اکثر این عرفان‌ها و فرقه‌های ساخته بشری که حقیقی نیستند توسط حکومت‌های قدرتمندان حمایت می‌شوند.

شاخص‌های عرفان کاذب

کاشانی گفت: هدف نهایی این عرفان ها خدا نیست  و یا خدایی را معرفی می‌کنند که با عقل همخوانی ندارد، گروهی از آنها هم خدا را نفی می کنند.

وی گفت: عرفان اشو که تعداد زیادی کتاب از آن چاپ شده است و نفوذ زیادی در شبکه‌های مجازی دارند بیان می‌کنند که برای رسیدن به حقیقت باید از راه نیرو جنسی وارد شد و همواره باید به یاد آن  بود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: عرفان اکنکار، هدف خود را تقویت نیرو‌های مثبت می داند و به وجود دو نیروی مثبت و منفی اعتقاد دارند که می توان گفت  به  دو خدا معتقد هستند که باطل است. این گروه‌ها  به خدا اعتقاد ندارند و یا تصویر درستی از خدا ندارند. بسیاری از این عرفان‌ها هدف خود را شادمانی و با آرامش زندگی کردن بشر می‌دانند مثل مکاتب  دالایی لاما، سای بابا و فالون دافا که ادعا می کنند با روش‌هایی که آموخته اند و با استفاده  از دستور العمل ها می‌خواهند تا بشر را شاد نگه دارند که اسلام هم به دنبال شادمانی است و بدنبال تفریح‌هایی که  بدون انجام گناه انجام شود و شادی را یک ابزار می‌داند که انسان رنگ خدایی بگیرد و حقیقت این موضوع  را پیوند با سرچشمه هستی می‌داند.معمولا  این‌ فرقه  و عرفان ها  شریعت گریز هستند و مبهم صحبت می‌کنند که باعقل انسان تعارض دارد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.