مثبت اندیشی شما را به هدف‌هایتان نزدیک می‌کند

مبلغ/ یک روانشناس اجتماعی گفت: معاشرت با افراد پرانرژی و مثبت‌اندیش به شما کمک می‌کند تا امید به زندگی در شما تقویت شود.

به گزارش «مبلغ»، علیرضا شریفی روانشناس اجتماعی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: مثبت اندیشی نقطه مقابل اندیشه منفی است. انسان‌هایی که از پدیده‌های پیرامون برداشت مثبتی دارند و تفکر آن‌ها به سمت راه‌حل های مثبت می‌رود، مثبت‌اندیش تلقی می‌شوند.

شریفی در ادامه ویژگی افراد مثبت‌اندیش را برشمرد و گفت: ۱. امید به زندگی ۲. توجه به سلامت روان و جسم ۳. تعریف واقع‌بینانه نسبت به رخدادهای محیطی ۴. عدم ویژگی خطای شناختی در افراد مثبت‌اندیش ۵. استفاده از روش‌های صحیح برای تحلیل موقعیت ۶. اهداف روشن و قابل دسترسی و تلاش در جهت رسیدن به اهداف از ویژگی های افراد مثبت‌اندیش محسوب می‌شود.

وی به راهکارهای تقویت مثبت‌اندیشی پرداخت و گفت: از راهکارهای مهم در این زمینه، تهیه لیستی از خواسته‌ها می‌باشد. سپس باید برای این اهداف برنامه ریزی کرده و آن‌ها را به اهداف کوچک و قابل دسترس تبدیل کرد. راهکار دیگر تقویت شناخت ویژگی فردی می‌باشد. هر فرد، دارای نقاط ضعف و مثبت بسیاری است. در گام اول لازم است تا آن‌ها را شناسایی کرده و در جهت کاهش نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت عمل کند.

شریفی درادامه به اهمیت هم‌نشینی با افراد مثبت اندیش و دوری از انسان‌های منفی‌باف و انجام ورزش منظم اشاره کرد و گفت: مطالعات نشان‌ می‌دهد افرادی که به صورت منظم ورزش می‌کنند افکار منفی کمتر به سراغ آن‌ها می‌رود.

شریفی در انتها به تکنیک ساده‌ای جهت تقویت مثبت اندیشی پرداخت و گفت: هنگامی که افکار منفی ذهن ما را درگیر می‌کند، بهتر است که آن را یادداشت کرده و سپس نقاط قوتی را که می‌تواند بر افکار منفی ما غلبه کند، درنظر گرفته تا بتوانیم به سمت مثبت اندیشی حرکت کنیم.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.