واکنش تند شیخ الازهر به فراخوان ادغام یهودیت، مسیحیت و اسلام تحت عنوان «دیانت ابراهیمی»

مبلغ/ شیخ الازهر در واکنش  به ترویج اصطلاحی موسوم به «دیانت ابراهیمی» که هدف به اصطلاح ادغام ادیان یهودی، مسیحی و اسلام ذیل یک دین واحد و یکپارچه را دنبال می کند، گفت: دعوت به چنین موضوعی خواب های پریشان و مصادره آزادی عقیده است و به اصطلاحاتی نظیر جهانی شدن و پایان تاریخ بیشتر شباهت دارد.

به گزارش «مبلغ» به نقل از شفقنا به نقل از رای الیوم، «شیخ احمد طیب» امروز(دوشنبه) در جریان سخنرانی در یک کنفرانس در دانشگاه الازهر گفت: این ادعا هم مانند ادعای جهانی شدن، پایان تاریخ، اخلاق جهانی و موارد از این دست است.

وی افزود: هرچند در ظاهر دعوت به وحدت جامعه بشری، اتحاد آن و نابودی دلایل درگیری هاست اما در واقع دعوت به مصادره ارزشمندترین دارایی های بنی بشر است یعنی آزادی اعتقاد، آزادی ایمان و آزادی انتخاب.

الطیب خاطرنشان کرد: همه این آزادی ها را ادیان توحیدی تضمین، و متون صریحی نیز بر آنها تاکید کرده اند. در واقع چنین فراخوان هایی، خواب های پریشان و تضعیف چند برابر درک صحیح واقعیت ها و سرشت هاست.

شیخ الازهر خاطرنشان کرد: از رهگذر ایمان ما به رسالت های آسمانی، ایمان داریم که اجماع مردم بر سر یک دین واحد یا یک رسالت آسمانی واحد، در عرفی که خداوند مردم را با آن آفریده، موضوعی غیرممکن است.تفاوت مردم در رنگ ها و عقاید، خرد و زبان هایشان ریشه ای است و حتی در اثر انگشت و چشم هایشان هم با هم تفاوت دارند. همه اینها یک واقعیت تاریخی و علمی و قبل از آن یک حقیقت قرآنی است و در قران امده است که خداوند مردم را متفاوت آفریده است و اگر می خواست آنها را بر اساس یک عقیده، رنگ، زبان و یا ادراک واحد بیافریند، قطعا چنین کاری را می کرد.

گفتنی است اخیرا اصطلاحی تحت عنوان «دیانت ابراهیمی» در محافل مختلف ترویج می شود که گفته می شود هدف از آن، ایجاد وحدت بین ادیان یهودی، مسیحی و اسلام و غلبه بر چالش ها و درگیری های بین انسان هاست. این اصطلاح بویژه پس از عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی بیشتر بر سر زبان ها افتاده است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.