چرا بعضی افراد موقع خشم و استرس به غذاخوردن پناه می برند؟

مبلغ/ هنگامی که یک موضوع ناراحت کننده یا شرایط استرس آور به وقوع می پیوندد واکنش افراد متفاوت است اما هستند افرادی که واکنشی عجیب دارند. افرادی که دچار پرخوری عصبی می شوند و شروع می کنند با سرعتی عجیب به خوردن غذا آن هم با هیجان اما چرا؟

به گزارش «مبلغ» به نقل از فارس، یکی از مشکلاتی که افراد به عنوان دلیل چاقی خود اعلام می کنند، خوش اشتهایی یا پرخوری عصبی است. یعنی وقتی در شرایطی قرار می گیرند که به نحوی تنش روحی از جنس خشم یا ترس زیاد به آن ها دست می دهد، ناگهان یا بااحساس ضعف یا حتی بدون حس کردن دل ضعفه به سمت یخچال، مغازه، کشو و به صورت خلاصه هر جایی می روند که بتوانند به مواد خورادکی دسترسی پیدا کنند. این افراد همچنین دچار گوشه نشینی همزمان عصبی هم می شوند. برای مثال وقتی اعضای یک خانواده متوجه می شوند که موقع برگشت از مسافرت به دلیل اشتباه خودشان یا صادر کننده بلیط، بلیط برگشت هم در قالب رفت صادر شده یعنی مبدأ به عنوان مقصد ذکر شده است و همگی آشفته هستند و به این سو، آن سو می دوند عضوی از خانواده که دچار پر اشتهایی و پرخوری عصبی است، یک گوشه می نشیند و شروع می کند به خوردن تا جایی که ممکن است حتی مورد بازخواست و سرزنش بقیه قرار گیرد. واقعیت اما این است که این فرد به هیچ وجه از سر شوق و لذت آن هم در چنین کارزاری غذا نمی خورد بلکه این یک واکنش عصبی به اضطراب شدیدی است که در آن لحظه به او دست داده اما چرا؟ این رفتار که از دید بسیاری، آزاردهنده هم برداشت می شود و چه بسا در صورت تداوم شرایط استرس بار در زندگی فرد به راحتی بتواند زمینه چاقی او را هم فراهم کند با کدام منطق و دلیل علمی قابل درک و پذیرش است؟

متخصصان بنابه انجام آزمایش هایی دریافته اند زمانی که فرد دچار استرس می شود، بدن او «آدرنالین» ترشح می کند. این موضوع سبب افزایش ضربان قلب و بالارفتن میزان فشارخون می شود که به نوبه خود، تولید انرژی و گرما می کند که از سوخت گلوگز ایجاد می شود. بعد از عبور از این مرحله و عبور از این مسئله بدن برای تعادل، مقادیری «کورتیزول» آزاد می کند که عامل اصلی اشتها آور و تحریک کننده آن است. بنابراین وقتی این فرد در شرایط خشم و عصبانیت جمعی یا اضطراب فردی شروع به خوردن غذا یا خوراکی می کند، یعنی میزان کورتیزول خون او بالا رفته و بهتر است در آن شرایط او را درک کرد. همچنین خود فرد برای کنترل این حالت می تواند از ترفند آهسته غذا خوردن و بسیار جویدن آن یا جایگزین کردن نوشیدن آب استفاده کند. چند تنفس عمیق، کمی راه رفتن یا تغییر شرایط از حالت تنش عصبی به خنده و گفتگو می تواند او را از خطرات ثانویه همچنین تکرار این عادت و عارضه چاقی حفظ کند. همچنین اگر در چنین شرایطی در خانه است، نوشیدن دمنوش آرامشبخش مانند گل گاو زبان، اسطوخودس و بابونه می تواند کمک احوال و آرام کننده بدن باشد.

دقت داشته باشید فرد دچار شده به پرخوری عصبی تند، تند غذا می خورد، تند تند و همزمان حرف می زند، صورت برافروخته دارد و دست هایی که معمولا یخ کرده اند و حتی حالت لرز از شدت گرسنگی و بیحالی را می توان در آن ها دید. این افراد در آینده مستعد دیابت، چربی خون و مشکلات روحی و گوارشی خواهند بود اگر به موقع به شرایط خود واقف نشوند و برای مدیریت این عادت ناخواسته و واکنش عصبی اقدام لازم و مفید را انجام ندهند، مشکل ساز است. یکی از این عوارض رفلاکس و سوزش معده همچنین سکسکه های عصبی است. فرد در این شرایط می تواند با تسکین خود  به شیوه هایی که در بالا توضیح داده شد، این عارضه را  مدیریت کنند.

همچنین این نکته را جدی بگیرد که با ادامه تنش و خشم، میزان ترشحات آدرنالین و به دنبال آن کورتیزول در بدن او بالاتر رفته و شرایط سخت تر می شود.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.