محمود ایوب؛ شیعه‌پژوه لبنانی درگذشت

مبلغ/ محمود ایوب، اسلام شناس و از بنیانگذاران کرسی شیعه شناسی در امریکای شمالی در سن ۸۶ سالگی در مونترال کانادا درگذشت.

به گزارش «مبلغ» به نقل از مهر، پروفسور محمود ایوب، شیعه‌پژوه لبنانی و از پیش‌گامان گفت‌وگوی میان ادیان، پس از دریافت لیسانس فلسفه از دانشگاه آمریکایی بیروت در سال ۱۹۶۴، برای تکمیل دوره کارشناسی ارشد اندیشه دینی از دانشگاه پنسیلوانیا در ۱۹۶۶ و سپس دکترای تاریخ دین از دانشگاه هاروارد در ۱۹۷۵ به آمریکا نقل مکان کرد. در طول تحصیل بود که تصمیم گرفت مسلمان شود.

آثار اسلامی متعددی از ایوب برجای مانده است‌. او در دهه ۱۹۹۰ وی ریاست یک پروژه تیمی برای ترجمه تفسیر المیزان آیت الله محمدحسین طباطبایی، از عربی به انگلیسی را برعهده گرفت. گرچه این پروژه هرگز به پایان نرسید، اما ماحصل آن یک تفسیر دوجلدی از دکتر ایوب بر سوره‌های نخستین قرآن کریم است.

از ایوب به عنوان بنیانگذار کرسی امام علی(ع) برای مطالعات شیعه و گفتگو مابین مکاتب اسلامی در دانشگاه هارتفورد یاد می‌شود که در حال حاضر در اختیار حسین کمالی قرار دارد. این کرسی نخستین کرسی مطالعات شیعه در آمریکای شمالی محسوب می‌شود و برای همیشه به عنوان یادگاری از شخصیت علمی پروفسور ایوب برجای خواهد ماند. به علاوه، وی در سال ۱۹۹۸ به راه اندازی یک دوره تحصیلی در سطح کارشناسی ارشد با موضوع روابط مسلمانان و مسیحیان و مذهب تطبیقی در مرکز مطالعات اسلام و مسیحیت دانشگاه بلمند لبنان همت گماشت.

پروفسور محمود ایوب، در سن ۸۶ سالگی در مونترال کانادا درگذشت.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.