خانه تکانی قبل از مرگ؛ یک سنت سوئدی + فیلم

مبلغ/ سوئدی‌ها می‌گویند «خانه‌تکانی پیش از مرگ» باعث می‌شود یادمان بیاید که قرار نیست برای همیشه زندگی کنیم.

به گزارش «مبلغ» به نقل از مهر، در فرهنگ‌های مختلف به شیوه‌های مختلفی به استقبال مرگ می‌روند. در واقع مرگ‌، یکی از پیشامدهایی است که انسان‌های دنیا با هر رنگ و نژاد و فرهنگی که باشند، خود را متناسب با فرهنگ‌شان برای رویارویی با آن آماده می‌کنند. فرهنگ سوئدی‌ها نیز در مواجهه با مرگ جالب است که رسانه یورونیوز در گزارشی به آن پرداخته است:

لنا سوندگرن، ۸۴ ساله در آپارتمان شیک خود در مرکز استکهلم، پایتخت سوئد زیر نور شمع به قفسه کتاب‌هایش می‌نگرد. او پس از آنکه آه عمیقی می‌کشد، انبوهی از کتاب‌های باغبانی‌اش را برمی‌دارد و به سویی می‌برد.

لنا با بیان اینکه «احساس خلاص شدن از شر آنها یک آرامش است»، می‌گوید: «این خانه‌تکانی و مرتب سازی پیش از مرگ که چند بار در هفته انجام می‌دهم، باعث آرامش من می‌شود.»

عبارت «خانه‌تکانی مرگ» به سنتی در سوئد اشاره دارد که افراد پیش از مرگشان وسایل شخصی خود را پاکسازی می‌کنند.

این مفهوم از زمانی که مارگارتا مگنوسون در کتاب پرفروش سال ۲۰۱۷ خود با عنوان «هنر ملایم پاکسازی پیش از مرگ سوئدی» نوشت که چگونه خود و خانواده خود را از یک عمر به هم ریختگی رها کنیم، به زمینه‌سازی برای ایجاد یک سنت در سراسر جهان کمک کرد.

نویسنده این کتاب به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «من فکر می‌کنم که شما باید تکلیف اسباب و اثاث و وسایل خود را روشن کنید تا هیچ فرد دیگری مجبور نباشد پس از مرگتان همه کارها را با همه مزخرفاتی که بر جای گذاشته‌اید انجام دهد.»

او در ادامه می‌گوید: مرتب کردن وسایل و دارایی‌هایی که طول عمرتان جمع‌آوری کرده‌اید، شما را به لحظاتی می‌برد که شاید می‌خواهید به خاطر آورید، و اگر این چنین نبود، فقط آنها را دور بیندازید.»

خانه تکانی پیش از مرگ سوئدی با ایده دیگری که توسط ماری کوندو، سلبریتی ژاپنی مطرح شده، متفاوت است. او بر این باور است که مردم باید فقط وسایلی را نگه دارند که باعث شادی شأن می‌شود.

اما مفهوم «خانه تکانی مرگ سوئدی» به این نکته اشاره دارد که خانواده‌ها از زیر بار مرتب‌سازی اموال عزیزانشان پس از مرگ آن‌ها رها شوند.

شما نمی‌توانید برای همیشه زندگی کنید

جین، دختر مگنوسون با قدردانی از تلاش‌های مادرش، می‌گوید: «من فکر می‌کنم اکثر افرادی که والدین واقعاً مسن و زندگی پرمشغله‌ای دارند، دوست دارند که وقتی آن‌ها را از دست می‌دهند، کمتر درگیر کارهای پدر و مادرشان شوند».

او از اینکه تلاش‌های مادرش در سراسر جهان «رواج یافته است»، ابراز خوشحالی می‌کند.

کتاب مگنوسون در فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز قرار گرفته و تاکنون به ده‌ها زبان ترجمه شده است.

یک وبلاگ‌نویس آمریکایی که ویدئویی درباره تجربه خود از مرتب سازی پیش از مرگ منتشر کرده، ویدئواش سه میلیون بیننده داشته است.

اگرچه مگنوسون این اصطلاح را ابداع کرده اما سوئدی‌ها مدت‌های مدیدی است که به خانه تکانی پیش از مرگ می‌پردازند.

کریستینا آدولفسون، بازیگر ۸۴ ساله که او نیز این کار را انجام می‌دهد، می‌گوید: «چهل سال پیش یکی از همسایه‌های بسیار قدیمی‌ام به من گفت که قصد دارد مرتب سازی پیش از مرگ را انجام دهد.»

حامیان این ایده می‌گویند که با خانه تکانی پیش از مرگ، این نکته یادآوری می‌شود که قرار نیست برای همیشه زندگی کرد.

مگنوسون با بیان اینکه رویکرد عمل‌گرایانه سوئدی‌ها به مرگ به توضیح این پدیده کمک می‌کند، می‌گوید که همه از مرگ می‌ترسند اما آن‌ها در مورد آن صحبت می‌کنند.

او که تعدادی مجسمه از حیوانات را در اتاقش نگهداری می‌کند، فقط چند لباس ضروری را در کمد لباس‌هایش آویزان کرده است.

او می‌گوید: «من بارها آپارتمانم را پاکسازی کرده‌ام اما هنوز وسایلی دارم. بنابراین وسایل هرگز تمام شدنی نیست.»

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.