چرا این همه امامزاده در ایران داریم؟

مدیر امامزاده علی بن‌جعفر قم به این پرسش پاسخ داد

امروز پنجم ذیقعده، روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه است. شاید این سوال برای بسیاری مطرح است که با وجود این‌که اهل بیت در عراق و عربستان زندگی می‌کردند، چرا این تعداد امامزاده در ایران وجود دارد؟
حجت‌الاسلام محسن فاطمیان‌، کارشناس دینی و مدیر امامزاده علی بن‌جعفر(ع) قم در گفت‌وگو با ایکنا به این سوال پاسخ داده است که خلاصه مبلغ را در زیر می خوانید:

  • از میان امامزادگان مدفون در ایران، نوادگان امام سجاد(ع) و امام کاظم(ع) هستند که بیش از فرزندان دیگر ائمه(ع) در ایران حضور داشته و مدفون شده‌اند.
  • علت حضور بسیاری از نواده‌ها در ایران‌، به دلیل حضور امام رضا(ع) در ایران بوده است. بسیاری از خاندان اهل بیت(ع) مانند حضرت معصومه(س) و امامزاده شاهچراغ(ع) و بسیاری دیگر از امامزاده‌ها به دلیل وجود مبارک امام رضا(ع) وارد ایران شدند و در نهایت نیز در این سرزمین از دنیا رفته و به خاک سپرده شدند.
  • امامزاده‌ها تنها در ایران نیستند و شاید حتی تعداد آن‌ها در کشورهایی مانند عربستان و عراق بیشتر از ایران باشد؛ چرا که بسیاری از نوادگان اهل بیت(ع) در عراق و عربستان زندگی کرده و در آنجا از دنیا رفته‌اند.
  • مردم ایران به دلیل شیعه بودن و محبتی که به ائمه(ع) داشتند، به نوادگان ایشان نیز بیشتر احترام گذاشته و مزار آن‌ها را نیز تکریم و احترام می‌کنند.
  • امروز قبر مردم عادی ممکن است پس از چند سال از بین برود و اثری از آن باقی نماند، اما مزار بیشتر امامزادگان قرن‌هاست که ماندگار بوده و مردم بارگاه ایشان را حفظ و تکریم کرده‌اند. در قم مقبره امامزادگانی وجود دارد که از قرون چهارم تا ششم بنا شده‌اند و همچنان محل رجوع مردم هستند.
مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. نننن می‌گوید

    اگر امامزاده ا برای امام رضا به ایران آمده اند، چرا بعضی ها در روستاهای مرزی اردبیل و نزدیک مرز ارمنستان دفن هستند؟؟؟؟؟/