درباره «سگ» در زندگی امروز بیشتر بخوانید

کتاب تازه‌ای با نام «طهارت یا نجاست سگ» منتشر شد

به گزارش مبلغ، کتاب «طهارت یا نجاست سگ» اثر آیت الله سید اصغر ناظم‌زاده قمی در ۱۵۲ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.
این کتاب، پژوهش فقهی درباره دلایل نجاست سگ از منابع دست اول است که آیت الله ناظم‌زاده قمی در جلسه‌های متعدد درس خارج فقه با حضور فضلای حوزه علمیه قم طرح و بررسی کرده‌اند.
از نکات متفاوت این کتاب، می‌توان به طرح جلد آن اشاره کرد که نسبت به تمام کتاب‌های دینی در این‌باره از طرحی جذاب و گیرا برخوردار است.

با پنج فصل این کتاب آشنا شوید:

  • فصل اول: «ادلّه نجاست همه انواع سگ» به بررسی عقل، قرآن، روایات و اجماع می‌پردازد.
  • فصل دوم: «قول به طهارت سگ» ضمن بیان آیه «فَکُلُوا مِمَّا اَمسَکنَ عَلَیکُم…»، استدلال به حدیث عبدالله بن مسکان، استدلال به حدیث علی بن جعفر و بعضی استحسانات را شرح می‌دهد.
  • فصل سوم: «فروعی در احکام حرام، مکروه و جایز مربوط به سگ» که در آن حرمت یا منع شدید سگ آزاری و سایر حیوانات، حرمت آمیزش جنسی با سگ و سایر حیوانات و کراهت هر اذیتی به حیوان تبیین شده و کراهت شدید نگهداری سگ‌های غیر مفید، کراهت سگ بازی و تقبیح آن، جوایز یا بطلان خرید و فروش سگ و فلسفه نجاست سگ در اسلام مورد تأکید قرار گرفته است.
  • فصل چهارم: «اهمیت حیوانات و شعورمندی آنها از دیدگاه اسلام» به بررسی اهمیت حیوانات از دیدگاه اسلام، شعور و اختیار داشتن حیوانات و شعور حیوانات در قرآن پرداخته و نظریه علامه طباطبایی در محشور شدن حیوانات و گاو گمشده و پیرزن را به نگارش درآورده است.
  • فصل پنجم: «حقوق سگ و دیگر حیوانات» به تشریح چند روایت درباره حقوق حیوانات، حفظ آرامش حیوانات، حق بهداشت حیوانات و توصیه صفات نیکوی سگ در مؤمن اختصاص دارد.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتی مؤسسه بوستان کتاب در این‌جا مراجعه کنند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.