علامه تسخیری؛ مرد نستوه و طلایه‌‌دار راه وحدت+فیلم

مبلغ/ مرحوم آیت‌الله تسخیری سال‌های زیادی از عمر پربرکت خود را در مسیر پرمشقت وحدت و تقریب بین ادیان و مذاهب سپری کرد و فعالیت‌های ارزشمندی را انجام داد به‌گونه‌ای که به تعبیر مقام معظم رهبری(مد‌ظله‌العالی) کارنامه‌ این مرد نستوه و خستگی‌ناپذیر در انواع خدمات برجسته در مجامع جهانی اسلامی حقاً درخشان است.

به گزارش «مبلغ» به نقل از ایکنا، همزمان با سالروز میلاد پیامبر اکرم(ص) و آغاز هفته وحدت نگاهی داریم به زندگی، آثار و اندیشه‌های بزرگ‌مردانی که در حوزه وحدت بین ادیان و تقریب مذاهب اسلامی نقش برجسته‌ای ایفا کرده‌اند. این گزارش در قالب مجموعه‌ای ویدئویی با عنوان «پیشگامان عرصه وحدت» تقدیم مخاطبان می‌شود.

آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری ۲۷ مهر ۱۳۲۳ در نجف اشرف در خانواده‌ای ایرانی دیده به جهان گشود. پس از اتمام دبیرستان وارد دانشکده فقه شد و همزمان فراگیری دروس حوزوی را نیز آغاز کرد و از محضر مراجع برجسته‌ای همچون آیت‌الله سیدابوالقاسم خویی و آیت‌الله محمدباقر صدر بهره‌مند شد.

در سال ۱۳۴۹ به دلیل فعالیت‌های سیاسی بر ضد رژیم عراق، از این کشور اخراج شد و به ایران آمد. در آغازین روزهای انقلاب اسلامی آیت‌الله تسخیری به صف مدرسین استان اصفهان پیوست و در شهرهای مختلف به تدریس پرداخت و در سال ۱۳۶۰ معاون بین‌الملل سازمان تبلیغات اسلامی شد.

مرحوم تسخیری در سال ۱۳۸۰ از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منصوب شد و در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۹۱ از دبیری مجمع تقریب مذاهب کنار رفت و مشاور عالی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در امور جهان اسلام شد.

تسخیری از روزگار جوانی همواره دغدغه ایجاد وحدت در صفوف مؤمنان و مبارزان را در خاطر داشت؛ از زمانی که در بصره، کویت و لبنان با افراد و مؤسسات و مراکز مختلف دینی سروکار داشت تا روزهایی که برای شرکت در سمینارها به مراکش، لیبی و شمال آفریقا عزیمت می‌کرد و با علمای بلاد مختلف همنشین می‌شد.

آیت‌الله تسخیری مظلومانه سال‌های زیادی از عمر خود را در این راه پرمشقت سپری کرد و فعالیت‌های ارزشمندی را انجام داد. او که ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ به علت عارضه قلبی در بیمارستان خاتم‌الانبیاء تهران بستری شده بود، صبح روز ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ در ۷۶ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای،‌ رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) در پیامی به مناسبت درگذشت این عالم مجاهد و زبان گویای اسلام و تشیع تصریح کردند: کارنامه‌ این مرد نستوه و خستگی‌ناپذیر در انواع خدمات برجسته در مجامع جهانیِ اسلامی حقاً درخشان است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.