ماجرای مسلمان شدن یمنی‌ها با دعوت امام علی / کدامیک از شهدای کربلا یمنی بودند؟

مبلغ / از مُسلّمات تاریخی است که پیامبر اکرم(ص)، خالد بن ولید را به همراه جمعی از مسلمانان از جمله براء بن عازب برای دعوت مردم یمن به اسلام به آن سرزمین اعزام کرد، اما پس از شش ماه تلاش حتی یک نفر هم اسلام را نپذیرفت و حتی به وی سلام هم نمی‌کردند.

به گزارش مبلغ در روزهایی که حملات موشکی یمنی ها به کشتی های حامی اسرائیل در دریای سرخ، به یکی از امیدهای مردم جهان برای کمک به کودکان و مردم غزه تبدیل شده است، گذری بر تاریخچه اسلام آوردن یمنی ها و محبت آنها به امام علی(ع) خالی از لطف نیست.

خبرگزاری ایکنا در همین راستا در مصاحبه با سوسن حسن عبدالله الفضلی، فعال قرآنی یمن و مدیر مؤسسه قرآنی «النون» صنعا نکات جالبی را در مورد تاریخچه این کشور مطرح کرده است که در ادامه از نظر شما خواهد گذشت:

این داور مسابقات بین‌المللی در ابتدا گفت:  یمنی‌ها اولین قومی بودند که دعوت حضرت ابراهیم(ع) برای حج خانه خدا را اجابت کردند. مرحوم کلینی(ره) در کتاب شریف کافی از امام باقر و امام صادق(علیهما السلام) روایت می‌کند که؛ «إِنَّ إِبْرَاهِیمَ أَذَّنَ فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ فَقَالَ أَیُّهَا النَّاسُ إِنِّی إِبْرَاهِیمُ خَلِیلُ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تَحُجُّوا هَذَا الْبَیْتَ … وَ کَانَ أَوَّلُ مَنْ أَجَابَهُ مِنْ أَهْلِ‏ الْیَمَن: ابراهیم(ع) مردم را به حج دعوت کرد و فرمود ای مردم، من ابراهیم خلیل الله هستم. خداوند به شما فرمان می‌دهد که حج این خانه(کعبه) را به جا آورید… اولین کسانی که دعوت ابراهیم را اجابت کردند گروهی از یمنی‌ها بودند»(کافی؛ ج‏۴؛ ص ۲۰۵).

این استاد حوزه و دانشگاه در یمن افزود: «یمنی‌ها توسط امیرالمؤمنین(ع) اسلام را پذیرفتند»، از مُسلّمات تاریخی است که پیامبر اکرم(ص)، خالد بن ولید را به همراه جمعی از مسلمانان از جمله براء بن عازب برای دعوت مردم یمن به اسلام به آن سرزمین اعزام کرد، اما پس از شش ماه تلاش حتی یک نفر هم اسلام را نپذیرفت و حتی به وی سلام هم نمی‌کردند. پیامبر اکرم(ص) در مأموریت دیگری امیرالمؤمنین، امام علی(ع) را برای اعزام به یمن فراخواند و به او فرمودند، خالد و همراهانش را بازگرداند و اگر کسی از آنان مایل بود با امام علی(ع) بماند مانع او نشود.

روایت شیعه شدن قبیله‌ای از یمن به دست امام علی(ع)

وی ادامه داد: براء بن عازب از جمله کسانی بود که با امیرالمؤمنین، امام علی(ع) باقی ماند، می‌گوید: چون یمنی‌ها خبردار شدند که علی(ع) به یمن آمده است، سراغ او آمده و دور او را گرفتند. پس از آن که امام علی(ع) نماز صبح را با ما خواند، برخاست و پس از حمد و ثنای خداوند نامه پیامبر اکرم(ص) را برای مردم قرائت کرد و در همان روز کل قبیله هَمْدان‏ اسلام را پذیرفتند. امام(ع) خبر مسلمان شدن همدانی‌ها را که از قبایل مهم یمن بودند، طی نامه‌ای به اطلاع رسول الله(ص) رساند و چون حضرت، نامه امام علی(ع) را خواند، بسی شکفته و شادمان شد و سجده شکر به جای آورد و پس از سجده نشست و فرمود؛ «سلام بر همدان، سلام بر همدان»، همچنین زمانی نگذشت که دیگر قبایل یمنی به اسلام گرویدند. (شیخ مفید، الارشاد، ج ۱، ص ۶۲ / بحار الانوار، ج ۲۱، ص ۳۶۳).

الفضلی اظهار کرد: این واقعه ضمن آن که فضیلتی برای امیرالمؤمنین(ع) محسوب می‌شود، فضیلتی هم برای اهل یمن است که مسلمان شده به دست عالی‌ترین صحابی و برترین شخصیت جهان پس از پیامبر(ص) هستند و گویا اسلام نیاوردن آن‌ها توسط خالد بن ولید نه از سر انکار و مقاومت بلکه به دلیل استقبال از تقدیری نیکو بود که خداوند برای آن‌ها رقم زده است و آن مسلمان شدن به دست امیرالمؤمنین(ع) بود.

این محقق و پژوهشگر علوم و معارف قرآن کریم ادامه داد: امیرالمؤمنین امام علی(ع) از پیامبر اکرم(ص) روایت می‌کند که حضرت فرمود «مَنْ أَحَبَّ أَهْلَ‏ الْیَمَنِ‏ فَقَدْ أَحَبَّنِی وَ مَنْ أَبْغَضَهُمْ فَقَدْ أَبْغَضَنِی‏: هر که یمنی‌ها را دوست بدارد مرا دوست داشته و هر که با آن‌ها کینه‌ورزی کند با من کینه‌ورزی کرده است»(کمال‌الدین و تمام النعمة، ج‏۲، ص ۵۴۱/ کنز الفوائد، ج‏۲، ص ۱۵۴/ بحار الانوار ج ۳۴، ص ۳۳۳).

وی یمنی‌ها را اصل شیعه توصیف کرد و گفت: ۳۴ شهید کربلا، مالک اشتر، کمیل، مقداد، اویس، حُجر، عمرو بن‌حمق و هانی، یمنی بوده‌اند و ان شاءالله فروپاشی آل‌سعود به دست یمنی‌ها از مقدمات ظهور خواهد بود.

گفت‌وگو: اکبر پوست‌چیان

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.