نقش ۳ زن در حفظ جان امام زمان(عج)

مبلغ/استاد دانشگاه اصفهان گفت: امام عسکری(ع) نرجس خاتون را به همسری برگزیدند و مراسمی هم نگرفتند و زایمان و تولد هم جز نزد چند نفر مخفی ماند و در شرایطی کاملا سری، تولد امام رخ داد و نرجس خاتون و بانو حدیث و حکیمه خاتون جان امام زمان(عج) را حفظ کردند

​به گزارش”مبلغ“-  عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان، ۱۳ دی ماه در نشست علمی «نقش مادران ائمه(ع) در حفاظت از وصایت و امامت الهی» ذیل  نشست تخصصی «منزلت و نقش مادران اهل بیت و امامان شیعه علیهم‌السلام در تمدن اسلامی» که از سوی گروه سیره و تاریخ پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، گفت: همه متخصصان تربیتی می‌گویند مادران بیشترین اثر را بر تربیت فرزند دارند و گفته شده است که باید در بحث تربیت بیشترین نقش به مادر داده شود ولی ما متاسفانه از این مسئله غفلت داریم؛ بر این اساس مادران ائمه(ع) هم نقش زیادی در تربیت ائمه(ع) داشتند که از جمله نقش حضرت زهرا(س) در فرزندانشان مشهود است و روایات متعددی هم در این‌باره داریم. ایشان در آموزش و رفتار اجتماعی حسنین(ع) و حضرت زینب(س) و ام‌کلثوم نقش اصلی را ایفا کردند.

منتظرالقائم با بیان اینکه نقش مادران در همراهی با ائمه و صاحب سر بودن برای فرزندانشان، مخفی نگه‌داشتن دوره زایمان از جاسوسان به خصوص در ائمه عصر وکالت خیلی مهم بوده است، اظهار کرد: عامل و نقش دیگر در تاثیرگذاری مادران ائمه(ع)، هم ایجاد سرمایه اجتماعی برای فرزندان است؛ شاهدیم که ایشان نقش مهمی در انتقال امامت الهی و ایجاد اعتمادسازی برای جامعه داشتند. مادران ائمه(ع) در ایجاد سرمایه اجتماعی، اعتمادسازی و رفع شبهه نقش زیاد و مهمی داشتند.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان اضافه کرد: یکی از مادران ائمه(ع) و گل سرسبد آنان، حضرت فاطمه(س) است؛ وقتی سقیفه مطرح شد؛ گفتند که پیامبر(ص) در حالی از دنیا رفت که جانشینی برای خود انتخاب نکرد؛ در  این ماجرا، بریده‌شدن از آسمان توسط خلیفه اول فریاد زده شد و گفتند ما امرا هستیم و شما وزرا؛ به قول مادلونگ در کودتایی که خلیفه دوم به نفع خلیفه اول داشت قدرت را به دست گرفتند و در این وضع نقش حضرت زهرا(س) خیلی مهم است.

وی افزود: وقتی حمله به منزل ایشان صورت گرفت همچنین وقتی ترور علی(ع) مطرح شد حضرت زهرا(س) در برابر جنگ سخت و نرم و جنگ روانی و رسانه‌ای که خلفا درست کردند، ایستاد و به روشنگری پرداخت. ایشان در برابر آنان ایستاد و در مسجد النبی و در خطبه فدکیه بعد از بیان توحید و … درباره امامت فرمودند: و طاعتنا نظاما للملة و امامتنا أمانا من الفرقة؛ در همین سخنرانی حضرت به تندی با خلیفه صحبت کردند و فرمودند: مانند این فاجعه وجود نداشته است و در پایان هم از تعبیر قرآنی «وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ» استفاده کردند.

استاد دانشگاه اصفهان اظهار کرد: همچنین در جمع زنان انصار هم فرمودند؛ آیا من مظلوم واقع شوم از ناحیه میراث پدرم در حال که جلوی دیدگان من هستید و صدای شما را می‌شنوم و زیر پوشش محبت من فعالیت می‌کنید؛ صدای شما را می‌شنوم و شما صاحب عده و عُده و سلاح و نفرات و سپر هستید و شما را دعوت می‌کنم ولی اجابت نمی‌کنید؛ از فتنه می‌ترسیدید ولی در فتنه افتادید و به راستی که جهنم بر کافران محیط است. ایشان به همراه حضرت علی(ع) به خانه انصار می‌رفتند و از آنان استمداد می‌طلبیدند.

حفظ جان امام کاظم(ع) توسط بانو حدیث

وی ادامه داد: در دوره منصور و بعد از اینکه او اقدام به کشتن گسترده علویان در بغداد کرد، امر وصایت امام صادق(ع) به ۵ نفر واگذار شد؛ وقتی منصور به والی مدینه دستور داد که امام کاظم(ع) را به قتل برساند، والی مدینه به او خبر داد که ۵ نفر برای وصایت مطرح هستند و من کدام را باید بکشم و منصور وقتی با چنین چیزی مواجه شد از کشتن ۵ نفر منصرف شد؛ البته حضرت وصایا و ردای امامت را بر تن حضرت موسی بن جعفر کرده بودند ولی برای حفظ جان امام(ع)، حمیده خاتون نقش‌آفرینی کرد که شیخ مفید در الارشاد و مسعودی در اثبات‌الوصیه آن را ذکر کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه امام هادی(ع) و امام عسکری(ع) در شرایط خفقان در سامرا زندگی می‌کردند و در چنین شرایطی امام به صورت مستقیم نمی‌توانستند با مردم مواجه شوند لذا معرفی امام مهدی(ع) هم در شرایط خاص و به صورت خصوصی و مخفیانه صورت گرفت. بانو حدیث در اینجا نقش مهمی ایفا کرد؛ جعفر کذاب خواست دو مرتبه به شیعه خیانت کند، یکی درباره امام عسکری(ع) و دیگری امام زمان(عج) و هر دو بار قصد داشت خودش را به عنوان جانشین امام قبلی معرفی کند و مدعی دروغین امامت بود.

نقش زنان برجسته در حفظ جان امام زمان(عج)

وی افزود: بنابر نظر نوبختی عده‌ای از شیعیان هم باور کرده بودند که جعفر کذاب امام است ولی با تلاش امام عسکری(ع) و بانو حدیث این توطئه خنثی شد و در مرحله دیگر هم به خاطر شرایط امنیتی سامرا و وجود جاسوسان متعدد، امام عسکری(ع) نرجس خاتون را به همسری برگزیدند و مراسمی هم نگرفتند و زایمان و تولد هم جز نزد چند نفر، مخفی ماند و در شرایطی کاملا سری، تولد امام رخ داد و نرجس خاتون و بانو حدیث و حکیمه خاتون جان امام زمان(عج) را حفظ کردند.

منتظرالقائم تصریح کرد: نتیجه بحث آن که جامعه امروز می‌تواند از نقش مادران ائمه(ع) در تربیت فرزندان شایسته و در اعتمادسازی جامعه نسبت به آنان و حفظ جایگاه رفیعشان عبرت و الگو بگیرد تا جامعه زنان ما بیشتر متاثر شده و الگو بگیرند.

منبع: ایکنا

مطالب مرتبط
20 نظرات
 1. احمد بحرینی یزدی می‌گوید

  بانو حمیده خاتون در حفظ جان امام کاظم

 2. مردم می‌گوید

  احسن به زنان با ایمان و با شرف اسلام محمدی

 3. Hey می‌گوید

  حالا در این دوره هم بعدا می فهمند در حق احمدالحسن یمانی جفا کرده اند تاریخ در حال تکرار است

 4. فاطمه می‌گوید

  داستانهای باور نکردنی شما اونجا بودی ؟

 5. آرمین می‌گوید

  مبلغ خیلی مشکوک میزنی.هدفت از انتشار این خزعبلات چیه؟؟؟

 6. بهار می‌گوید

  این وهابی کیه درباره امامان مظلوم ما دری وری و دروغ می بنده چرا هیشکی هیچی نمیگه

  1. محمد می‌گوید

   وهابی نیست عمو اتفاقا شیعه هست و گوشش از دری وری های شما پرشده

 7. علیرضا می‌گوید

  یه مشت در وری گفتی ، یه بار دیگه متنی رو که نوشتی بخون ، امام حسن عسکری ، کی و کجا گفتند برادرم جانشین من باشه ، در ضمن عسکری درسته ، خودت مینویسی عسگری و خودتم ترجمه می‌کنی زرنگ

  1. مهدی می‌گوید

   بنیامین عزیزم حیف است که عمر بی ولایت بگذرد جانم ببین ولی تو کیست که هرکس با ولی خود خواهد بود
   دوست دارت بنده ای از بندگان خدا

   1. بنده خدا می‌گوید

    ولی من بابامه بجز اونم هیچ کس هیچ حقی به گردن من نداره

 8. مهدی می‌گوید

  حرف های شما هم اساسی نداره
  لازم است مطالعاتتان را بالا ببریدشما که از شرک صحبت میکنید
  ایه اطیعوالله واطیعوا الرسول واولی الامر منکم را چگونه با توحید جمع میکنید
  اصلا اولی الامر کیه که اطاعت در کنار اطاعت خداست
  اگر با دید شما بخواهیم قضاوت کنیم باید یا منکر کلام خدا باشیم یا ….

 9. هادی حقیقت می‌گوید

  خیلی توهم زدند “:نقش مادران ائمه در تمدن اسلامی….”
  پولهای مملکت را صرف چی میکنند؟

 10. ابابیل می‌گوید

  … امامان ما رو شما وهابی ها شهید کردین، برو در مورد خداوند متعال و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم چه چیزهایی در کتاب های خودتان صحیح مسلم وبخاری که شما هم ردیف قرآن کریم میهدونیدش نوشته، شما کاری کردین که مجله شارلی ابدو بعد از خوندن کتاب های شما به نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم توهین کرد، من دو رگه ی سنی و شیعه هستم و جان ناقابل من فدای ائمه اطهار صلوات الله علیه، لعنت به هرچی دشمن اهل بیت علیهم السلام هست خداوند متعال ازتون نگذره

  1. هومن می‌گوید

   چرا این نظراتی که درچ کردید مثبت و منفی نداره 😀😀😀یعنی اینقدر میترسید؟؟؟؟

 11. حق گو می‌گوید

  یروازنورچشمت یعنی همان ملعون که توسنگش رابه سینه می زنی بپرس که حماقت تو بیشتره یا اون .؟البته خودت هم کمی تامل کنی درمی یابی که جهل ونادانی که ۱۴۶۰ سال حماقت پشتوانش باشه جرمش کمتر از سفاهت الگوی اولیه نیست. تو وجدت از سلاله پیامبرید یا آقای مامهدی (عج)صاحب العصروالزمان.اصلا تومعنی کفررامی فهمی؟کفردراذهان وقوه عاقله جنابعالی نقش بسته .توبه کن …. شایدرستگارشوی.

 12. رضا می‌گوید

  از املایی که نوشتین خیلی چیزا بیرون زده
  بقیه بماند

 13. مهدی می‌گوید

  جالب اینجاس که تولد حضرت مهدی رو سه زن میدونستن و همه میدونن زنها راز نگهدار نیستن
  اوایل من به امام مهدی اعتقاد داشتم اما وقتی که خوندم پیامبر گفته هیچ معجزه ی بعداز قران اتفاق نخواهد افتاد کل این خرافات رو دور انداختم

 14. احمد می‌گوید

  در جواب بنیامین
  اولا امام حسین ( ع ) به خاطر بیعت اجباری یزید از ایشان و بخاطر نپذیرفتن بیعت و برای حفظ جان ایشان از مدینه به مکه هجرت کرند و در مکه چند ماهی بودند که مامورین یزید قصد کشتن امام ر در ماه رجب ( ماه حرام ) بود داشتند که وقتی این مطلب روشن شد مردم کوفه که اهل بیت پیامبر (ص) را دوست میداشتن نامه ای به امام مینویسن که تشریف بیارن کوفه. ایشان اگر به قصد جنگ میرفتن هیچوقت خانواده خود و کودکان خود را نمیبردند. اما در راه سپاه یزید راه رفت و راه برگشت امام را بست. و با اینکه بارها امام پیام به آنها میفرستادند که جنگ نکنند اما آنها قصد جنگ با امام را در زمان ماه حرام داشتند. ولی ایشان با اینکه میدانستند شهید میشوند اما بخاطر نهی از منکر یعنی نهی از بیعت با یزید شرابخوار و میمون باز و بخاطر درخواست مردم کوفه از مکه به کوفه به کوفه همراه زن و فرزند هجرت و قیام کردند پس متوجه شدید قصد جنگی نبوده.
  لطفاً اول مطالعه یا حداقل سرچ کنین بعد حرف بزنید.
  دونه به دونه شبهاتت جواب داره . که هر کدوم رو بهت از قرآن و هم از صحیح بخاری خودتون ثابت میکنم. کوتاه بگم در باره حضرت فاطمه (س) در صحیح بخاری و چندین کتاب اهل تسنن آمده که حضرت فاطمه برای گرفتن فدک پیش ابوبکر رفت ولی ابوبکر فدک را نداد و با حضرت با تندی برخورد کرد. حضرت فاطمه ابوبکر را نفرین کرد و آنچنان با ناراحتی آنجا را ترک کرد و آنقدر ناراحت بود تا از دنیا رفت. و پیامبر (ص) فرموده اند هر کس فاطمه را اذیت کند مرا اذیت کرده و هر کس مرا اذیت کند خدا را کفر گفته و هر کس خدا را کفر گوید کافر است.

 15. دستان می‌گوید

  مگر از علی(ع) و فاطمه‌زهرا(ع) مظلوم تر داشتیم .چتور جرات میکنین.در مرد این کسانیکه خداوند.نام گذاری کرده…این تور صحبت کنید……وای…وای….وای….برشما….ناودان‌ها..🕍🕋🕌

 16. احد می‌گوید

  جانم به اهلبیت با داشتن بالاترین و والاترین جایگاه نزد خداوند سبحان هنوزم مظلوم و مورد ظلم و تعددی قرار میگیرند

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.