شیخ حسین انصاریان: ملک الموت برای هر کس، آینه خود اوست!

مبلغ / شیخ حسین انصاریان در مراسم شهادت حضرت زهرا(س) گفت: هنگام مرگ اعمال، اخلاق، روحیات و حالات شخص در چهره ملک‌الموت منعکس می‌شود و ملک‌الموت همچون آینه است که ما خود را در آن می‌بینیم.

به گزارش «مبلغ»- حجت الاسلام و المسلمین شیخ حسین انصاریان به مناسبت شهادت حضرت زهرا (س) در ایام فاطمیه در حسینیه بروجردی تهران به سخنرانی پرداخته گفت: در حالات پایانی عمر که انسان به عالم آخرت سفر می‌کند رابطه او با هرچه غیر از عمل است قطع می‌شود.

وی با بیان اینکه پس از مرگ انسان وارد برزخ می‌شود، افزود: آنچه در لحظات پایانی عمر واقع می‌شود عکس‌العمل ایمان، اخلاق و عمل یا جرم، کفر و نفاق شرک است که در قرآن کریم و روایات مسائل زیادی درباره آن بیان شده است.

حجت الاسلام والمسلمین انصاریان بیان کرد: طبق گزارش‌های قرآنی و روایات اهل بیت (ع) مؤمن قابل قبول خداوند یعنی کسی که اهل عمل و اخلاق حسنه بوده همراه با شادی و خوشنودی کامل از دنیا می‌رود در حالی که همه غم‌های او از بین رفته است. اما مجرم در دقایق پایانی عمر دچار وحشت، حسرت و اندوه غیرقابل جبران می‌شود. آنچه مؤمنان یا مجرمان در لحظات پایانی عمر می‌بینند شکل ملک‌الموت در قالب اعمال آنها است که ظاهر می‌شود.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه منابع شیعه که قرآن، اهل بیت (ع) و پیامبران هستند؛ در خصوص مرگ و زندگی پس از آن بر اساس وحی الهی و عقلانیت است، عنوان کرد: یک ماه پیش ده روزی در اندونزی بودم در شهرهای مختلف آن سخنرانی داشتم در این کشور که ۱۷۰ میلیون جمعیت دارد شیعه آن به ده میلیون رسیده و در حال رشد است. حکومت و دولت شیعه را کاملاً به رسمیت شناخته است زیرا به این نتیجه رسیدند که شیعه راه عقلانیت را می‌پیماید و در امور غیر حق تعصب ندارد و دارای آرامش باطنی است. کسی که آرامش پیدا نمی‌کند بیمار است و باید درمان شود. امام حسین (ع) در اوج مصیبت روز عاشورا در کمال آرامش بودند.

وی با بیان اینکه هنگام مرگ اعمال، اخلاق، روحیات و حالات شخص در چهره ملک‌الموت منعکس می‌شود؛ اظهار کرد: ملک‌الموت همچون آینه است که ما خود را در آن می‌بینیم. امام صادق (ع) می‌فرماید حضرت عزراییل (ع) شکل ملک‌الموت را به هنگام جان دادن مجرمان به حضرت ابراهیم (ع) نشان دادند، حضرت ابراهیم (ع) کامل ندیده از وحشت غش کرد. وقتی به هوش آمد پرسید آیا مجرم با دیدن قیافه تو عذاب دیگری هم دارد. حضرت عزرائیل (ع) شکل ملک‌الموت را به هنگام جان دادن مؤمنان هم به حضرت ابراهیم (ع) نشان دادند، حضرت ابراهیم (ع) خطاب به ملک‌الموت فرمودند آیا جان مؤمن با دیدن این زیبایی نیازی هم به بهشت دارد یا دیدن جمال تو اجر اعمال او است.

حجت الاسلام والمسلمین انصاریان با بیان اینکه ملک‌الموت برای گرفتن جان مؤمنان به شکل بسیار زیبایی ظاهر می‌شود؛ ابراز کرد: پیامبر (ص) و حضرت امیرمومنان امام علی (ع) در چنان مقامی قرار دارند که جان آنها را ملک‌الموت هم نمی‌گیرد بلکه خود خداوند می‌گیرد.

این کارشناس مذهبی درباره جایگاه اهل بیت (ع) خاطرنشان کرد: پیامبر (ص) می‌فرماید در شب معراج من را تا آخرین نقطه عالم عرش بردند با چشم خود بر مقام عرش دیدم که «ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه» نوشته شده است. ما او را در زمین می‌بینم بی نم پیامبر (ص) او را در آخرین نقطه اوج هستی دیدند.

منبع: مهر

مطالب مرتبط
1 نظر
  1. مجید عبدالهی می‌گوید

    انسان بلا فاصله بعد از مرگ اعمالش را می‌بیند اولین عمل حق‌الناس تمامی کسانی که مرده بازنده جلوی اورا میگیرند طوری فریاد می‌زنند انگار عرش خدا میلرزد من به ۴نفر بدهی داشتم خیلی کم جزعی وقتی واردشدم خیلی برایم ذجر آور بود وسپس از اعمالم به آنها دادند رفتم بابت کارهای سوابم یک قصرزیبا به من دادن بابت کارهای کوچکی که انجام داده بودم وحتی از عزیزانم که به استقبالم آمده بود سوال کردم گفتم کی ازمن سوال وجواب می‌شود گفتند همین بود که تمام شد وحق اله شماهم بخاطر ایستا دن دربرابر مظالم بخشیده شده وسپس شخصی واردشدو فرمود شما وقت آمدنت نبود حالا هم می‌توانید بمانید وهم میتوانید برگردید ومن بخاطر بدهی اونها برگشتم خیلی ها اسرار کردن نروم ولی اشتباه کردم ودر بیمارستان بهوش آمدم تنها مسعله ای که بود مادر گناهان کبیره که قابل بخشش نبود غیبت وتهمت که کسی زده شود قابل بخشش نیست همه چیز را دیدم خیلی طولانی بود که نمیشه گفت

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.