نویسنده موسوعه رد شبهات در مورد حضرت زهرا(س) مطرح کرد:

پاسخ به شبهات در مورد زیبایی و ذکاوت فاطمه(س) / عصمت، محور بیشتر شبهات در مورد فاطمه

مبلغ / حجت الاسلام حسن اکبری میگوید : امیل دورمنگام یکی از مستشرقین نقل کرده است که «حضرت فاطمه(س) فردی ترش رو بود و کمتر از رقیه همسر عثمان زیبایی و کمتر از زینب همسر ابوالعاص هوش و زکاوت داشت» و او در کتابش به چنین شبهاتی در مورد حضرت فاطمه (س) پاسخ داده است.

به گزارش «مبلغ»-حجت‌‌الاسلام حسن اکبری، پژوهشگر پژوهشگاه حج و زیارت و نویسنده موسوعه رد شبهات حضرت فاطمه زهرا(س)  به این سؤال پاسخ داد که بیشترین شبهات مطرح شده در خصوص حضرت فاطمه(س) چیست و گفت: در خصوص اهل بیت(ع) مهم‌ترین شبهه‌ای که وجود دارد مربوط به عصمت آنها است. در خصوص حضرت فاطمه(س) نیز همین شبهه مطرح است.

وی با اشاره به اینکه وهابیت کتابی با عنوان «الامامه و النص» نوشته‌اند و امامت را زیر سؤال برده و بخشی از این کتاب در نقد اعتقاد به عصمت انبیاء، ائمه و حضرت زهرا(س) و روایت‌هایی که در منابع شیعه وجود دارد است، گفت: ۱۳ شبهه مطرح شده در این کتاب را جمع‌آوری و در موسوعه رد شبهات حضرت فاطمه زهرا(س) به آنها پاسخ داده‌ام و ۹ دلیل عصمت حضرت فاطمه(س) را با استناد به آیات و روایاتی که هم شیعه و هم اهل سنت آنها را قبول دارند مطرح کرده‌ام.

شبهه افکنی حتی در خصوص چهره حضرت فاطمه(س)

حجت‌الاسلام اکبری در پاسخ به این سؤال که آیا شبهات مطرح شده علیه حضرت فاطمه(س) همچنان مبحث روز و در حال بیان و طرح است؟ گفت: کلیت شبهات عموماً در حوزه عصمت و یا متشتق شده از آن مطرح هستند. اما شبهات دیگری هم مطرح است مثلاً شبهه‌ای را علامه امینی در الغدیر مطرح کرده که از مستشرقین نقل شده است. امیل دورمنگام یکی از مستشرقین نقل کرده است که «حضرت فاطمه(س) فردی ترش رو بود و کمتر از رقیه همسر عثمان زیبایی و کمتر از زینب همسر ابوالعاص هوش و زکاوت داشت».

وی گفت: اگرچه این مطلب در کتاب «الامامه و النص» نیست اما من به آن پاسخ داده‌ام. پاسخ به این شبهه این بود که هم در منابع اهل سنت و هم منابع شیعی حضرت فاطمه(س) حورای انسیه خطاب شده است و پیامبر می‌فرمایند که من بوی بهشت را از او استشمام می‌کنم. یا از حضرت به حورای آدمیه تعبیر و بیان شده که بسیاری از عادات نامناسبی که زنان داشتند حضرت نداشتند و از این صفات پاک بودند، یا مادر انس بن مالک در مورد حضرت زهرا(س) می‌فرمایند مانند ماهی در شب چهارده یا خورشیدی پوشیده به ابر بود که وقتی از ابر خارج می‌شد چهره سفید آمیخته به سرخی داشت و امام صادق(ع) در وصف چهره حضرت فاطمه(س) می‌فرمایند که از همه مردم زیباتر بود و گویی دو گونه‌اش دو گل شکفته بود درود خداوند بر او و شوهر و فرزندان پاکش.

این پژوهشگر پژوهشگاه حج و زیارت ادامه داد: از پیامبر اکرم(ص) در خصوص حضرت فاطمه(س) نقل شده است که می‌فرماید: اگر نیکی بخواهد به صورت شکل خاصی در بیاید به شکل حضرت فاطمه در می‌آید بلکه فاطمه از نیکی بالاتر است و همانا فاطمه دختر من بهترین فرد روی زمین از حیث ظاهری و شرافت و کرامت است. یا عایشه در وصف حضرت زهرا(س) عنوان کرده که هیچ کس را ندیدم در رفتار و گفتار و حسن سیرت و متانت چه در حال ایستاده و چه نشسته شبیه‌تر از حضرت فاطمه(س) به رسول‌‌الله باشد. این روایت‌ها در شیعه و سنی مطرح شده است.

هوش و ذکاوت حضرت زهرا(س)

وی ادامه داد: در مورد هوش و ذکاوت حضرت فاطمه(س) نیز در روایات آمده که بعد از رحلت پیامبر(ص) وقتی در مسجد سخنرانی و خطبه فدکیه را بیان و از حق غصب شده خودشان و حق ولایت دفاع کردند مطالب بلند علمی، سیاسی و اجتماعی را به خوبی بیان کردند. همچنین حضرت فاطمه زهرا(س) در واقع مرجعیت علمی داشتند و در کتب اهل سنت و شیعه آمده که از حضرت در مورد مسائل دینی سؤال می‌کردند و سید جعفر مرتضی عاملی می‌فرماید که تأکیدهای مکرر و مداوم پیامبر اکرم در رفتار و گفتار بعلاوه مقام و موقعیت حضرت زهرا(س) سبب شد تا ایشان مورد مراجعه مردم باشند و بعد از رحلت پیامبر(ص) نیز جبرئیل بر حضرت فاطمه(س) نازل می‌شده و اخبار غیبی را برای ایشان بیان می‌کرد و همه این مسائل نشان می‌دهد حضرت فاطمه زهرا(س) هم از جهت ظاهر هم از جهت هوش و ذکاوت و هم از جهت اخلاق دارای درجه بالایی بودند.

خبرهای مرتبط

سیره حضرت فاطمه(س) تا قبل از شهادت از تحریف به دور مانده/ نثر ثقیل، مشکل کلیدی در سیره نویسی اهل بیت(ع)

حجت‌الاسلام اکبری به شبهه‌افکنی در خصوص رفتار حضرت زهرا(س) با همسرشان نیز اشاره کرد و گفت: در مورد برخورد ایشان با همسرشان روایت زیادی نقل شده که در منزل هم نسبت به فرزندان و هم نسبت به همسرشان بسیار اهل اخلاق حسنه بودند.

وی ادامه داد: علاقه و محبت بین حضرت فاطمه و امیرمومنان حضرت علی(ع) به قدری زیاد بود که حضرت فاطمه(س) حاضر نبود لحظه‌ای چشم همسر خود را گریان ببینند. یکی از مواردی که در این کتاب شبهه آن را بیان کردند این است که حضرت فاطمه(س) نسبت به امیرمؤمنان برخورد خوبی نداشت و تندخود بود در صورتی که در روایت‌ها هست که حضرت فاطمه(س) در آخرین لحظات عمرشان شروع به گریه کردند و حضرت علی پرسیدند که چرا گریه می‌کنی و حضرت فاطمه(س) فرمودند برای آنچه که بعد از من خواهی دید می‌گریم. یعنی حتی حضرت فاطمه(س) در خصوص گرفتاری‌ها و مشکلاتی که بعدها بر حضرت علی(ع) خواهد گذشت نیز نگران بودند.

این پژوهشگر دینی با اشاره به اینکه حضرت علی(ع) فرموده‌اند: دختر حضرت محمد(ص) باعث آرامش من بوده است؛ گوشت او با گوشت و خون من آمیخته است طوری که هر زمان او را می‌بینم تمام غم‌ها و حزنم برطرف می‌شود، گفت: این شدت علاقه طوری بود که حضرت فاطمه(س) از دوری همسر خود اظهار بی‌تابی و نگرانی می‌کرد.

چرا شبهه‌افکنی؟

وی در پاسخ به این سؤال که چرا تا این حد تلاش شده علیه حضرت فاطمه(س) شبهه‌افکنی شود؟ گفت: اگر بخواهیم ریشه این مسئله را پیدا کنیم به تاریخ برمی‌گردد و بنی‌امیه نقش زیادی در تخریب چهره حضرت زهرا‌(س) و به طور کلی اهل بیت داشتند به خصوص در زمان معاویه تلاش شد چهره اهل بیت(ع) تخریب شود و آن چهره مثبتی که پیامبر(ص) در ذهن مردم از اهل بیت(ع) ترسیم کرده بودند از بین برود. در عصر کنونی نیز چون حضرت زهرا(س) الگوی بانوان و خانواده‌هاست، سعی شده که این نماد پاکی و عصمت تخریب شود تا در ذهن مردم قداستی که اهل بیت(ع) دارند خدشه‌دار شود.

حجت‌الاسلام اکبری در پایان گفت: ما وظایف زیادی برای شناساندن حضرت فاطمه(س) به مردم داریم. فضائل اهل بیت و حضرت زهرا(ع) و اینکه رفتار ایشان نسبت به همسر و فرزندانشان چطور بوده یا مطرح نمی‌شود یا جنبه‌های مختلف آن به درستی ترسیم نمی‌شود که باید رسانه‌ها، حوزه و دانشگاه در این خصوص فعال‌تر شوند.

منبع: ایکنا

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.