رییس جمهور آلمان: اسلام و جامعه مسلمانان به آلمان تعلق دارند

ایکنانوشت: در بحبوحه نژادپرستی و اسلام‌هراسی فزاینده ناشی از تبلیغات گروه‌ها و احزاب راست افراطی در آلمان که از بحران پناهجویان سوء استفاده کرده و سعی در ایجاد ترس از مهاجران دارند، فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس‌جمهور این کشور گفت که اسلام متعلق به آلمان است.

اشتاین مایر در جشن پنجاهمین سالگرد تأسیس انجمن مراکز فرهنگی اسلامی (VIKZ) در کلن گفت: دین اسلام، زندگی  و فرهنگ مسلمانان در کشور ما ریشه دوانده است. وی گفت: امروز بیش از ۵ میلیون مسلمان بخشی از کشور ما هستند.

اشتاین مایر تصریح کرد که آزادی مذهب به معنای حمایت از حقوق همه ایمان‌داران است. وی افزود: آلمان از نظر ایدئولوژیک یک کشور بی طرف است. اما به این معنا نیست که کشور ما عاری از دین است بلکه به معنای فضادادن به ادیان و حفظ آزادی همه مؤمنان است.

اظهارات وی در پی گزارش تازه‌ای مطرح شده که در آن آمده نژادپرستی و اسلام‌هراسی به بخشی از زندگی روزمره در آلمان تبدیل شده است. بر اساس گزارش منتشر شده در ماه ژوئن توسط یک سازمان غیردولتی مستقر در برلین، در مجموع ۸۹۸ حادثه ضد مسلمانان در سال ۲۰۲۲  ثبت شده است، در حالی که تعداد موارد گزارش نشده همچنان بالاست.

طبق این مطالعه، نژادپرستی بخشی از تجربه روزمره مسلمانان در آلمان است و بسیاری از موارد ثبت شده مربوط به زنان است. در میان پرونده‌های ثبت شده، ۵۰۰ حمله لفظی شامل اظهارات تحریک آمیز، توهین، تهدید و اجبار وجود دارد. یازده نامه تهدیدآمیز به مساجد حاوی تهدید به خشونت و مرگ ثبت شده که حاوی نمادهای نازی یا اشاره به دوران نازی است.

این گزارش به ۱۹۰ مورد تبعیض و ۱۶۷ مورد رفتار آسیب‌رسان اشاره کرده است. همچنین ۷۱ مورد آسیب بدنی، ۴۴ مورد آسیب مالی، سه مورد آتش‌سوزی و ۴۹ مورد خشونت دیگر در این گزارش آمده است.

علاوه بر این، حملات با انگیزه نژادی به جوانان و کودکان در حال افزایش است. مواردی وجود دارد که زنان در حضور فرزندان خود مورد حمله قرار می‌گیرند و زنان باردار هدف ضربه قرار گرفتند.

نویسندگان این مطالعه برآورد می‌کنند که تعداد موارد گزارش نشده زیاد است زیرا پوشش رسانه‌ای گسترده‌ای وجود ندارد. در این گزارش آمده است که جنایات ضد مسلمانان غالباً به این عنوان شناخته نمی‌شوند یا افرادی که هدف قرار گرفته‌اند به دلیل عدم اعتماد به مقامات، آنها را گزارش نکرده‌اند. در این گزارش بر گسترش ساختارهای گزارش‌دهی و افزایش آگاهی مقامات و مسئولان مدارس و بخش بهداشت در مورد این موضوع تاکید شده است.

آلمان کشوری با بیش از ۸۴ میلیون نفر جمعیت، پس از فرانسه دومین جمعیت مسلمان در غرب اروپا را دارد. طبق آمار رسمی، بیش از ۵ میلیون مسلمان در این کشور زندگی می‌کنند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.