از کنجکاوی تا جلب توجه و ترس

چرا بچه ها زیاد حرف می زنند؟

مبلغ/ خیلی از والدین از حرف زدن زیاد بچه هایشان شکایت می کنند ، گاهی پیش می آید صبرشان را نیز از دست می دهند و بی حوصله می شوند.

به گزارش «مبلغ» به نقل از فارس، یکی از مسائلی که در فرزندپروری برخی خانواده ها از آن شکایت می کنند، پرحرفی بچه ها است. به استثنای اینکه برخی بچه ها دیر به حرف می آیند ، بعضی بچه ها هم زود حرف می زنند و به قول والدینشان «پر حرف» هستند به طوریکه یک ریز کل روز صحبت می کنند و پدر و مادرها از این حرف زدن و سوال کردن زیادشان شکایت می کنند.

برخی خانواده ها علت زیاد صحبت کردن بچه ها را نمی دانند هر چند که دلائل متعددی در این پر حرفی نهفته است و می بایست والدین آنها را بررسی کنند و نسبت به حرف زدن زیاد بچه هایشان واکنش منفی نداشته باشند چرا که خیلی وقت ها این حرف زدن ها از سر کنجکاوی و کاملا طبیعی است و مشکلی ندارد.

در صورتی که والدین دلائل این پرحرفی را بدانند، می توانند راهکارهای مناسب در جهت توانمندسازی و رشد استعداد فرزندشان را کشف کنند. در این گزارش برخی از دلائل حرف زدن زیاد بچه ها را بررسی می کنیم:

۱- هر روز بچه ها یک عالمه فکر جدید دارند

بچه ها در طول روز یک عالمه فکر جدید دارند که می خواهند آنها را با پدر و مادرشان در میان بگذارند. اگر والدین مانع از بیان این صحبت ها شوند، بچه ها ممکن است دچار ناراحتی و لجبازی شوند. پس بهتر است با آرامش خاطر به صحبت های بچه هایتان گوش بدهید و صبور باشید.

۲- هر روز بچه ها سوال جدید دارند

بچه ها به اقتضای سنشان از نادانسته ها کنجکاوی های زیادی دارند که در قالب سوال از دوران خیلی کوچکی مثل این چیست و آن چیست از والدین می پرسند بعضی والدین حوصله پاسخ دادن به سوالات را ندارند و بچه ها در کنجکاوی می مانند تا بالاخره این سوالات را از یک نفر بپرسند اما بهتر است خود والدین پاسخگوی سوالات بچه ها از کودکی باشند و مثل یک دوست قدم به قدم بچه ها را در راستای ارضای دانسته ها کمک کنند.

۳ بچه‌ها فکرهای‌شان را بلند بلند می‌گویند

فرایند گفت وگوی درونی هنوز برای بچه ها ایجاد نشده تا زمانی که به سن و سال بالاتری برسند و در درونشان بتوانند فکر کنند و به نوعی با خود گفت وگوی خاموش داشته باشند به خاطر همین فکرهایشان را بلند بلند می گویند و شاید شما بگویید که از دست صحبت هایشان کلافه شده اید اما آنها در  واقع با خود صحبت می کنند مثل دختر بچه ای که در خاله بازی اش بلند بلند حرف می زند.

۴ بچه ها صبر ندارند

بچه ها به طور کلی هنوز صبور بودن را یاد نگرفته اند به خاطر همین شاید گاهی میان  کلام شما با دیگران بپرند و از شما سوال بپرسند که  ممکن است  باعث آشفتگی والدین شود در حالیکه باید بزرگترها بدانند که بچه ها هنوز صبر را یاد نگرفته اند، بنابراین هرچه می بینند و می شوندند را به زودی می خواهند به شما بگویند یا از شما بپرسند.

۵ بچه ها شیرین زبانی و جلب توجه می کنند

بچه ها وقتی برایتان شیرین زبانی می کنند و می بینند که شما خوشتان می آید بارها و بارها برایتان آن مسئله یا آن داستان را تکرا رمی کنند درواقع به نوعی خودنمایی می کنند و می خواهند مدام در نظر شما باشند و در نهایت جلب توجه کنند بعضی بچه ها که والدینشان به آنها کمتر توجه می کنند سعی می کنند با پرحرفی نظر والدین را جلب کنند.

۶ ممکن است پرحرفی از حسادت باشد

گاهی به دنیا آمدن یک فرزند جدید باعث می شود که بچه دیگر بخواهد برای جلب توجه مدام صحبت کند. اینطور مواقع والدین می بایست علاقه و توجهشان را به فرزند بزرگتر هم بیشتر کنند.

۷ ممکن است کودک شما ترسیده باشد

درسنین پایین گاه ترس بچه ها به ویژه هنگام خواب در شب هنگام باعث  می شود که بچه ها زیاد حرف بزنند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.