برگزاری همایش اسلام و مسیحیت در اسپانیا

ایسنا نوشت: محمدمهدی احمدی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا با فرانسیسکو رامیرز رئیس دانشکده الهیات دانشگاه کاتولیک کمییاس(Comillas) دیدار کرد.

در بخشی از این دیدار احمدی اظهار کرد: وجوه بسیاری در حوزه انسانی، الهیات و موضوعات اجتماعی وجود دارند که نشان دهنده نزدیکی دیدگاه مسیحیت و اسلام می باشند لذا برگزاری همایش‌های مشترک می‌تواند در روابط مسالمت آمیز بین مسیحیان جهان و مسلمانان به ویژه شیعیان تاثیرگذار باشد.

وی گفت: در ملاقات دو سال قبل دو رهبر جهان اسلام و مسیحیت، آیت الله سیستانی و پاپ فرانسیسکو دفاع از مظلومین جهان و نیز مردم فلسطین، دفاع از حقوق بشر و آرامش و صلح در جهان مورد تاکید قرار گرفت.

رایزن فرهنگی کشورمان اضافه کرد: پنج پیامبر از پیامبران اولوالعزم از جمله حضرت محمد (ص) و حضرت عیسی مسیح (ع) هستند لذا لازم است متفکرین این دو دین وجوه مشترک ادیان الهی را مطرح کنند به ویژه در عصری که با توطئه دشمنان ضد دین، تفکر سکولاریسم در بین پیروان نسل جوان مسلمان و مسیحی نفوذ کرده است طرح مباحث دینی و انسانی می‌تواند از این آسیب جلوگیری کند.

احمدی تاکید کرد: حدود دو سال است دو همایش صلح از منظر اسلام و مسیحیت و اخلاقی زیستن از نظر عرفای اسلام و مسیحیت را مشترکاً با دانشگاه عرفان آویلا برگزار کردیم و امیدوارم در سال جاری موفق شویم همایش مشترکی تحت عناوین عدالت اجتماعی از منظر اسلام و مسیحیت، کرامت انسانی از منظر اسلام و مسیحیت، محیط زیست از نظر اسلام و مسیحیت و رعایت حقوق بشر از منظر اسلام و مسیحیت برگزار کنیم.

فرانسیسکو رامیرز نیز در بخشی از این دیدار ضمن تشکر از حضور رایزن فرهنگی ایران اظهار کرد: کشور ایران دارای تمدن و تاریخ غنی است و دانشمندان زیادی در حوزه ایران شناسی و اسلام شناسی در فرهنگ ایران تربیت شده‌اند که تاثیرات جهانی و تاریخی داشته‌اند.

وی گفت: همانطور که شما مطرح کردید در حوزه انسانی و الهی وجوه مشترک بسیاری بین اسلام و مسیحیت است که می‌تواند طرح آن موضوعات در رابطه منطقی و مسالمت‌آمیز بین مسلمانان و مسیحیت موثر باشد.

رئیس دانشکده الهیات ادامه داد: جهان امروز نیاز به گفت‌وگو و گفتمان منطقی دارد و اگر بجای جدل گفتمان حاکم بود شرایط اجتماعی بهتری داشتیم. امیدوارم با برگزاری این نوع همایش‌ها اعتقادات طرفداران این دو مکتب مستحکم شود و اخلاق و معنویت بر جهان بشریت حاکم شود.

در پایان این دیدار محمدمهدی احمدی رایزن فرهنگی ایران یک اثر صنایع دستی و دو کتاب قابوسنامه و اسرارالتوحید را که به همت رایزنی فرهنگی ترجمه شده اند را به فرانسیسکو رامیرز اهدا کرد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.