جدال احسن با کلیددار وهابی مرقد پیامبر (ص)/ خاطره ای از آیت الله شیخ مهدی امامی

به گزارش«مبلغ»- آية الله حاج شيخ مهدى امامى مازندرانى، فقيه و حكيم پارسا و دل آگاه عصر پهلوى، با كليددار وهابى مآبِ روضة النّبى (ص) گفتگويى داشته است كه خوب است ماجراى آن را از زبان خود حاج شيخ بخوانید:

آقاى رمضان قلى زاده، كه شرح حال حاج شيخ مهدى را تدوين كرده، با اشاره به سفر حاج شيخ به حج، و نقل داستانى جالب از تشرف وى در خواب به محضر پيامبر اكرم (ص)، به شرح چالش‏ِ علميِ حاج شيخ مهدى با كليددار مرقد پيامبر اكرم (ص) مى‏‌پردازد و از زبان حاج شيخ چنين مى‏‌نويسد:

پس از ورود به مدينه، باغ بزرگى را كه خانه‏ هايى چند در آن [وجود] داشت، اجاره كرديم. استخر بزرگى داشت، غسل كرديم. دلم مى‏‌خواست قبر آن حضرت را ببوسم ولى چون در زمان مَلِك عبدالعزيز اول بود و كليددار هم ايستاده بود، سعى كرديم براى حفظ حرمت تشيع، از عملى كه باعث ناراحتى آنان و تضعيف مكتب تشيع مى‏‌شود، امساك كنيم؛ از اين رو، با خود حديث نفس مى‏ كردم و در دل خطاب به روح آن رحمةٌ للعالمين گفتم: «يارسول الله، مى‏‌خواهم عرض ادبى بكنم»؛ و منتظر بودم، ولى كليددار متوجه شد و پرسيد: حاج شيخ مى‏‌خواهى ببوسى؟ خواستم بگويم نه، ديدم دروغ است، از طرفى هم اگر جواب مثبت مى‏‌دادم، مرا مى ‏زدند. بالاخره گفتم «اى». او گفت تو عالمى، مگر نمى‏‌دانى اين عمل شرك است؟!

گفتم: يك سؤالى دارم، تو را به صاحب اين قبر سوگند! كه دروغ پاسخ نگويى! قبول كرد. پرسيدم آيا تو زن و بچه دارى؟ آيا زن و بچه‏‌ات را مى‏‌بوسى يا نه؟ رنگش متغير شد و از جواب بازماند. گفتم: اگر بگويى نه، پس تو جامد بى‏‌ذوقى و اگر بگويى آرى، معنايش اين است كه تو به زن و بچه ‏ات سجده مى‏ كنى! آيا اين شرك نيست، اما بوسه زدن به ضريح مرقد پيغمبر خاتم، آورندة شريعت اسلام، شرك است؟!
كليددار مرقد النبى گفت: بيا حاج شيخ، من حريف زبانت نمى‏ شوم. دستش را گشود و من بر ضريح آن سفير آسمانى بوسه زدم.

منبع: کتاب ذوق لطیف ایرانی اثر استاد علی ابوالحسنی (منذر)

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.