بازداشت راشد الغنوشی رئیس بزرگترین حزب اسلامگرای تونس در تعطیلات عید فطر

به گزارش«مبلغ»- راشد الغنوشی رئیس جنبش اسلامی النهضه بزرگترین حزب اسلامی تونس، در ایام تعطیلات عید فطر به اتهام توطئه علیه امنیت کشور بازداشت شد. طرفداران وی معتقدند که فیلم سخنان وی در نشست با اعضای جبهه الخلاص تقطیع شده است.

کارشناسان سیاسی خاطرنشان می‌کنند بازداشت الغنوشی به مثابه شکست پروژه انقلاب ۲۰۱۱ است.

در چنین وضعیتی، جامعه تونس دچار چندپارگی، و همچنین نوعی از تمرکزگرایی حاد بر نظام سیاسی کشور حاکم می‌شود و با بازداشت راشد الغنوشی، رهبر قوی‌ترین حزب سیاسی تونس، رئیس‌جمهور ثابت کرد که در این مرحله از هیچ طرف سیاسی در تونس هراسی ندارد. بنابراین کشور ممکن است شاهد تولد یک سیستم متمرکز باشد.

ناظران سیاسی در اشاره به اوضاع سیاسی تونس، می‌گویند تلاش‌ها به ضربه زدن بر پایه‌های انقلاب متمکز است و قیس سعید، رئیس‌جمهور درصدد تشکیل نظامی است که با اصول انقلاب سال ۲۰۱۱ در تعارض باشد.

برخی فعالان سیاسی تونس نیز تأکید دارند که انقلاب مردمی تونس مصادره شده و در دست مزدوران اعزامی افتاده است تا کنترل نظام سیاسی کشور را در دست بگیرند. آنها تمام مؤلفه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور را نابود کردند، حتی آموزش و پرورش را نیز از بین بردند و بازداشت الغنوشی را اقدامی قانونی و نه یک هدف سیاسی ادعا می‌کنند.

روزنامه‌نگاران تونسی نیز ادعاها مبنی بر اینکه الغنوشی دعوت به جنگ داخلی کرده را نفی کرده و گفتند که اظهارات او تحریف‌شده است و بلکه او در نشست با اعضای جبهه الخلاص، به آنها هشدار داده نه اینکه آنها را به جنگ داخلی تشویق کرده است.

آنها تصریح کردند که بخش‌هایی از فیلم مربوط به سخنرانی الغنوشی مقطوع شده و- به گفته وکلای او- به دادستانی ارائه شده است.

منبع: العالم

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.