وزیر امور اسلامی عربستان: اخوان المسملین و سروریه در فهم متون شرع اشتباه کرده اند / آیا عصر جدیدی از حیات دین در منطقه آغاز شده؟

به نظر می رسد عربستان سعودی با بن سلمان، همزمان با تجدید نظر در مورد روابط سیاسی خود با ایران و برگزاری نشست سه جانبه با چین، در حال تغییر در برخی از مبانی فکری در برخورد با مسائل منطقه ای و گروه های تکفیری است. اگر چنین باشد می توان گفت عصر جدیدی از حیات دین در منطقه و جهان در حال آغاز است.

به گزارش مبلغ به نظر می رسد عربستان سعودی با بن سلمان، همزمان با تجدید نظر در مورد روابط سیاسی خود با ایران و برگزاری نشست سه جانبه با چین، در حال تغییر در برخی از مبانی فکری در برخورد با مسائل منطقه ای و گروه های تکفیری است. اگر چنین باشد می توان گفت عصر جدیدی از حیات دین در منطقه و جهان در حال آغاز است که نیازمند بررسی های بیشتر توسط نخبگان و اندیشمندان دینی می باشد. در تازه ترین اظهار نظر مقامات رسمی این کشور، وزیر امور اسلامی عربستان سعودی گفت: «اخوان المسلمین، جریان سروریه و سایر گروههای ضاله در فهم متون شرع مرتکب اشتباه بزرگی شدند که نتیجه آن اعمال جنایتکارانه ای بوده است که به ما لطمه زده است.»

 عبداللطیف آل الشیخ که در جریان مراسمی در چاپخانه قرآن کریم در مدینه منوره سخن می گفت، اظهار کرد: «این گروهها به دلیل افکار گمراه مبتنی بر درک اشتباه از متون قرآن کریم و سنت نبوی، لطمه بزرگی به مردم زدند.» وی تاکید کرد: وزارت امور اسلامی با قاطعمیت در مقابل کسانی که می خواستند بر منابع مساجد خودنمایی کنند، ایستاد و مانع آنها شد.

به نقل از پایگاه  وهابیت، جریان سروری یکی از جریانات فکری درون وهابی است که با انتشار افکار جهادی سید قطب توسط محمد بن سرور و محمد قطب در فضای عربستان، به وجود آمد. تاکید بر جاهلیت جوامع، جهاد در برابر دشمنان، استکبار ستیزی، خروج بر حاکمیت ظالم و ضدیت با تشیع، از مهمترین شاخصه های فکری این جریان به شمار می آیند.

منبع: سرویس ترجمه شفقنا

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.