چگونه رحمت خدا را به سوی خود جلب کنیم؟

مبلغ/ والدین شما زمان و انرژی زیادی برای برآورده کردن نیازها و خواسته‌های شما از ابتدای تولدتان صرف کرده‌اند. قدردانی از زحماتشان نشان دهنده احترام شما به آنها و جلب رحمت خداوند است که قطعا آثار آن را در زندگی خود خواهید دید.

به گزارش «مبلغ» – این که احساس کنید پدر و مادرتان شما را درک نمی‌کنند کاملا طبیعی است ولی نباید اجازه دهید که این مساله رابطه تان را خراب کند یا باعث بی‌احترامی به والدین شود. به هر دلیلی که از والدینتان ناراحت می‌شوید نباید اجازه دهید این ناراحتی باعث زیر پا گذاشتن حرمتشان شود.  در ادامه برای تغییر دادن احساساتتان به والدین و تغییر رفتارو بهبود ارتباط و راههای احترام به والدین و مرز گذاری‌های محترمانه و روش‌های هایی که به شما کمک می‌کند احترام والدینتان را حفظ کنید را با شما در میان می‌گذاریم.

قدردان باشید

والدین شما زمان و انرژی زیادی برای برآورده کردن نیازها و خواسته‌های شما از ابتدای تولدتان صرف کرده‌اند. قدردانی از زحماتشان نشان دهنده احترام شما به آنها است. برای این که قدرشناسی خودتان را نشان دهید می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

تشکر کردن ساده ترین روش بری قدرشناسی از والدین این است که از آنها تشکر کنید و به آن ها بگوییدکه قدر کارهایی که برایتان انجام می‌دهند را می‌دانید.

کارهای کوچک ولی معنی دار: بدون این که بخواهند برایشان شام بپزید یا آشپزخانه را تمیز کنید.

در صورت لزوم از آن ها تعریف کنید: وقتی کار خوبی انجام می‌دهند از آن ها تعریف کنید مثلا به مادرتان بگویید طعم غذایش را دوست دارید یا به پدرتان بگویید چقدر کارش را عالی انجام داده است.

دیدگاه متفاوتشان را بپذیرید

احترام به نظرات مختلف مهارتی کاربردی است. احترام به عقاید دیگران به معنی از دست دادن عقاید خودتان نیست فقط باعث می‌شود  دیگران را بهتر درک کنید.

درک کنید که والدینتان نسلی متفاوت هستند که کودکی و جوانیشان را در فضایی متفاوت گذرانده‌اند و به همین دلیل دیدگاه‌شان تفاوت زیادی با شما دارد. برای این که پدر و مادرتان را بهتر درک کنید سوالاتی از آنها بپرسید تا بتوانید بیشتر دیدگاهشان را بشناسید.

برای خرد و تجربه شان ارزش قائل شوید

چیزهایی که شما در کودکی و نوجوانی تجربه کرده‌اید والدینتان هم تجربه کرده‌اند و از آنجا که سنشان بیشتر است چیزهایی که شما قرار از در آینده تجربه کنید را پشت سر گذاشته‌اند و دانش و خردشان در برخی امور می‌تواند بیشتر از شما باشد. به تجربه و خردشان احترام بگذارید و در زمینه‌هایی که فکر می‌کنید مناسب است از تجربه شان استفاده کنید به این ترتیب آنها هم احساس بهتری نسبت به شما پیدا می‌کنند و بیشتر رویتان حساب می‌کنند.

والدینتان شما را دوست دارند

دوست داشتن والدین غریزی و از اعماق وجود است و نمی‌توان حدی برایش متصور بود، آنها بدون قیدو شرط فرزندانشان را دوست دارند ولی فرزندان به قدری درگیر مشکلات خودشان هستند که این احساس را فراموش می‌کنند. تنها جایی که همیشه می‌تواند پناه شما باشد آغوش والدینتان است.

قوانینشان را رعایت کنید

شاید با قوانین والدینتان موافق نباشید ولی حتما آنها دلیلی برای این قوانین دارند بنابراین نادیده گرفتن آنها ناراحتشان می‌کند. پیروی از قوانین نشان دهنده احترام به پدر و مادر است.

تمرین رفتار خوب

رفتار خوب و رعایت ادب نشان دهنده احترام به والدین است. آنها به جز همین رفتار مناسب توقعی از شما ندارند. مراقب باشید زمانی که با آنها صحبت می‌کنید چه کلماتی به کار می‌برید. از گفتن کلمات لطفا و متشکرم در جملاتتان استفاده کنید.

چگونه به والدین خود عشق و احترام نشان دهیم

با والدینتان وقت بگذرانید

شاید ترجیح دهید وقتتان را به جای پدر و مادر در تنهایی یا با دیگران بگذرانید ولی حتی چند دقیقه وقت گذاشتن با آن ها می‌تواند خوشحالشان کند. هر از گاهی اوقات فراغتتان را به آنها اختصاص دهید و به آنها توجه نشان دهید تا رابطه بهتری با هم داشته با شید.

به والدینتان محبت کنید

بوسیدن و در آغوش گرفتن والدین می‌تواند اثرات بزرگی بر روحیه آن ها و بهبود رابطه شان با شما بگذارد. محبت کردن به والدین را فراموش نکنید.

حاضر جوابی نکنید

حاضر جوابی، فریاد زدن، فحش دادن، چشم و ابرو آمدن، کنایه زدن همه ناشی از بی‌احترامی به والدین است سعی کنید واکنش‌هایتان را مهار کنید و مشکل را تشخیص دهید و برای بهبود یا رفع آن اقدام کنید. قبل از این که از سر احساسات حرف ناخوشایندی بزنید، کمی فکر کنید.

گذشته را مرور نکنید

هنگام بحث کردن از موضوع اصلی منحرف نشوید و صحبت را به پذشته نکشید چرا که بیشتر باعث عصبانیت شما خواهد شد. روی مسئله فعلی تمرکز کنید تا بتوانید آن را حل کنید.

سازگاری را تمرین کنید

همانطور که همیشه حق با والدینتان نیست گاهی هم حق با شما نیست. برای اثبات حرفتان نیازی به بی‌احترامی نیست، به جای داد و بیداد، آرامشتان را حفظ کنید و به صورت منطقی نظرتان را بگویید. زمانی مناسب برای حرف زدن انتخاب کنید و با آرامش استدلال خود را بیان کنید.

صادقانه گفتگو کنید

درباره مدرسه، شغل و علایقتان یا هر چیزیکه برایتان جالب است با والدینتان صحبت کنید تا با روحیات شما بیشتر آشنا شوند. ترس و نگرانی‌هایتان را با آن ها در میان بگذارید تا بتوانند با شما همدردی کنند یا اگر موقعیت مشابهی برایشان پیش آمده به شما راهنمایی بدهند.

مرزگذاری محترمانه با والدین

مرزگذاری‌های محترمانه جلوی نارضایتی والدین را می‌گیرد و باعث می‌شود تعاملاتی سالم و لذت بخش داشته باشید و هویستی مستقل پیدا کنید.

صریح و روراست و در عین حال قاطع و دلسوز باشید.

قبل از این که با والدینتان صحبت نکنید دلیل چیزهایی که آزارتان می‌دهد را پیدا کنید. تشخیص واکنش آنها به شما امکان می‌دهد که چیزهایی را از آنها بخواهید که واکنش امن‌تری دشته باشد.

به گزارش وب گاه بیتوته، قاطعانه احساسات و نیازهایتان را بدون آسیب رساندن به دیگران بیان کنید و به نقطه‌نظراتشان گوش کنید. اگر والدینتان در کار شما مدام دخالت می‌کنند ضمن تشکر از توجهشان بگویید خودتان می‌توانید تصمیم بگیرید.

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.