کشف حجاب به روایت علی اصغر حکمت

مبلغ/ نصرالله حدادی، تهرانشناس جزئیات بیشتری از ماجرای کشف حجاب ۱۷دی‌ماه سال۱۳۱۴ بیان می کند.

به گزارش «مبلغ» – حدادی با اشاره به خاطرات «علی اصغر حکمت» می‌گوید: «علی‌اصغر حکمت در خاطراتش ذکر می‌کند که مقدمات اولیه واقعه کشف حجاب به چند ماه عقب‌تر از دی‌ماه سال‌۱۳۱۴ می‌رسد. پهلوی اول دستور داده بود تا کشف حجاب هرچه سریع‌تر اجرا شود اما هر بار به دلایلی به تعویق می‌افتاد. تا اینکه دستور اکید به من دادند در این مورد تأخیری نیفتد. من هم اهتمام کردم در بالاخانه‌ای نزدیک چهارراه حسن‌آباد با حضور خانم‌ها صدیقه دولت‌آبادی، فاطمه سیاح، هاجر تربیت، بدرالملوک بامداد و فرخ‌زمان غفاری که از معاریف آن زمان بودند، انجمنی تشکیل دادم و مقدمات این امر را فراهم آوردم.

در آبان‌ماه‌۱۳۱۴ وقتی که پهلوی اول در سفر مازندران بود، از فروغی رئیس الوزرا پرسید در باب کشف حجاب چه کردید؟ فروغی به من اشاره کرد و به عرض رساندم، مطابق برنامه عمل به عرض رسیده، اقداماتی شده و تا حدی پیشرفت کرده و افکار عمومی آماده است. اکنون دختران خردسال با رویی گشاده می‌روند ولی نسبت به سالخوردگان این اقدامات معارف باید در خانواده‌های عالی مملکت یک عمل جدی به ظهور برسد. اگر شخص اعلیحضرت همایونی پیشقدم این امر شوند، بیشتر مردم تأسی خواهند کرد. که از قدیم گفته‌اند: «الناس علی دین ملوکهم».

روز چهارشنبه ۱۷دی‌ماه در محل دانشسرای عالی ایران این مراسم ‌برگزار شد. در اندک تصاویر باقیمانده از آن روز در فضای آزاد خانم‌ها دارای لباس سرمه‌ای بلند با کلاه هستند و تعدادی هم با روپوش‌های بلند و سفید با کلاه روبان‌دار سفیدی که بر سر دارند ایستاده‌اند. تعدادی از خانم‌ها کلاه‌های پهن و بزرگ بر سر دارند، سر به زیر ایستاده‌اند و به‌گونه‌ای ایستاده‌اند که چهره‌شان مشخص نشود.»

منبع: همشهری آنلاین

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.