نماینده عالی سازمان ملل: آیت الله سیستانی ستون جامعه و یک رهبر مذهبی جهانی است

مبلغ/ میگل موراتینوس معاون دبیرکل و نماینده عالی سازمان ملل در امور ائتلاف تمدن‌ها با حضرت آیت الله سیستانی در نجف اشرف دیدار کرد.

به گزارش «مبلغ»، دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی در خصوص این دیدار اطلاعیه ای  منتشر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: حضرت آیت الله العظمی سیستانی ظهر دیروز (چهارشنبه) میگل آنجل موراتینوس معاون دبیرکل سازمان ملل و نماینده عالی اتحاد تمدن های سازمان ملل و مسئول تهیه برنامه اقدام سازمان بین المللی برای حفاظت از اماکن مذهبی را به حضور پذیرفتند.

نماینده عالی سازمان ملل درباره این طرح، اصول مبتنی بر آن و رویه های انجام شده در این زمینه توضیحاتی ارائه داد.

براساس این بیانیه، ایشان در این دیدار بر اهمیت دوچندان شدن تلاش ها برای ترویج فرهنگ همزیستی مسالمت آمیز، نفی خشونت و نفرت و تثبیت ارزش های همبستگی مبتنی بر توجه به حقوق و احترام متقابل بین پیروان ادیان و گرایش های فکری مختلف تاکید کردند.

حضرت آیت الله سیستانی در ادامه خاطرنشان کردند: فجایعی که بسیاری از ملت ها و گروههای قومی و اجتماعی در بسیاری از نقاط جهان – در نتیجه سرکوب فکری و دینی و سرکوب آزادی های اولیه و نبود عدالت اجتماعی- متحمل می شوند، نقش مهمی در ظهور برخی از جنبش های افراطی دارد. جنبش هایی که از خشونت کورکورانه علیه غیرنظامیان بی دفاع استفاده می کنند و به مراکز دینی و اماکن باستانی کسانی حمله می کنند که از نظر فکری و عقیده ای با آنها متفاوت هستند.

همچنین حضرت آیت الله سیستانی در ادامه بر لزوم پرداختن به پیشینه این پدیده های مردود و محکوم و اقدام جدی در راه رسیدن به درجه ای از عدالت و آرامش در جوامع مختلف که در خور شآن کرامت انسانی- آن‌گونه که خداوند متعال می‌خواهد- تاکید کردند و افزودند که این موضوع فضای مساعد برای گسترش افکار افراطی را تنگ می کند.

مرجع تقلید عالیقدر شیعیان در پایان از تلاش های سازمان ملل در این زمینه تمجید کرد و برای آقای موراتینوس در انجام مأموریتش آرزوی توفیق کرد و از او خواست تحیت ها ودرودهایش را به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحدبرساند.

بیانیه نماینده عالی سازمان ملل پس از دیدار با حضرت آیت الله سیستانی

میگل آنخل موراتینوس معاون دبیرکل سازمان ملل در بیانیه ای با اشاره به اینکه طرح حمایت از اماکن دینی برای عبادت ایمن ومسالمت آمیز را به مرجعیت عالی دینی تقدیم کرده، در بیانیه ای با اشاره به دیدار پاپ فرانسیس و حضرت آیت الله سیستانی در ششم مارس ۲۰۲۱، عنوان کرد: نماینده عالی سازمان ملل و آقای سیستانی در مورد اهمیت گفتگوی بین ادیان و گفتگوی درون دینی تبادل نظر کردند. این موضوع محور ماموریت اتحاد تمدن های سازمان ملل است.

وی افزود: برنامه کاری سازمان ملل برای حفاظت از اماکن دینی تحت عنوان « وحدت و همبستگی به منظور عبادت ایمن و مسالمت آمیز» که سال ۲۰۱۹ پس از حملات کرایست چرچ در نیوزیلند تدوین گردید، به مرجعیت عالیقدر ارائه شد.

نماینده سازمان ملل با اشاره به اینکه این برنامه کاری در واقع یک فراخوان جهانی برای گرد آمدن پیرامون ساده ترین اصول انسانیت، شفقت و رواداری به هدف ایجاد اطمینان از این موضوع است که مردم اجازه داشته باشند در صلح و آرامش مناسک دینی خود را انجام دهند، افزود: به همین منظور لازم است که اماکن دینی و اماکن عبادت و تأمل پناهگاه امن واقعی باشد.

براساس این بیانیه نماینده عالی سازمان ملل همچنین این برنامه کاری را به پاپ فرانسیس و شیخ الازهر نیز ارائه کرده است.

موراتینوس در پایان آورده است: در جلسه امروز، سه رهبر بزرگ دینی در واتیکان، قاهره و نجف شراکت داده شدند. نماینده عالی سازمان ملل از همکاری ها و حمایت کامل خود از هرگونه تلاشی که در ایجاد جامعه ای صلح آمیز و عادلانه و منسجم براساس احترام متقابل و کرامت انسانی سهم داشته باشد، ابراز کرد.

منبع: شفقنا

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.