دلایل دیپلماتیک و نظامی توجه آمریکا به استان حضرموت یمن چیست؟

مبلغ/ توجه روبه‌فزونی آمریکا نسبت به استان حضرموت واقع در جنوب شرق یمن با سفرهای متعدد سفیر این کشور و فعالیت‌های امنیتی و نظامی و دیدارهای متعدد در این استان نمایان شده است.

به گزارش «مبلغ» به نقل از سایت خلیج آنلاین، استیون فاگین، سفیر جدید آمریکا در یمن ظرف مدت کوتاهی دوبار به این کشور سفر کرد، همچنین دیگر مسؤولان آمریکایی سفرهای متعددی به یمن داشتند و نظامیان آمریکایی در این کشور مستقر شدند.

سفرهای متعدد مسؤولان آمریکایی به استان حضرموت، یکی از بزرگترین استان‌های یمن که دارای منابع نفتی بزرگ و ساحل و مرزهای زمینی طولانی با عربستان است، سوالاتی را درباره دلایل دیپلماتیک و نظامی این رویکرد آمریکایی ایجاد کرده است.

سفیر آمریکا در یمن هشتم نوامبر جاری برای دومین بار از زمان انتصاب در این سمت، به استان حضرموت یمن سفر کرد.

دفتر رسانه‌ای مبخوت بن ماضی، استاندار حضرموت اعلام کرد، در دیدار هیئت آمریکایی و استاندار درباره تقویت حمایت‌ها در زمینه‌های امنیت و مبارزه با تروریسم، حمایت از بخش‌های حساس و مهم مربوط به شهروندان و توسعه گفتگو شد.

طبق اعلام این دفتر، سفیر آمریکا ضمن ابراز خرسندی از سفر به حضرموت و دیدار با مسؤولان استان، گفت: هدف از این سفر اعلام حمایت آمریکا از یمن و به شکل ویژه استان حضرموت است.

سفیر آمریکا در ادامه نیز حمله پهپادی نیروهای انصارالله به بندر الضبه را “محکوم” و تاکید کرد، “این حمله بر اقتصاد یمن تاثیر گذاشت”.

‌فاگین اواخر ژوئن گذشته نیز تنها یک ماه پس از دریافت استوارنامه خود به عنوان سفیر آمریکا در یمن، به استان حضرموت سفر کرده و مقابله با چالش‌های پیش‌روی این استان را بررسی کرد.

همچنین اوایل نوامبر جاری استاندار حضرموت میزبان هیئتی از گروه امور مدنی آمریکا بود. در آن دیدار نیز درباره حمله پهپادی انصارالله به تاسیسات نفتی بندر الضبه و پیامدهای اقتصادی و دریانوردی آن گفتگو شد.

اوت گذشته نیز یک هیئت نظامی از افسران آمریکایی از منطقه‌ای واقع در ساحل دریای عرب در استان حضرموت بازدید کرده و با برخی مسؤولان محلی درباره همکاری‌های امنیتی و نظامی گفتگو کرد.

علاوه بر اینها سوم مارس گذشته یک هیئت عالی رتبه آمریکایی شامل تیموتی لیندرکینگ، فرستاده ویژه آمریکا به یمن، کتی ویستلی، کاردار سفارت آمریکا در یمن و تعدادی دیگر از مشاوران آمریکایی به استان حضرموت سفر کرد.

همچنین اکتبر ۲۰۲۱ تفنگداران دریایی آمریکا در شهر “غیل باوزیر” در استان حضرموت یمن مستقر شده و هنگام بازدید میدانی یک سازمان آمریکایی از بیمارستان شهر جهت تامین تجهیزات و لوازم پزشکی، برخی خودروها و اماکن عمومی واقع در اطراف بیمارستان را تفتیش کردند.

برخی اطلاعات حاکی از این هستند که آمریکا یک پایگاه مشترک با اماراتی‌ها در فرودگاه الریان در المکلا داشته و علاوه بر آن یک پایگاه نظامی مشترک دیگر نیز در فرودگاه الغیضه در استان المهره دارد که در آن نیز نیروهای انگلیسی و عربستانی حضور دارند.

دکتر علی الذهب، تحلیلگر نظامی و مسایل راهبردی در گفتگو با خلیج آنلاین تاکید کرد: فعالیت‌های فعلی آمریکا بر خلاف آنچه برخی تصور می‌کنند، تنها توجهی محدود به انرژی یا نفت نیست بلکه متوجه “تروریسم” است، مناطق ساحلی به ویژه حضرموت و عدن اهمیت بالایی برای آمریکا دارد چراکه منافع آمریکا در بسیاری از حملات هدف قرار گرفتند و در راس آنها ناوشکن آمریکایی یو اس اس کول قرار دارد که در سال ۲۰۰۰ هدف قرار گرفت و این یعنی مناطق یاد شده خلأهای امنیتی بسیاری دارند.

الذهب افزود: تشکیلات القاعده سال ۲۰۱۵ بر نوار ساحلی حضرموت کنترل داشته و یکی از پایگاه‌های مهم القاعده در این استان بود، این منطقه کانون توجه غرب بود اما جنگ اوکراین و پیامدهای آن از جمله نیاز به انرژی، ابعاد اقتصادی دیگری به آن بخشید.

این تحلیلگر نظامی درباره دلیل توجه آمریکا به این استان یمن گفت: حضرموت ۳۳ درصد مساحت یمن را تشکیل داده و با نوار ساحلی که در طول اقیانوس هند دارد، به منزله منبع تامین غذای یمن بوده و علاوه بر آن در این منطقه ساحلی پایگاه‌های نظامی آمریکا قرار دارد، ائتلاف عربی به بسیاری از قدرت‌های بزرگ همانند آمریکا، فرانسه و انگلیس امکان حضور در مناطق ساحلی را داد، بنابراین تروریسم یکی از بهانه‌ها و ابزارهایی است که کشورهای بزرگ برای داشتن نفوذ در عمق خاک کشورهای شکننده و ضعیف و دخالت در تصمیمات آنها به ویژه تصمیمات امنیتی مطرح می‌کنند.

او در پایان گفت: هدف از حضور آمریکا در یمن ایجاد درگیری میان همپیمانان مختلف آمریکا و نیروهای آنها در دریا برای مقابله با عوامل موثر بر منافع این کشور است.

در طول درگیری‌های چند سال گذشته، استان حضرموت واقع در جنوب شرقی یمن از حدود پنج سال قبل از درگیری‌ها دور ماند و تنها دوره موقتی تشکیلات القاعده بر شهر المکلا کنترل پیدا کرد که با ورود نیروهای اماراتی در سال ۲۰۱۶ به این منطقه آنها عقب‌نشینی کردند.

حضرموت دارای موقعیت سیاسی برجسته‌ای بوده و در ترسیم آینده کشور فدرال یمن که آرزوی یمنی‌ها است، نقش موثری دارد و همچنین این استان مانعی در برابر طرح‌هایی با هدف جداسازی جنوب یمن از آن است.

استان حضرموت نوار ساحلی به طول ۴۵۰ کیلومتر داشته و دارای منابع نفتی، معدنی و شیلات است.

ساحل و ارتفاعات حضرموت از ۱۲ منطقه تشکیل شده و از آوریل ۲۰۱۶ در کنترل امارات است، در دشت این استان نیز نیروهای عربستانی مستقر هستند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.