درباره سیدعلی اکبر محتشمی پور

مبلغ/ سیدعلی اکبر محتشمی پور یکی از چهره‌های شاخص حمایت از انتفاضه ملت فلسطین به شمار می‌رفت که به سبب فعالیت‌های ضد صهیونیستی به عنوان دبیرکل کنفرانس بین‌المللی حمایت از قدس منصوب شد، ایشان سابقه فعالیت در وزارت کشور، نمایندگی مجلس و سفیر ایران در سوریه را در کارنامه خود داشت.

به گزارش «مبلغ» به نقل از ایرنا، فعالیت‌های مبارزاتی آن مرحوم که به خدمات انقلابی ایشان در دوران جمهوری اسلامی و مسوولیت‌های مهم و آنگاه به جانبازی بر اثر اقدام تروریستی دشمنان منتهی شد، سابقه‌ ارزشمند و افتخارآمیزی است که مشمول تفضّلات الهی و ذخیره‌ اُخروی برای ایشان خواهد بود. این بخشی از پیام تسلیت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پی درگذشت سیدعلی‌اکبر محتشمی‌پور است.

زندگی‌نامه و تحصیلات

سیدعلی اکبر محتشمی پور در ۱۳۲۵ خورشیدی در تهران دیده به جهان گشود و در مدرسه علوی تحصیلات خود را به پایان رساند و بعد برای فراگیری علوم دینی عازم حوزه های علمیه تهران، قم و نجف شد از جمله استادان ایشان در این دوره می توان به امام خمینی(ره)،  آیت الله سیدحسن بجنوردی، آیت الله خوئی، آیت الله میرزا باقر زنجانی و نیز شهید آیت الله سیدمصطفی خمینی اشاره کرد.

 ورود به عرصه سیاست

این عالم برجسته برای پیروزی انقلاب اسلامی، تلاش های بسیاری انجام داد و در قیام و نهضت امام خمینی(ره) علیه رژیم پهلوی از هیچ کوششی فروگذار نکرد و در این مسیر حتی به زندان افتاد و پس از تبعید امام به ترکیه و نجف، عازم عراق شد و تا زمان پیروزی انقلاب در ۱۳۵۷ خورشیدی،  بیشتر زمان خود را خارج از ایران گذراند، او در این دوران با سفر به کشورهای مختلف همچون سوریه، لبنان، کشورهای حاشیه خلیج فارس و عربستان به انعکاس و بازتاب نهضت اسلامی ایران در سایر کشورها پرداخت و بارها نیز توسط رژیم بعث عراق دستگیر شد، آخرین بار چند روز پیش از سفر امام(ره) به پاریس هنگامی که برای فراهم کردن مقدمات اقامت امام و همراهانشان در سوریه مامور شده بود، در فرودگاه بغداد دستگیر شد و برای همیشه از عراق اخراج شد. بعد از آن در پاریس به امام (ره) پیوست و مسوول ارتباطات دفتر ایشان در نوفل لوشاتو شد. بنابراین محتشمی پور از جمله چهره های روحانی بود که امام (ره) را در دوران تبعید همراهی کرد.

فعالیت و مسوولیت‌ها بعد از پیروزی انقلاب

این عالم ربانی در فاصله سال های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ خورشیدی عضو دفتر امام(ره)  در پاریس، تهران و قم بود، او همچنین در ۱۳۵۹ عضو هیات منتخب امام برای بررسی بنیاد مستضعفان بود و در همین سال نماینده امام و مدیر صدای جمهوری اسلامی و نیز عضو شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما بود. از دیگر مسوولیت های اجرایی وی می توان به وزیر کشور در کابینه دولت سوم از ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز، عضو کمیته مشاورین سیاسی آیت الله خامنه ای از ۱۳۶۸، نماینده مردم تهران (دوره سوم مجلس شورای اسلامی) و رییس کمیسیون دفاع و دبیرکل گروه بین المجالس در مجلس شورای اسلامی، رییس کمیته علمی کنفرانس بزرگداشت بیستمین سالگرد شهادت آیت‌ الله سید مصطفی خمینی، مدیر مسوول مجله «بیان» در ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۰، مشاور اجتماعی ریاست جمهوری در دولت اصلاحات از۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸، رییس کمیته علمی ستاد صدمین سالگرد میلاد امام خمینی(ره)، رییس فراکسیون جبهه دوم خرداد در دوره ششم مجلس شورای اسلامی (فراکسیون اکثریت)، دبیرکل کنفرانس بین‌المللی حمایت از قدس و حمایت از حقوق مردم فلسطین (ایران)، دبیرکل مجمع بین المللی پارلمانی های مدافع مسأله فلسطین (أمین عام الرابطة الدولیة للبرلمانیین المدافعین عن القضیة الفلسطینیة «بیروت) و… اشاره کرد.

خشم صهیونیست ها از محتشمی پور

او که عمر خویش را سراسر در راه اعتلای اسلام و انقلاب، آزادی قدس شریف و دفاع از مظلومان وقف کرده و از بنیانگذاران حزب‌الله لبنان بود، در این راه از اهدای جسم و جان خویش هیچگاه دریغ نکرد. محتشمی پور از ۱۳۶۰ خورشیدی به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه فعالیت می کرد.  او در دوران سفارتش گروه های اسلامی به ویژه حزب الله لبنان و نیز هسته های مقاومت را تشکیل داد، این عامل سبب شد در بهمن ۱۳۶۲ خورشیدی، صهیونیست ها برای او، بسته ای انفجاری ارسال کردند و به این صورت او مورد هدف یک حادثه تروریستی قرار گرفت و در اثر آن از ناحیه چشم، گوش و هر ۲ دست آسیب دید و یک دست او از مچ قطع شد. بعد از این واقعه امام(ره) در پیامی خطاب به وی گفت از حادثه ناگوار که توسط ایادی استکبار جهانی برایتان اتفاق افتاد، متأثر گردیدم، انشاءالله هرچه زودتر سلامتتان را بازیافته و در سنگر اسلام و انقلاب به نفع مستضعفان و مظلومان جهان به مبارزات سخت خود ادامه دهید.

خاموشی:

این عالم ربانی و سیاستمدار برجسته  بعد از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ برای طی درمان از نجف به بیمارستانی در کرمانشاه منتقل شد و بعد از مداوای اولیه در ICU بیمارستان خاتم‌الانبیا تهران بستری شد و در ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ خورشیدی دیده از جهان فروبست. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پی درگذشت این عالم ربانی در پیام اظهار داشت: سید علی اکبر محتشمی پور از چهره های برجسته و مبارز خستگی ناپذیر در جریان نهضت و انقلاب اسلامی بود که افتخار شاگردی و همراهی با حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی داشت و رنج زندان و تبعید از سوی رژیم ستمشاهی از ایران عزیز را به جان خرید و همچنین نقش برجسته ای در شکل گیری شجره طیبه مقاومت اسلامی در لبنان و حمایت از آرمان مقدس فلسطین و قدس شریف داشت. حضور فعال و بی بدیل ایشان در عرصه دیپلماسی کشور به خصوص در جبهه مقاومت و مبارزه علیه رژیم غاصب صهیونیستی ماندگار است که در این راه تا مرز شهادت از سوی تروریست های صهیونیست پیش رفت و به مقام جانبازی نایل آمد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.