«جلوه‌های لاهوتی» آخرین اثر آیت الله تحریری منتشر شد

مبلغ/ مجموعه دوجلدی «جلوه‌های لاهوتی (شرح زیارت جامعه کبیره)» اثر آیت‌الله محمدباقر تحریری به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۱۷۴۴ صفحه به چاپ رسید.

به گزارش «مبلغ» به نقل از فارس، مجموعه دوجلدی «جلوه‌های لاهوتی (شرح زیارت جامعه کبیره)» اثر آیت‌الله محمدباقر تحریری به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۱۷۴۴ صفحه به چاپ رسید.

زیارت جامعه کبیره توسط امام هادی (ع) در پاسخ به درخواست فردی برای زیارت بلیغ و کامل امامان بیان شده است. مضمون زیارت جامعه کبیره، مقام امامت و شأن ائمه اطهار (ع) و وظایف شیعیان در برابر آنهاست. این زیارت را نخستین بار شیخ صدوق روایت کرده و تاکنون شرح‌های فراوانی بر زیارت جامعه کبیره نوشته شده است.

اثر پیش رو نیز تفسیر این زیارت شریف است که بر اساس دیدگاه‌های توحیدی، ولایی و اخلاقی نوشته شده و بر پایه کتاب و سنت، با روش مفسیر قرآن کریم، حضرت علامه سید محمدحسین طباطبایی (ره) سامان یافته است.

ساختار اثر

در ابتدای این اثر، ضمن بیان جایگاه زیارت جامعه کبیره، وظایف قبل از زیارت تشریح و سپس علت گفتن شهادتین و تکبیرات ذکر شده است.

در اثر مذکور، فراز به فراز این زیارت به تفکیک همراه با شرح هر فراز به رشته نگارش در آمده است و زیارت جامعه کبیره به دو بخش تقسیم شده و هر بخش در قالب یک جلد تفسیر شده است.

برشی از اثر

وَ مَعدِنَ الرَّحمَهِ

در این فراز به ائمه (ع) خطاب می‌کنیم که شما معدن رحمت هستید.

ائمه (ع) معدن و مرکز تمام رحمت‌های رحمانیّه و رحیمیّه حق تعالی و شئون آن دو هستند که در هر عالمی بعدی از ابعاد آن را ظهور می‌دهند؛ یعنی در مرتبه قبل از عالم دنیا، تنها رحمت رحمانیّه ظهور می‌کند و در عالم دنیا به سبب گستردگی و ابعاد آن، رحمت رحمانیه و رحیمیه با شئونشان ظهور کرده و در عالم آخرت نیز، هم به دلیل ایجاد موجودات و هم به علت رسیدن مؤمنین به کمالاتشان هر دو صفت از طریق وسایط ظهور می‌کند؛ چنان که امام صادق (ع) می‌فرماید: برای خداوند عزوجل از رحمتش مخلوقی است که ایشان را از نورش آفرید و برای آن، رحمتی است از رحمتش که برای ایشان رحمت را آفریده است… . پس به واسطه ایشان گناهان را محو کرده و ناراحتی‌ها را دفع و رحمت را نازل می‌کند و اموات را زنده کرده و زندگان را می‌میراند و به وسیله ایشان انسان را امتحان می‌کند و به واسطه ایشان قضاوتش را در مخلوقاتش اجرا می‌‌کند. راوی می‌گوید: فدایت شوم ایشان چه کسانی هستند؟ حضرت فرمود: اوصیاء هستند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.