چگونه به فرزندان خود در مورد امنیت سایبری آموزش دهیم؟

مبلغ/ نحوه آموزش امنیت سایبری به فرزندانمان از مواردی است که این روزها اهمیت زیادی دارد.

به گزارش «مبلغ» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، تحقیقات شرکت امنیتی کسپرسکی نشان می‌دهد که هنگام استفاده فرزندان از اینترنت، یک زمان استرس زا برای والدینی است که نمی‌دانند چطور فرزندان خود را ایمن نگه دارند. در ادامه این تحقیقات به آماری از رفتار نوجوانان و جوانان در استفاده از تلفن همراه و اینترنت اشاره شده است:

 • ۷۳ درصد از نوجوانان نمی‌توانند زندگی بدون گوشی هوشمند را تصور کنند و نیمی از آن‌ها گوشی خود را به رختخواب می‌برند.
 • ۴۴ درصد از بچه‌های ۸ تا ۱۶ ساله دائما آنلاین هستند و برنامه‌های سرگرمی و رسانه‌های اجتماعی را به هرچیزی ترجیح می‌دهند.
 • ۴۰ درصد از کودکان اطلاعات حساس از جمله آدرس منزل خود را به صورت آنلاین فاش می‌کنند.
 • ۳۳ درصد جوانان در مورد سن خود در فضای مجازی دروغ می‌گویند.
 • ۳۷ درصد از کودکان خطرات آنلاین از جمله قلدری، تهدید‌های مالی و محتوای نامناسب را تجربه کرده‌اند.

به عنوان والدین، نمی‌توانید روی تک تک کار‌هایی که فرزند شما در گوشی هوشمند و فضای مجازی انجام می‌دهند نظارت داشته باشید، علاوه بر آن فناوری نقش مهمی در زندگی روزمره انسان‌ها از کودکی تا بزرگسالی دارد و نمی‌توان افراد را برای استفاده از آن‌ها منع کرد. اما سن کودکی و نوجوانی فرصتی برای والدین است تا مهارت‌های لازم برای ایمن ماندن فرزندان خود در فضای آنلاین را به آن‌ها آموزش دهند و آن‌ها را در مقابل رخداد‌های آنی توانمند سازند.

مهارت خودتان را افزایش دهید تا بتوانید از فرزندان خود محافظت کنید.

اگر می‌خواهید فرزندان خود را ایمن نگه دارید، ابتدا باید خطراتی که هنگام آنلاین شدن با آن‌ها مواجه می‌شوند را بشناسید و درک کنید. اگر سواد رسانه‌ای داشته باشید، می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا یاد بگیرند چگونه از خطرات دور شوند، بنابراین آن‌ها می‌توانند در عین حال که سرگرم می‌شوند، ایمن باشند.

به طور کلی، سه دسته تهدید وجود دارد که کودکان و نوجوانان در هنگام آنلاین شدن با آن‌ها مواجه می‌شوند:

 • غریبه‌ها: شکارچیان در کمین محیط‌های آنلاینی هستند که کودکان جذب آن‌ها شده اند، مانند رسانه‌های اجتماعی و بازی‌های آنلاین.

این شکارچیان اغلب وانمود می‌کنند که خودشان بچه هستند، همچنین هکر‌ها و مجرمان سایبری وجود دارند که هر فردی را که امنیت ضعیفی دارد، چه کودک و چه بزرگسال باشد، هدف قرار می‌دهند. آن‌ها همچنین ممکن است کودکان را فریب دهند تا رمز‌های عبور، اطلاعات خصوصی و جزئیات پرداخت حساب‌های بانکی را به اشتراک بگذارند.

 • همسالان: کودک شما ممکن است از سوی بچه‌هایی که می‌شناسد، قلدری یا آزار و اذیت را تجربه کند. این اغلب می‌تواند در چت‌های خصوصی در رسانه‌های اجتماعی و برنامه‌های پیام رسان اتفاق بیفتد، گاهی اوقات، کودکان دیگر ممکن است اطلاعات خصوصی در مورد فرزند شما به اشتراک بگذارند، برخی از این داده‌ها مانند تصاویر محرمانه، ماهیت جنسی داشته و این می‌تواند یک جرم جنایی محسوب شود.
 • خود: کودکان بدون نظارت والدین در فضای آنلاین، خود یک خطر محسوب می‌شوند. آن‌ها اغلب روی هر دکمه‌ای کلیک می‌کنند یا نرم افزار‌هایی نصب می‌کنند بدون اینکه متوجه عواقب اعمال خود باشند. آن‌ها همچنین ممکن است اطلاعات خصوصی مانند تصاویر، تاریخ تولد یا آدرس خود را به صورت عمومی به اشتراک بگذارند.

برخی از این تهدیدات اجتماعی هستند، به این معنی که شخصی اعتماد فرزند شما را جلب می‌کند و سپس از این اعتماد سوء استفاده می‌کند، برای محافظت در برابر این تهدیدات، فرزند شما باید بداند که چگونه و در چه حدی با افراد دیگر تعامل داشته باشد.

برخی تهدیدات دیگر نیز دیجیتالی هستند، به این معنی که شخصی از فناوری برای دسترسی به داده‌های شما استفاده می‌کند، ابزار این تهدیدات شامل بدافزار (نرم‌افزار مخربی که داده‌های شما را می‌دزدد) یا فیشینگ (فریب کسی برای بازدید از یک وب‌سایت جعلی) است.

برای محافظت در برابر این نوع خطر، باید استفاده صحیح از اینترنت را بدانید و نرم‌افزار آنتی‌ویروس قوی نصب کنید و به طور مرتب آن را بروزرسانی کنید.

۵ نکته ضروری برای صحبت با بچه‌ها در مورد امنیت سایبری

هر کودکی منحصر به فرد است و اخلاق خاص خود را دارد. همه آن‌ها چیز‌های متفاوتی از فضای آنلاین جستجو می‌کنند و همه آن‌ها به روش‌های مختلف با خطر برخورد می‌کنند. هیچ راه درست جهانی برای صحبت با فرزندانتان در مورد آگاه سازی ایمنی آنلاین وجود ندارد. اما باید راهی پیدا کنید که با آن‌ها وارد گفتگو شوید و به آن‌ها کمک کنید تا متوجه شوند که چه کاری باید انجام دهند. در اینجا چند پیشنهاد برای کمک به شما ارائه شده است.

۱. از منابع آموزشی دوستدار کودک استفاده کنید

صحبت کردن با بچه‌ها در مورد امنیت اینترنت آن‌ها اغلب سخت است. مخصوصاً برای بچه‌های کوچک‌تر که خیلی از مفاهیم را درک نمی‌کنند، این کار بسیار دشوار است. برای مثال چگونه به یک دانش آموز کلاس سوم توضیح دهیم که مجرمان سایبری و شکارچیان جنسی آنلاین هستند؟ یا این چگونه باید این ایده‌های مراقبتی را به آن‌ها توضیح دهیم به نحوی که باعث ترساندن آن‌ها نشویم؟

خوشبختانه امروزه به دانش اینترنتی کودکان اهمیت ویژه‌ای داده می‌شود، مانند انیمشن و کتاب‌های جذابی که توسط دانشمندان برای کودکان تدوین شده است.

این ابزار می‌تواند به بچه‌ها کمک کند تا اصول امنیت سایبری را بدون ایجاد اضطراب درک کنندو زمانی آن‌ها این دانش را فراگیرند، آموزش نحوه ایمن ماندن در زمان آنلاین به آن‌ها آسان‌تر تئسط والدین راحت‌تر صورت می‌گیرد.

۲. برخی از قوانین اولیه اینترنت را تنظیم کنید

اینترنت مکانی وسیع و گیج کننده است. خوب است که چند قانون اساسی داشته باشید تا شما را در ایمن نگه داشتن فرزندانتان در این مکان وسیع یاری رساند.

با کودک خود بنشینید و روی چند قانون اساسی در مورد استفاده از اینترنت با او توافق کنید. به خاطر داشته باشید که برای بچه‌های کوچک‌تر قوانین ساده و آسان تری را در نظر بگیرید، نمونه قوانینی که فرزند شما ممکن است با شما توافق کرده باشد:

 • من بدون اجازه یک بزرگسال آنلاین نمی‌شوم.
 • فقط ۳۰ دقیقه در روز از تلفن همراه استفاده می‌کنم.
 • من فقط مجاز به استفاده از برنامه‌های خاصی هستم مانند چند اپلیکیشن ایمن و یا یک مرورگر وب فیلتر شده.
 • اگر بخواهم بازی نصب کنم از والدینم اجازه میگیرم‌.

می‌توانید این قوانین را در جایی یادداشت کنید و هر از چند گاهی یک جلسه تجدید نظر داشته باشید.

وقتی فرزند شما بزرگتر شود، احتمالاً آزادی بیشتری دارید و می‌توانید قوانین را کمی گسترش دهید، مواردی مانند:

 • من هرگز نام و آدرس واقعی خود را در اختیار دیگران قرار نمی‌دهم.
 • من هیچ گونه پرداخت درون برنامه‌ای را بدون اجازه والدین مجاز نمی‌دانم.
 • از برنامه‌های با امنیت پایین اجتناب می‌کنم.
 • من هیچ اطلاعات خصوصی در مورد خودم یا تصاویر صمیمی خانواده را به اشتراک نمی‌گذارم.
 • اگر کسی می‌خواهد من را وادار به انجام کاری کند که نمی‌خواهم، با یک بزرگسال صحبت خواهم کرد.

همانطور که فرزند شما وارد سال‌های نوجوانی می‌شود، باید قوانینی جدیدی متناسب با سن آن‌ها ایجاد نمایید تا زمانی که دیگر فرزند شما در مقابل تهدیدات فضای مجازی توانمند شده باشد.

در ضمن در نظر داشته باشید که این موارد، نمونه‌هایی از قوانینی هستند که ممکن است برای پیاده‌سازی به کار شما بیاید، اما هر کودکی متفاوت است و نیاز‌های منحصر به فرد خود را دارد، بنابراین باید قوانینی متناسب با آن‌ها بسازید و به کار ببرید.

۳. روی توانمندسازی فرزندان خود تمرکز کنید نه بر ترس آن‌ها از دنیای بزرگ مجازی.

دنیای دیجیتال نباید برای بچه‌ها یا والدینشان ترسناک باشد. به جای نگرانی در مورد آنچه ممکن است اتفاق بیفتد، بر آموزش مهارت‌هایی که به کودکان برای محافظت از خود در دنیای آنلاین نیاز دارند تمرکز کنید.

شما می‌توانید یک چک لیست ایجاد کنید و با فرزندان خود کار کنید تا مطمئن شوید که همه چیز‌هایی را که نیاز دارند برای آن‌ها پیش بینی کرده اید. چک لیست شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • من می‌دانم اگر کسی حالم را بد کند چه کنم.
 • من می‌دانم چه اطلاعاتی را می‌توانم به افراد آنلاین بگویم و چه اطلاعاتی را فقط به صورت آفلاین می‌توانم بگویم.
 • می‌دانم که باید فقط با دوستانم صحبت کنم نه با غریبه ها.
 • من می‌دانم چگونه می‌توانم واقعی یا جعلی بودن یک وب سایت را بررسی کنم.
 • می‌دانم چرا باید از وب سایت‌های بد دوری کنم.
 • من می‌دانم چگونه یک رمز عبور قوی بسازم و از تلفن خود برای احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده کنم.
 • من می‌دانم که همیشه باید قبل از پرداخت آنلاین از والدین اجازه بگیرم.
 • من باید مراقب قرار دادن اسرار یا تصاویرم در اینترنت باشم.
 • من می‌دانم که اگر در مورد چیزی مطمئن نیستم، باید با یک بزرگتر صحبت کنم و کمک بخواهم.

این‌ها مهارت‌های امنیت سایبری است که بزرگسالان نیز به آن نیاز دارند. اگر این رویکرد پیشگیرانه را از سنین پایین آموزش دهید، به کودکان خود کمک خواهید کرد تا بزرگسالانی شوند که می‌دانند چگونه ایمن بمانند.

۴. یک محیط قابل اعتماد و محترم ایجاد کنید.

دریک دنیای ایده‌آل، فرزندانتان همیشه به سراغ شما می‌آیند و وقتی درباره امنیت آنلاین سؤالی دارند، از شما کمک می‌خواهند. اما در واقعیت همیشه این اتفاق نمی‌افتد.

گاهی اوقات، کودکان ممکن است احساس کنند که اگر از شما کمک بخواهند، دچار مشکل خواهند شد. به عنوان مثال، فکر کنید فرزند شما یکی از قوانین خود را برای رفتار آنلاین زیر پا گذاشته است، و در طول این مدت، دچار کلاهبرداری فیشینگ شده باشد. در این صورت است که فرزند شما با یک دوراهی دشوار روبرو می‌شود: اگر از شما راهنمایی بخواهد، ممکن است به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین دچار مشکل شود.

به همین دلیل مهم است که باید به آن‌ها بفهمانید که در زمانی که به شما نیاز دارند همیشه پشت آن‌ها خواهید بود. به فرزندان خود اجازه دهید که بدانند مهمترین چیز ایمنی آنهاست. اگر مشکلی پیش آمد، سعی کنید نکات مثبتی را بیابید که هر دوی شما بتوانید از آن‌ها درس بگیرید.

بچه‌ها در مواقعی از زندگی نگران مسائلی هستند که برایشان مشکلی ایجاد کرده است، مسائلی مانند آزار و اذیت و قلدری توسط شخصی دیگر، مشکلی که هم می‌تواند در حیاط مدرسه و هم در دنیای دیجیتال برای آن‌ها رخ دهد. برای مسائلی از این دست، همیشه مهم است که اجازه دهید فرزندانتان در مورد احساسات خود صحبت کنند و نگرانی هایشان را جدی بگیرید. حتی اگر مسئله آن‌ها برای شما بی اهمیت به نظر برسد، اما برای آن‌ها مشکل بزرگی است.

مهمتر از همه، والدین باید الگو‌های خوبی برای فرزندان خود باشند. مطمئن شوید که رفتار آنلاین شما همیشه ایمن و مسئولیت پذیر باشد تا زمانی که در اطراف فرزندانتان مشغول به فعالیت هستید، رفتار‌های مناسب را از شما یاد بگیرند.

۵. از ابزار مناسب برای ایمن کردن فضای در اختیار فرزندان استفاده کنید

امنیت آنلاین یک چالش بزرگ برای بزرگسالان است، زیرا کودکان آن را درک نمی‌کنند. تهدید‌های پیچیده زیادی وجود دارد که ممکن است کودک شما را با مشکلاتی مواجه کند، حتی اگر تمام قوانین را رعایت کرده باشد.

بنابراین، باید سعی کنیم تا با استفاده از ابزار‌هایی که به امنیت فضای آنلاین کمک می‌کند، تهدیداتی را که در هنگام استفاده از خدمات دیجیتال با آن مواجه می‌شوند را از بین ببریم

هر دستگاه در خانه شما باید از ابزار‌هایی امنیتی که در ذیل اشاره شده است بهره ببرد:

آنتی ویروس: این ابزار، سنگ بنای امنیت اینترنت است. این برنامه در پس زمینه اجرا می‌شود و از شما در برابر انواع ویروس، تروجان ها، جاسوس افزار‌ها و باج افزار‌ها محافظت می‌کند. هنگامی که یک برنامه مخرب سعی می‌کند دستگاه شما را آلوده کند، آنتی ویروس شما آن را متوقف می‌کند.

ابزار مبارزه با فیشینگ: فیشینگ یکی از محبوب‌ترین روش‌ها در جرایم سایبری است، زیرا بسیار ساده و در عین حال ویرانگر است. برای جلوگیری از کلیک تصادفی خود یا فرزندتان بر روی پیوند‌های ساختگی، به ابزاری نیاز دارید که از شما محافظت کند.

ابزار مسدود کننده محتوا: بهترین راه برای جلوگیری از نفوذ هکر‌ها و ویروس ها، دوری کردن از محتوای ناامن است. می‌توانید از مسدودکننده‌های محتوا برای جلوگیری از بازدید دائمی کودکان از بخش‌های ناامن اینترنت استفاده کنید.

محافظ رمز عبور: بچه‌ها برای حفظ کردن فرآیند‌های رمز عبور قوی مشکل دارند، در این صورت استفاده از ابزار‌های محافظ رمزعبور که توسط شرکت‌های امنیتی نظیر Kaspersky ارائه می‌شوند روش مناسبی برای نگه داری رمز عبور است.

چگونه از امنیت سایبری فرزندان خود محافظت کنیم؟

پدر و مادر بودن بزرگترین مسئولیتی است که هر یک از ما با آن روبرو خواهیم شد. شما می‌خواهید به فرزندانتان اجازه دهید دنیا را کشف کنند، خودشان را پیدا کنند و به دنبال فرصت‌های هیجان انگیز باشند. اما شما همچنین باید مطمئن شوید که آن‌ها ایمن هستند و تا حد امکان از خطر دوری می‌کنند.

به همین دلیل است که گاهی اوقات دیدن فرزندانتان در حال استفاده از یک دستگاه الکترونیکی بسیار ترسناک است. آیا آن وسیله دروازه‌ای برای یادگیری و رشد مثبت است؟ یا اینکه آن‌ها را در معرض موقعیت‌های نگران کننده قرار می‌دهد؟

نکات بالا باید به شما کمک کند تا یک گفتگوی سازنده در مورد امنیت سایبری با فرزندان خود داشته باشید. شما آن‌ها را ایمن نگه خواهید داشت و به آن‌ها کمک خواهید کرد تا مهارت‌هایی را که برای مراقبت از امنیت خود نیاز دارند توسعه دهند.

اما گاهی والدین نیاز به ابزاری دارند تا به آن‌ها در خصوص موارد بالا کمک کند، امروزه شرکت‌های امنیتی این گونه نرم افزار‌ها را طراحی و در اختیار خانواده‌ها قرار داده اند، ابزاری با قابلیت‌های زیر:

ردیابی: GPS مکان فرزندان خود را همیشه کنترل کنید. می‌توانید یک منطقه امن روی نقشه محلی خود تنظیم کنید و اگر خارج از آن سفر کردند، اعلان دریافت کنید.

کنترل‌های زمان صفحه نمایش: میزان استفاده از دستگاه فرزندتان را به طور خودکار مدیریت کنید. می‌توانید از این قابلیت برای محدود کردن ساعت‌هایی که فرزند شما در بازی‌ها و رسانه‌های اجتماعی صرف می‌کند، استفاده کنند.

فیلتر‌های محتوا: ازفرزندانتان در برابر محتوای ناامن محافظت کنید. این فیلتر‌ها محتوای نامناسب را در جستجو‌های وب و در یوتیوب پنهان می‌کنند. شما می‌توانید سطوح محدودیت را متناسب با فرزندتان تنظیم کنید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.